Palmapedia.com  
Lipanj 26, 2017, 22:44:27 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 25 26 [27] 28
  Ispis  
Autor Tema: Ficus carica (smokva)  (Posjeta: 126280 )
0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.
veljoking
Washingtonia
*

Spol: Muški

« Odgovor #390 : Rujan 25, 2016, 15:49:28 »

Uporedjivanje moje smokve i susedove..
 moja smokva levo, susedova desna ,trebalo bi da je moja za susenje...Da li neko zna koje su sorte u pitanju ?
Lici mi da je susedova takozvana micurinka bugarska sorta..

Kod nas  su smokve sitne, jer je zemlja teska glinena...

moja sladja

susedova
« Zadnja izmjena: Rujan 25, 2016, 15:53:30 veljoking » Evidentirano
damir
Cocos nucifera
*

« Odgovor #391 : Rujan 25, 2016, 16:10:44 »

Mislim da to vise ovisi o sorti nego o zemlji. Ja imam jednu tamnu, i budu dosta krupne. Druga zuta sorta, sitne , ali i sladje. Rastu jedna uz drugu.
Evidentirano

živjelo globalno "zatopljenje"
veljoking
Washingtonia
*

« Odgovor #392 : Rujan 30, 2016, 20:09:30 »

evo gradske smokve, ne znam koja je sorta,lici na moju ali je duplo veci plod i list...Stablo je debljine ko flasa koka kole  sretan
Lici mi da je green ischia stara je 10 godina mrzla je samo 2012 bez zastite je, ima dobru mikroklimu predpostavljam da je u zoni 7b ,
dok sam ja u losijoj poziciji  u cistoj 7 zoni...

uporedjivanje sa mojom moja leva

« Zadnja izmjena: Rujan 30, 2016, 20:20:10 veljoking » Evidentirano
trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #393 : Rujan 30, 2016, 23:53:56 »

Izgledaju vrlo slično,možda su i ista sorta,razlika u veličini se može opravdati različitim uslovima za rast.
Evidentirano

bvb
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #394 : Listopad 06, 2016, 15:05:32 »

Jučerašnja berba...

Evidentirano

USDA zone: 7a

trava
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #395 : Listopad 06, 2016, 21:49:53 »

A blago vama,ovdje su smokve davno prestale icon_sad
Evidentirano

bvb
Henoh
Administrator

« Odgovor #396 : Listopad 07, 2016, 07:07:30 »

Ja sam ih se nadijelio i pobacao kao nikad.Morat cu ukloniti jos jednu i dobro orezati ostatak.Sve se pretvorilo u ogroman zbun u koji se uvlace strsljenovi, ose, musice.Cekam da mi stasa jedna za susenje. Susene mogu uvijek jesti, ali svjeze samo dok su visoke temperature.Nekako kao s lubenicom, nije mi gust jesti ih kad su prosle izvan glavne sezone.
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
dr.jare
Washingtonia
*

« Odgovor #397 : Listopad 07, 2016, 12:16:53 »

Da smokve koje sada zriju nisu tako slatke kao one koje zriju u toku leta... ali moze cisto ono da mine zelja...
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #398 : Listopad 07, 2016, 16:51:55 »

A blago vama,ovdje su smokve davno prestale icon_sad
Pa baš nam i nije blago, dalmatinske smokve su daleko ukusnije od ovih kontinentalnih a i ne napadaju ih toliko razne bube. U ovima koje ja imam se skoro u svakoj drugoj nađe crv ili kakav kukac. icon_mad
Evidentirano

dr.jare
Washingtonia
*

« Odgovor #399 : Listopad 08, 2016, 09:53:47 »

Kada se neke tropske vocke sade severno obicno nemaju napasnike....
Crvi u smokvama to prvi put cujem... bubice sada mozda ulaze da bi prezimele ali i to ti je do sorte... evo na slici levo sitnija i sladja sorta kada se presece unutra ima puno meso bez supljine a ova druga desno krupnija nikakvog ukusa ima na vrhu vecu rupicu i na preseku supljinu u plodu... ta desno kada sazrije skoro svaka ima mrave unutra dok ova levo ne osim ako je ptice ne ostete ali tada bude cela u mravima a ne na kvarno kao ova veca primetis tek kada otvoris plod... inace ja mislim da ta supljina i los ukus je zato sto je toj sorti potreban oprasivac- muska smokva...  slikao sam nocu sa starim telefonom ali mislim da se vide mravi u onoj vecoj:

PS. ove godine od napasnika primetio sam smrdibube ali napadaju sve zivo papriku, paradajz...
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #400 : Listopad 09, 2016, 19:59:44 »

I u mojim smokvama također zna biti mrava. Velika mana smokvi je to što imaju rupicu na dnu kroz koju kukci lako mogu ući. A kukce i crve u smokvama nalazim tijekom cijele sezone, ne samo sad u jesen.
Evidentirano

dr.jare
Washingtonia
*

« Odgovor #401 : Listopad 16, 2016, 20:42:40 »

palmofan ja mislim da kod tebe te bube i crvi su do sorte... evo ja sam danas slikao na sl.1 plod urnisan od mrava... na sl.2 zdrav plod spolja i na sl.3 isti taj plod presecen i nema nista na stablu ostalo jos par ploda zrelih isto nema nista ali ukus nikakav jer je prosla sezona... u sezoni tokom leta takodje nema buba i crva ni u drugim sortama cije slike cu ovih dana da prikacim ovde na forumu...

Evidentirano
veljoking
Washingtonia
*

« Odgovor #402 : Siječanj 07, 2017, 20:03:51 »

Kod mene je jutros bilo -14 c ,danas  u toku dana je bilo -10 c ..
sutra ujutru najavljuju najhladnije jutro -18c  thumb_down  Nadam se da mi nece ostetiti  smokve..

Danas sam gledao pupoljke na smokvama,deluju mi za sada dobro bez promrzlina ..
smokve su mi bez zastite..

Malo me brine da ne smrzne,ali pre par godina je bilo slicno vreme i prezivela je imalo je malo ostecenja na vrhovima grana..
generalno znam da za smokvu do -10 c nema nikakvih problema a ispod toga je vec rizik,e tu igra ulogu zavetrina i mikroklima.Nadam se da ova tri dana je nece toliko pogoditi praticu pupoljke i slikacu.
« Zadnja izmjena: Siječanj 07, 2017, 20:14:33 veljoking » Evidentirano
veljoking
Washingtonia
*

« Odgovor #403 : Siječanj 14, 2017, 21:18:55 »

Za sada moje tri smokve nemaju problema,vrhovi pupoljaka nisu promrzli ,naravno smokve su  bez  zastite  thumb_up
Verovatno se temperatura i spustila jednu noc do -20c takodje bilo je cetiri noci zaredom sigurno ispod -15c

Bojao sam se da ce smokve stradati,ali odlicno su za sada prosle,zanimljivo je imam dva ruzmarina,prvi pored smokve skoro da nema ostecenja,ali drugi koji je manji udaljen 15 metara ima 20% ostecenja i dobar deo lisne mase ce odbaciti..Ruzmarin imam 5 godina ali nikad nije imao ostecenja kao do sada..Generalno ruzmarin je otporan do -18c

Ovo je jedna od jacih zima, sigurno poslednjih godina ,nadamo se da ovakvi prodori hladnog talasa, iz sibira do kraja zime nece ponoviti..

Evidentirano
dr.jare
Washingtonia
*

« Odgovor #404 : Veljača 17, 2017, 19:24:59 »

Evo kako ja zimi stitim smokve:

Moje smokve su stare kontinentalne sorte i aklimatizovale se za nase prosecne zime ali nisu neunistive zato ih i stitim za svaki slucaj da se ponovi -27C° iz zime 2012 god... ovu zimu su mogle bez zastite ali ko je to mogao znati...

Evidentirano
 Str: 1 ... 25 26 [27] 28
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!