Palmapedia.com  
Listopad 18, 2018, 14:49:53 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 24 25 [26] 27 28
  Ispis  
Autor Tema: Moje palme (Veruda)  (Posjeta: 45585 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
F I N K O
Jubaea
*

Spol: Muški

WWW Email
« Odgovor #375 : Listopad 03, 2015, 21:35:17 »

Super Veruda ! thumb_up
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #376 : Studeni 22, 2015, 09:32:58 »

Syagrus litoralis legenda, već se sprema na svoju 4. zimu u vrtu. Ako preživi još 3-4 godine mogao bi to biti doista legendarni Syagrus posađen na najsjevernijoj poziciji na Jadranu (44°51)

Legendaran je i zato jer je u vrt posađen kao maleni klijanac, a prva zima je bila sve samo ne blaga  thumb_up

Ispravak, zima 2012. na 2013 nije bila toliko hladna. Jedino je veljača bila nešto hladnija od prosjeka s aps. minimumom od -4°C (što je ujedno i najniža temperatura koju je doživio pod pasivnom zaštitom), ostali zimski mjeseci te godine su bili u prosjeku. Zamijenio sam je sa zimom prije  icon_redface
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #377 : Travanj 04, 2016, 20:02:06 »

Dvije noći s -4.5°C i -2.5°C bile su dovoljne da naprave štetu na osjetljivijim palmama.

Syagrus bi se trebao izvuči, ima zelenu sredinu (još), nadam se da će ovi topli dani biti prevaga da se palme na granici izvlačenja koplja izvuku...Dactylifere su neobično jako stradale, jedini objašnjenje bi bilo to što sam ih jako obrezao prije zime radi lakše zimske zaštite, trava me je bio upozorio na to i vjerojatno je zbog tople jeseni i početka zime palma još bila u rastu i onda ju je ona hladan noć srezala+dodamo li tome još i jako kišnu zimu imamo to što imamo...Parajubaea se izvukla, izbacuje zeleni list i ne vidim naznake moguće komplikacije...ostale palme su za sada uredu

syagrus r. litoralis

parajubaea

dactylifera, ova će biti ok, ali ona druga izgleda gore od ove, koplje joj je na pola suho...

Ostale palme

w. filifera nije štićena

oguljeni tracycarpus, dolje lijevo se vidi livistona decora

butia i chamerops, kao i ostale palme nisu imale problema sa zadnjom zimom

Evidentirano
AlekLO
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #378 : Travanj 04, 2016, 20:03:21 »

Milina gledati.. thumb_up
Evidentirano

Cikas
Cocos nucifera
*

« Odgovor #379 : Travanj 04, 2016, 20:47:06 »

Bit će syagrus ok. Snažna je to palma. thumb_up
Evidentirano
SCALAR
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #380 : Travanj 04, 2016, 23:04:20 »

Bice to dobro  thumb_up
Evidentirano

nije znanje znanje znati vec je znanje znanje dati
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #381 : Travanj 05, 2016, 10:37:48 »

odat ćeš mi tajnu kako trahya tako ogulit, moj izgleda kao očerupana mačka  icon_wink
vidio sam dosta dactylifera na mom području koje su već imale čaki početak debla da znaju propasti zimi...dactylifera je definitivno palma za 9b u ovakom klimatu(hladno-vlažno zimi) dok se ne podigne, ili je posadit sa pola metra pravog debla, mislim da je to osnovni razlog zašto je nema više ovuda za razliku od juga i toplih otoka...
« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2016, 10:39:48 akaranus » Evidentirano

akaranus
Global Moderator

« Odgovor #382 : Travanj 05, 2016, 10:38:23 »

kako je decora prošla, meni su lani dobro dobile po repu...
Evidentirano

porat
Jubaea
*

Email
« Odgovor #383 : Travanj 05, 2016, 17:50:20 »

Cudno za ostecenja s obzirom na ne tako niske temperature, no vjerojatno je kombinacija svih faktora koje si nabrojao.
Unatoc tome uvijek je lijepo vidjeti slike tvog vrta.
Evidentirano

DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm
Liliput
ex. larisa
Jubaea
*

Spol: Ženski

« Odgovor #384 : Travanj 05, 2016, 18:40:22 »

To je odlicno! Ja sam izgubila velike komade syagrusa, veliku parayubaeu...i sve male dacty...dobro se sve to drzi kod tebe!
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #385 : Travanj 05, 2016, 20:06:30 »

Hvala ekipa  thumb_up

@ante, za trachy je potrebno luda volja i super oštri skalpel...samo kružiš oko debla, ali prije toga 3-4 okomita reza kako bi opustio sloj niti...i tako ponavljat do vrha, otom-potom....decora je dobro prošla, relativno dobro s obzirom na oštećenja koplja palme, ali samo vrha i neki vanjski listovi su malo sprženi...palma je pasivno štičena. A dacty ko dacty, svakako bolje podnosi suhe zime, ova je bila ludo kišna i to nakon 0 kiše u 12. mjesecu, nakon toga je palo preko 300 litara do kraja 3. i još su one rasle u 12. tako da je s njima uvijek upitno kako kažeš. Nadam se da će barem 1 izgurat do neke starosti...

@porat, a tako je to, ponekad se iznenadiš kako neke biljke plate nakon relativno blage zime (recimo yucce elephantipes nisu ni trepnule iako ih nisam pasivno štitio već samo vezao listove u snop), sve je to kombinacija faktora kada imaš palme  i ostale biljke manje od 3-4 metra i 10 godina u zemlji...

@liliput, žao mi je za toliko izgubljenih palmi...ja svoje pokušavam štitit kako znam i umijem s obzirom da su prepuštene same sebi kroz zimu.
Evidentirano
Veruda
Administrator

« Odgovor #386 : Svibanj 01, 2016, 19:12:22 »

Nikada kraja svježem i vlažnom vremenu, nakon toplog starta imamo zadnjih dana hladne noći i kišne dane. Kao rezultat takvog vremena neka palme koje su izašle iz zima naizgled ok sada imaju velikih problema s napadom gljivica.

Washingtonie, manje, su pod napadom...sredina je tretirana fungicidom Ronilan

Syagrus je na granici, vjerujem da će opstati...

Jednoj dactyliferi sam izvukao koplje, treba izdržati još dan-dva i onda napokon dolazi jednu dulje razdoblje s toplim i sunčanim vremenom...
Evidentirano
Henoh
Administrator

« Odgovor #387 : Svibanj 01, 2016, 19:49:45 »

Kod mene B.armata isto.Nije povucena sredina, ali vidljivi problemi  zbunjen
Evidentirano

'Mediteran kakav je nakad bio'
akaranus
Global Moderator

« Odgovor #388 : Svibanj 01, 2016, 23:26:06 »

mislim da nema veće štete jer idemo u topli dio godine i dobro da si tretirao da pomogneš biljkama u borbi sa gljivicama...ipak ovo je znak da su biljke doživile znatni šok..trbalo bi izvuć puno vrsta do maksimuma u pitarima i štićenim plastenicima prije sadnje da se ovo izbjegne...
Evidentirano

Veruda
Administrator

« Odgovor #389 : Svibanj 04, 2016, 13:07:21 »

Biti će ok, sada se očekuje ipak jedan dulji period suhog vremena tu.

Imam novu Parajubaeu torally var. microcarpu, uzeo sam još jednu kada sam vidio kako je lagano i dobro prošla ova jedna u zemlji. Imam dobar osjećaj za ovu palmu  thumb_up

Starija u zemlji jako lijepo raste i zdrava je ko dren, mada nije dren  icon_mrhappy

Evidentirano
 Str: 1 ... 24 25 [26] 27 28
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!