Palmapedia.com  
Studeni 24, 2017, 02:42:42 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4 ... 6
  Ispis  
Autor Tema: Jagoda drvo (Arbutus unedo)  (Posjeta: 24236 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Mary-Jo
Washingtonia
*

Spol: Ženski

« Odgovor #15 : Kolovoz 24, 2009, 20:16:17 »

Za onih iz Beograda  www.suncejugasija.in.rs  Vlada je nabavio sadnice Arbutusa.  Prilicno velike i dosta skupe. Bilo ih je na prolecnoj izlozbi u Beogradu. on je zasadio jednu sadnicu napolje pa cemo da vidimo kako ce se ponasati. Inace sto se razmnozavanja tice, veoma je tesko. Iz reznica skoro nikako (probala sam vise puta icon_wink) a da bi semenke priklijale moraju da prodju obradu kroz neku kiselinu kao sto je zaludacna kod ptica. Ove godine sam uspela da izvucem izdanke Arbutusa iz makije na Lustici. Neke su se osusile, ali 3 komada su zive. Miruju. primorci su mi rekli da se i one tesko primaju ali vredi pokusati.  thumb_up
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #16 : Kolovoz 29, 2009, 13:02:19 »

u dubrovniku ih ima na tone, a nitko ih ne koristi. ranije se pravila marmelada i kompot, a destilirala i rakija
Evidentirano
Dundo
ex. HolyHero
Phoenix
*

Spol: Muški

« Odgovor #17 : Kolovoz 29, 2009, 18:03:31 »

Ima ih na Babinom Kuku koliko hoćeš :D
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #18 : Rujan 01, 2009, 02:29:45 »

na babinom kuku slabo radjaju, u konavlima ih ima dovoljno za vece kolicine rakije :)
Evidentirano
Dundo
ex. HolyHero
Phoenix
*

« Odgovor #19 : Rujan 07, 2009, 08:12:51 »

I svatko tko prođe ih pobrsti :D Sječam se da sam ih redovito jeo prije par godina na potezu Kopakabana-Prezident :) Valja onda i do Konavala poć ;)
Evidentirano
Sedum
Brahea
*

« Odgovor #20 : Studeni 04, 2009, 21:00:04 »

Planika (Arbutus) je raširena duž cijelog Jadrana češće kao grm u sušnijim područjima jer više voli toplo-vlažnu klimu s dosta kiše preko 1.000 mm godišnje. Zato kao veće stablo raste češće uz južni Jadran, a brojni najveći primjerci po 7 - 9m kod nas su na istoku Korčule (Badija i Žrnovo) te kod Prožure i Sobre na Mljetu. Kao niži grm raste divlja i rodi na najsjevernijem otoku Krku, čak i kod Vrbnika gdje ju mlati Senjska bura. Inače raste samoniklo i izvan Mediterana, na obalama zapadne Europe sve do Irske. U Zagrebu još nisam vidio da ju sade na otvorenom, osim pod djelomičnom zaštitom u Botaničkom vrtu, iako bi prema divljim nalazima (iz Irske i Vrbnika) i tu mogla rasti vani barem kao oleandar ili bolje.
Evidentirano

Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
mladenka
Washingtonia
*

Spol: Ženski

Email
« Odgovor #21 : Prosinac 15, 2009, 20:53:43 »

Evo moj u cvatu.
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #22 : Prosinac 23, 2009, 13:05:03 »

nikad nisam vidio maginje u prodaji. a relativno dobro podnose transport. prava ideja za poduzetnike :)
Evidentirano
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #23 : Prosinac 23, 2009, 14:18:20 »

nikad nisam vidio maginje u prodaji. a relativno dobro podnose transport. prava ideja za poduzetnike :)
možda zato šta i nisu nekog okusa baš, je lipo izgledaju al su bljutave, bar meni, a ima i drugih stvari za rakiju i marmeladu icon_wink
« Zadnja izmjena: Prosinac 23, 2009, 14:20:02 akaranus » Evidentirano

dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #24 : Prosinac 25, 2009, 22:54:04 »

ma nisu bljutave, bas su fine kad su dobro zrele i meke, kad imaju tamnocrvenu boju. imaju specifican okus, slican jagodama. ranije su dosta koristene za rakiju, a u zadnje vrijeme sve manje
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #25 : Prosinac 25, 2009, 23:02:49 »

Nebi okus ni blizu usporedio sa jagodama, ali to valjda ovisi od čovjeka do čovjeka. Meni su bile ukusne dok se nisam prejeo i dok mi nije muka došla, poslije toga ih nikad više nisam probao.
Evidentirano
dubrovnik
Brahea
*

dubrovnik@hotmail.com
Email
« Odgovor #26 : Prosinac 27, 2009, 09:56:04 »

za okus je vrlo bitno staniste na kojem rastu, kao i stupanj zrelosti. maginje variraju od kiselo-neukusnih do meko-slasnih-ukusnih. poznato je da se divlji prasci prejedu prezrelih pa teturaju :)
Evidentirano
Borcanin
Phoenix
*

WWW Email
« Odgovor #27 : Prosinac 17, 2010, 20:10:11 »

Skoro sam kupio ovu biljku ali skoro da o njenom uzgoju ne znam nista.Zna li ko nesto vise o ovoj biljci?Da li preko leta treba da bude na suncu,koliko i kad se zaliva,kakva zemlja treba da bude? misli
Evidentirano

prva srpska berza biljaka www.berzabiljaka.rs
Yonex
Global Moderator

Email
« Odgovor #28 : Prosinac 17, 2010, 21:15:34 »

Nadam se da ce pomoci...  sretan  http://www.pijanitvor.com/showthread.php?t=4015
Evidentirano

milka
Borcanin
Phoenix
*

WWW Email
« Odgovor #29 : Prosinac 17, 2010, 23:03:15 »

Jeste,hvala. thumb_up
Evidentirano

prva srpska berza biljaka www.berzabiljaka.rs
 Str: 1 [2] 3 4 ... 6
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!