Palmapedia.com  
Listopad 02, 2014, 08:21:46 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2 3
  Ispis  
Autor Tema: Borba protiv štitastih uši i sličnih nametnika  (Posjeta: 8698 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Pivi
Administrator

Spol: Muški

« : Listopad 10, 2008, 19:35:47 »

Ja ću prvi put radit sa bijelim uljem njime kroz nekoliko dana pa javim rezultate.
Radi na principu da nametnicima zatvori pore za disanje i dolazi do gušenja.

Slučajno sam na internetu nabasao na to da se "bijelo ulje" može napravit i u kućnoj radinosti ako nekome nije dostupno u susjedstvu tvornički napravljeno.
Evo recept sa interneta

http://www.aila.org.au/canberragarden/maintenance/white_oil.pdf
Citat:
1. In a blender, combine 2 cups of vegetable oil with ½ cup of dishwashing liquid. Blend it up until it’s well mixed.
This is your concentrate and can be stored in a jar. Be sure to label it and include the dilution rate on the label.
2. To prepare the concentrate for use, dilute 1 tablespoon in a litre of water, mix it well and spray the pest as well
as both sides of the foliage thoroughly.
3. Always follow this dilution rate, because you can burn the foliage if it’s too strong and there are a few other
rules; don’t apply it in hot weather and avoid using it on plants with hairy foliage as well as ferns, palms and
cycads as this can also cause leaf burn.

--------------------------------------

1. Za koncentrat pomiješati 2 čašice (4.5 dcl) jestivog ulja sa 1/2 čašice (1.2 dcl) praška za suđe. Dobro promiješati.
   Tako dobiveni koncentrat može stajati i koristiti se po potrebi.
2. Prije prskanja koncentrat se rijedi sa vodom u omjeru 1 velika žlica na 1 litru vode. Dobro preprskati biljku, listove sa gornje i donje strane.
3. Poštujte količine mješanja sa vodom jer ako stavite previše koncentratata može doći do štete na listu (izgoren list/leaf burn).
Ne prskajte za toplog vremena i izbjegavajte koristiti na biljkama za "dlakavim" listovima kao i papratima, palmama i cikasima jer i kod njih može doći do oštečenja (leafburn).

E sad neznam zašto kaže izbjegavati prskati po palmama i dali je takva preporuka i sa tvornički napravljenim bijelim uljem.
To možemo bolje prostudirat i napisat kroz ovu temu, kao i druge tehnike zaštite.
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #1 : Listopad 10, 2008, 20:35:31 »

Koristim bijelo ulje već nekoliko godina na palmama, olenderima, mandarinama...

Do sada sam tretirao male Chamaerops humilise i Butiu capitatu (od palmi) i to u malo većoj koncentraciji od preporučene, nakon prvog tretmana uši su nestale.
Evidentirano

Uostalom, mogu još saditi kaktuse i agrume....
Pivi
Administrator

« Odgovor #2 : Listopad 10, 2008, 20:42:59 »

ajde super, baš mi je drago.
Dakle stvarno se mora obratit pozornost da se dobro sve poprska. Dali si morao ponavljat, u koliko puta bi nestalo sa palmi?
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #3 : Listopad 11, 2008, 13:37:26 »

Evo ga, danas špricam pa javim rezulate kad ih budem vidio.

Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #4 : Listopad 12, 2008, 13:43:10 »

rezultat je očekivano uspješan. Treba samo voditi računa da se dobro poprskaju sva mjesta gdje se nalazi štetnik.
Evidentirano
sakyzg
Phoenix
*

Email
« Odgovor #5 : Listopad 13, 2008, 15:23:47 »

Bok društvo.
Kako da se riješim grinja(crveni pauk) na palmama?
Imam ih ko u prići,koristio sam par puta ORTUS-akaricid ali nakon par dana opet ih ima milijun.
Pomagajte!!
Najviše napanuta Chamaedorea i Cocos nucifera(njoj pak stalno brišem lišće)
Evidentirano

Pozdrav,Saša.
Pivi
Administrator

« Odgovor #6 : Listopad 13, 2008, 15:32:56 »

isto bijelo ulje.
Probaj sa pakovanjem od 2 dcl. Košta 15-20 kn, staviš 1 dcl na 2.5 litara vode. (4%).
Moraš dobro našpricat jer djeluje na način da zatvara dišne pore. Ako propustiš neko mjesto gdje se nalaze nečeš ih ubit.
« Zadnja izmjena: Listopad 13, 2008, 15:37:37 Pivi » Evidentirano
sakyzg
Phoenix
*

Email
« Odgovor #7 : Listopad 14, 2008, 10:27:54 »

Prije sam koristio Tiodan i bilo je3 super sredstvo protiv grinja ali ga više nema za kupit
Probao sam i bijelo ulje ali grinje su presitne pa ih nikad ne ubije do kraja
Treba mi neka kemija koja bi ih spalila i njih i ličinke,a koja naravno ne šteti palmama
Evidentirano

Pozdrav,Saša.
Pivi
Administrator

« Odgovor #8 : Listopad 14, 2008, 11:01:17 »

Uvo bi trebalo uspješno ukljanjat problem. Evo ja sam imao problem sa bijelim paukom i uspješno je problem riješen preko noći.
To šta su insekti mali nije razlog da ga bijelo ulje ne ubije.
Ja sam rabio ručnu prskalicu i sa 2.5 litara zaljevao preko 5 minuta... to se sve rasprostrani i ubije štetnike bili oni mali ili veliki.

Međutim sad nalazim u jednom tekstu ako je istina evo citat:

http://www.medjimurje.hr/hr/5097/zastita-bilja/
Citat:
Ovog tjedna očekujemo masovniju pojavu grinja iz skupine crvenih pauka, koji prezimljuju u stadiju zimskih jaja (naročito u plantažnim nasadima jabuka). Stoga vinogradarima preporučujemo pregledati zdravstveno stanje nasada, a u sorata osjetljivih na grinje šiškarice, odnosno uzročnike akarinoze i erinoze još smo krajem proteklog tjedna preporučivali pripravke na osnovi endosulfana, npr. Thiodan ili Global ili Thionex E-35 u količini 1,5-2,0 lit./ha + Bijelo Ulje EC u količini 2-3 lit./ha. Navedeni se pripravci smiju koristiti samo jednom godišnje i ne suzbijaju grinje iz skupine crvenih pauka, a naknadno početkom ili sredinom zadnje dekade travnja preporučujemo planirati i primjenu posebnih akaricida koji pored šiškarica suzbijaju i grinje iz skupine crvenih pauka, npr. Demitan SC u količini 0,6 lit./ha ili Ortus SC u količini 0,8 lit./ha ili Acarstin 600 SC u količini 0,6 lit./ha. Neki akaricidi koji su vrlo djelotvorni na crvene pauke nisu u našim pokusima u protekle dvije godine bili dovoljno učinkoviti na lozine grinje šiškarice
Evidentirano
Badnjevac
Phoenix
*

WWW Email
« Odgovor #9 : Listopad 14, 2008, 20:12:26 »

Sto se tice suzbijanja crvenog pauka, Envidor (proizvodjac je Bayer) je proverena stvar. Ne znam kako suzbija ostale stetocine, ali crvenog pauka sistematski ubija u svim fazama razvoja. Skup je, ali vredi para. Sigurno ga ima i u Hrvatskoj. Evo vise informacija: http://www.bayercropscience.co.yu/proizvodi/insekticidi/envidor.htm
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #10 : Veljača 21, 2009, 22:46:23 »

Na mojoj su se filiferi pojavile male crne mušice, nalik voćnim. I jedan list se počeo sušiti na čudan način, što ne izgleda dobro. Da li je tko bi u sličnoj situaciji i ako je, kako se uspio rješiti mušica. Mušice sišu sok isto kao i biljne uši i na taj način oslabljuju palmu.

Evidentirano

USDA zone: 7a

branimir
Global Moderator

« Odgovor #11 : Veljača 22, 2009, 02:32:37 »

Probaj ih skinuti sa četkicom za zube prije nego se odlučiš za neku kemiju.
Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #12 : Veljača 22, 2009, 13:37:21 »

To mi se čini kao dobra ideja. Čuo sam da je kalijev sapun dobar protiv nametnika na listu a da uopće ne šteti biljci pa ću probati s njim ako četkanje ne bude dalo rezultata. Samo je problem u tome što je kalijev sapun namjenjen za lisne uši pa nisam siguran hoće li djelovati na mušice.
Evidentirano

USDA zone: 7a

Zexland
Jubaea
*

zexland@hotmail.com zex_news
« Odgovor #13 : Veljača 22, 2009, 16:09:12 »

Imam i ja problem ali ne sa palmama,vec sa Jerusalemskom tresnjom.
Listovi su skroz ulepljeni vec mesecima i zute...jel to belo ulje moze da pomogne za ovu lepljivu napast ?
Evidentirano

http://www.zizstudio.com

USDA zone for Zexland: 7b/8a
---------------------------------
Aps. minimum in last 25 years: -18c
Aps. maximum in last 25 years: +47c
Liliput
ex. larisa
Brahea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #14 : Rujan 21, 2009, 10:32:20 »

Upomoć, nešto jede moje palme...
Prvo su "platile" Robuste a sada i novi list Archontophoenixa.
Šta da radim????
« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2009, 10:34:15 larisa » Evidentirano
 Str: [1] 2 3
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!