Palmapedia.com  
Veljača 18, 2018, 03:44:19 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3 ... 31
  Ispis  
Autor Tema: Phoenix theophrastii  (Posjeta: 43861 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
palmofan
Cocos nucifera
*

Spol: Muški

Email
« : Rujan 10, 2007, 12:39:17 »

Prema mojem mišljenju ovo je najpogodniji Phoenix za dalmaciju i općenito za hrvatsko priobalno područje. Ova vrsta je zaštićena nekakvom konvencijom o ugroženim europskim vrstama pa neznam da li je dopušteno njezino posjedovanje. Toto, možeš li nešto napisati o svojim zapažanjima vezanim uz ovu palmu?
Evidentirano

USDA zone: 7a

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #1 : Rujan 10, 2007, 12:39:41 »

U Evropskoj Uniji nije zabranjeno posedovanje ove palme, bas sam vezano za to pitao vlasnika jednog rasadnika iz Italije. Oni bez problema gaje i prodaju sadnice Phoenix theoprastii, a prodaju i seme koje nabavljaju na Kritu.
Evidentirano

USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #2 : Rujan 10, 2007, 12:40:01 »

Prema ovoj konvenciji http://www.nn.hr/clanci/medjunarodni/2000/066.htm držanje ove palme bi bilo ilegalno. icon_sad
Evidentirano

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #3 : Rujan 10, 2007, 12:41:35 »

Pazi, ovde nigde ne pise da ti ne smes da posedujes neku biljku sa spiska zasticenih vrsta, jer bi se u suprotnom sve botanicke basta mogle nazvati kriminalnim organizacijama. Ova konvencija se odnosi na ugrozavanje opstanka tih vrsta u divljini, a za opstanak u divljini tesko da ce biti presudne 2-3 semenke koje neko pokupi sa plaze. Ionako ce tek mozda 0,1% semenki, a najverovatnije ni toliko, postati odrasle biljke.

Postoji i jos jedna stvar, sve i da jeste zabranjeno posedovati biljke sa ovog spiska, ko ce da prepozna bas te biljke i da te kazni? Da nece mozda panduri? icon_lol Vise od 99% stanovnistva nema pojma ni o jednoj od ovih vrsta (jedino o velebitskoj degeniji znaju da postoji, i to zato sto je nacrtana na novcicu icon_smile ), tako da mislim da si bezbedan cak i ako imas ogroman Phoenix theoprastii na vidnom mestu.
Evidentirano

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #4 : Listopad 11, 2007, 00:44:18 »

Dobio sam jedan plod P. theoprastii direktno sa Krita, plod sam pojeo (nije bio bas preterano ni sladak ni ukusan, dactylifera ima mnooogo bolje plodove), a sad imam jedno seme koje cu posaditi pa sta bude.  cool
Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #5 : Studeni 22, 2007, 23:13:14 »

Dobio sam jedan plod P. theoprastii direktno sa Krita, plod sam pojeo (nije bio bas preterano ni sladak ni ukusan, dactylifera ima mnooogo bolje plodove), a sad imam jedno seme koje cu posaditi pa sta bude.  cool
Da li je ti je nikao Phoenix theophrastii ili još čekaš?
Evidentirano

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #6 : Studeni 23, 2007, 07:21:55 »

Jos nista.  icon_neutral
Evidentirano

Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #7 : Veljača 16, 2008, 22:33:17 »

Pre neki dan se setih ovog semena, ceprkao sam po zemlji ali izgleda da su ga neke gljivice pojele. Nema nista od theoprastiija.  icon_sad
Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #8 : Veljača 16, 2008, 22:38:39 »

e **bi ga  thumb_down
Evidentirano
dexxter
Phoenix
*

dexxter_sat@hotmail.com
Email
« Odgovor #9 : Veljača 17, 2008, 09:31:17 »

Kako prepoznati theophrastii ?
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #10 : Veljača 17, 2008, 11:08:43 »

Misliš sjeme ili palmu?
Evidentirano
Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #11 : Veljača 17, 2008, 12:03:43 »

Kako prepoznati theophrastii ?

Seme je dosta slicno semenu canariensisa, samo malo vece i izduzenije. Kao odraslu palmu, prepoznaje se tome sto su petiole uz stablo zute, listovi su svetliji nego kod canariensisa, debljina stabla je skoro kao kod canariensisa a palma pusta izdanke, a ima i malo drugaciji oblik romboida na stablu posto otpadnu petiole starih listova.
Evidentirano

Sedum
Brahea
*

« Odgovor #12 : Srpanj 14, 2008, 03:13:42 »

Pred dvadesetak godina, službenom razmjenom sjemena iz Botaničkog vrta Atena, uz ostalo smo dobili desetak koštica Ph. theophrastii koje su odmah posadjene - ali nisu iznikle i nakon godinu dana su bile trule, pa sam pomislio da je možda sjeme nezrelo ili prestaro. Kasnije nakon obilnog otkrića njezinih novih tridesetak turskih nalazišta, vidio sam ju tamo pobliže u prirodi zapadno od Antalye (jugozapad Turske podno Taurusa), gdje je nažalost tada bila nepogodna sezona bez plodova. Ipak sam konačno tamo shvatio zašto prije nikako nije klijala: ona u Turskoj raste isključivo uz more s posolicom i još k tome na ultrabazičnim stijenama serpentina i dolomitnog vapnenca tj. sva njezina tla su izrazito alkalična (pH 7 - 8), pa se kod nas na kiselom humusu njezino sjeme 'otrovalo' i sagnjilo. Od naših jadranskih vrsta, tamo zajedno s njom rastu npr. Euphorbia dendroides, Thymelaea hirsuta, Artemisia arborescens i slične južne vrste kao kod nas na Palagruži, Sušcu, Lastovcima itd. Po tom terenskom uvidu prirodnih staništa, vjerojatno bi bila najprikladnija za kamenite i zasoljene obale južnojadranskih otoka.
Sedum, 14. 7. 2008.
Evidentirano

Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
Xenon
En Taro Adun
Global Moderator

« Odgovor #13 : Srpanj 14, 2008, 03:31:48 »

Hmmm... znaci mozda zbog toga kod mene to seme nije proklijalo... zemlja je bila prekisela.  icon_neutral
Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #14 : Srpanj 14, 2008, 14:28:58 »

Ovo je vrlo korisna informacija za sve koji budu pokušali saditi ovu palmu. Mislim da u većini vrtova u primorju tlo nije toliko bazično koliko zahtjeva ova palma. Da li bi možda pomoglo dodavanje gašenog vapna u zemlju u koju se sadi ova palma?
Evidentirano

Str: [1] 2 3 ... 31
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!