EGZOTIČNE BILJKE > BANANE

Zimska zaštita banana

(1/23) > >>

Veruda:
Imamo još nekoliko mjeseci vremena intezivnog rasta ispred sebe, ali ja već sada razmišljam o zaštiti svojih banana.

Ima nekoliko stvari koje bi trebalo uzeti u obzir: vrsta banane (umjerena, suptropska ili tropska vrsta), učestalost i jakost mrazeva i niskih temperatura te vlaga i oborine u hladnijem djelu godine, stadij rasta banane i njezin položaj u vrtu.

M. basjoo ovisno o tome kolika će biti na kraju sezone rasta ću još nakanado odlučiti o zaštiti.
M. sikkimensis, tu bi trebao ozbiljnije razmisliti o djelomičnoj zaštiti tla mulčiranjem i vrha pseudostabla nakon odstranjivanja listova. Možda se i  odlučim na izradu mini staklenika, ali to će ovisiti još o nekim stvarima.
Ensete ventricosum, nju bi najradije izvadio iz zemlje zajedno sa rizomom i stavio u tamnu, suhu, negrijanu prostoriju sa temperaturom od negdje 8-12°C. Korijen banane trebalo bi obložiti nekom krpom i položiti je na mekanu podlogu, tu i tamo održavati vlagu oko korijena, ali nikako pretjerivati.

Mnoge banane tako uspješno prezimljavaju i u proljeće ih se ponovno posadi na njihovo staro mjesto.

Zexland:
Veruda pa ti imas citavo atomsko skloniste za egzotiku !  :rofl:

Ja sam cuo za Musa basjoo, da je dobra fora sa spustanjem listova na dole, potom vezivanje ( bez secenja ),
i da joj je to prirodni izolatora + naravno slama, lisce i ostala zastita...

Pivi:
nije ovo na slici verudino  :mrgreen:

Zexland:
Aha !

Jos se ja cudim...reko to mi nije prijavio u nacrtu za 3d  :mrgreen:
mislio sam da je ispod kuce  :icon_mrhappy:

seni 2:
Veruda, dali je dobro i bananu sad pred zimu politi sa gnojivom koje sadrži kalij ? Bananu mislim ostaviti vani ušuškanu naravno.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju