palmapedia.com
EGZOTIČNE BILJKE => BANANE => Autor teme: Cikas - Lipnja 04, 2014, 18:42:48 poslijepodne
-
Musa Dwarf Namwah poznata je i pod sinonimom 'Pisang Awak' u svijetu.
Radi se o popularnom jestivom ( bezsjemenom ) kultivaru genetike ABB. Ovo je jedna od najotpornijih jestivih banana na hladnoću.
Rizom joj je otporan od USDA 8b, a od USDA 9b pa na dalje njen plod može sazriti. Ovo je patuljasta verzija popularnog kultivara Namwah. Naraste do oko 2 metra visoka. Za svoju visinu ima dosta debelo pseudostablo, pa je jako otporna na vjetar.
Obilno rađa, a plodovi su joj kraći ali deblji od banana koje mi možemo naći u trgovinama. Njeni plodovi su jako slatki te jako cjenjeni u Indoneziji te SADu ( posebno Floridi gdje se sve ćešće može naći na tržnicama ).
Novi listovi su joj crvenkasti, bakreni sa donje strane, pseudostablo je prekriveno voskom.
Plodovi ovog kultivara dosta brzo dozrijevaju. Potrebno je 3-4 mjeseca da joj plodovi dozriju ( ali to ovisi puno do doba godine kad biljka procvjeta, jer banane mogu bacit cvijet praktički u bilo koje doba godine ).
Okus:
Plodovi su joj jako slatki, aroma malo baca na vaniliju. Tekstura samog ploda je gušća i čvršća od banana na koje smo mi navikli. Zbog toga se još skroz nedozreli plodovi mogu kuhati i pržiti i kao takvi budu jako ukusni.
Ovaj kultivar se često izdvaja kao jedan od najukusnijih.
Kako su sve otpornije jestive banane zapravo bezsjemeni hibridi Muse Acuminate i Muse Balbisiane, one se razmnožavaju isključivo samo bočnim izdancima.
(http://s16.postimg.org/4n1ajumvp/Not_so_Dwarf_Namwah.jpg)
(http://s12.postimg.org/3n9h3pwml/Musa_Dwarf_Namwah.jpg)
(http://s8.postimg.org/9uohwx90l/get_attachmentaspx.jpg)
-
A evo i moje koja također čeka sadnju. :thumb_up:
(http://s24.postimg.org/jddyw0l1h/P6020644.jpg)
(http://s29.postimg.org/jy69qzcyf/P6020645.jpg)
(http://s10.postimg.org/ospht8nw9/P6020647.jpg)
-
Koliki je ovaj covjek gore sto drzi grozd banana :shocked: :icon_lol:
-
Ovo je sorta za forsirat u nas
-
gdje nađeš sve ove banane
-
Ovo je sorta za forsirat u nas
Definitivno se slažem! Uz određenu pasivnu zaštitu sigurno bi mogla rasti i donositi plodove u većem dijelu Dalmacije, a bez zaštite na srednjojadranskim otocima.
-
Mojoj je lani falilo mjesec dana da sazori kako treba ali ako potjera u pravo vrime, dapače, kako ne.
-
Definitivno se slažem! Uz određenu pasivnu zaštitu sigurno bi mogla rasti i donositi plodove u većem dijelu Dalmacije, a bez zaštite na srednjojadranskim otocima.
Ne treba ona zaštitu ni na jugu Dalmacije i južnim jadranskim otocima da sazrije.
U Italiji u zoni USDA 9b sazrijevaju. :thumb_up:
Ali bilo bi najbolje da procvjeta početkom proljeća, tako da do jeseni sazrije. :icon_smile:
-
I Musi Dwarf Namwah godi ovo vrijeme pa je i ona počela bacati svoj prvi list kod mene. :thumb_up:
(http://s27.postimg.org/4on7utxpf/P1010643.jpg)
(http://s15.postimg.org/tp9w7kp17/P1010644.jpg)
-
Evo otvorila i treći list od kad je kod mene. Sutra ide u zemlju. :thumb_up:
(http://s26.postimg.org/o4wawklah/rsz_p7120012.jpg)
(http://s26.postimg.org/xqpvcvcg9/rsz_p7120013.jpg)
(http://s26.postimg.org/bstej2xft/rsz_p7120014.jpg)
-
Musa Dwarf Namwah i Musa Fen Ba Jiao posađene u zemlju.
Sad očekujem još brži rast. :thumb_up:
(http://s26.postimg.org/bfunqww5l/rsz_p7150041.jpg)
-
Kao kod svih mojih nedavno posađenih banana, listovi koje su dobile dok su bile u kućnim uvjetima ili u sjeni imaju opekotine od sunca. Ali novi listovi koje puštaju su čini se prilagođeni. :thumb_up:
(http://s26.postimg.org/qpk1vkn2h/rsz_p7310062.jpg)
(http://s26.postimg.org/aftvsoceh/rsz_p7310063.jpg)
(http://s26.postimg.org/p0ayni7d5/rsz_p7310064.jpg)
-
I Musa Dwarf Namwah lijepo mjenja boju od kad je vani. Pseudostablo joj je sve bjelije zbog voska. :thumb_up:
Prije nekoliko dana
(http://s29.postimg.org/vfsvm1wwn/rsz_p8120085.jpg)
I sad
(http://s17.postimg.org/48ljfjfsv/rsz_p8160083.jpg)
(http://s24.postimg.org/8rjawyfb9/rsz_p8160084.jpg)
-
Ova Musa Dwarf zvuci vrlo interesantno, bilo bi dobro probati s njom kod mene na Dugom otoku.
-
Mislim da bi mogla kod tebe. Nije ništa manje otporna od Archontophoenixa recimo.
A ako ništa drugo odlična i za tropski ugođaj u vrtu ( plus jestiv i ukusan plod ). :thumb_up:
-
Nisam se bas previse bavio bananama, ali zbog moguce roda i kvalitete samog ploda, s ovom vrstom cu svakako pokusati. Za jos jednu bananu u planu vrta cu valjda naci mjesta.
Jel to ova banana http://www.ebay.de/itm/Zimmerpflanze-fur-Wohnraum-oder-Buro-Musa-dwarf-Cavendish-Bananenbaum-/161386927373?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Blumen_Pflanzen&hash=item259369150d (http://www.ebay.de/itm/Zimmerpflanze-fur-Wohnraum-oder-Buro-Musa-dwarf-Cavendish-Bananenbaum-/161386927373?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Blumen_Pflanzen&hash=item259369150d)
-
Nisam se bas previse bavio bananama, ali zbog moguce roda i kvalitete samog ploda, s ovom vrstom cu svakako pokusati. Za jos jednu bananu u planu vrta cu valjda naci mjesta.
Jel to ova banana http://www.ebay.de/itm/Zimmerpflanze-fur-Wohnraum-oder-Buro-Musa-dwarf-Cavendish-Bananenbaum-/161386927373?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Blumen_Pflanzen&hash=item259369150d (http://www.ebay.de/itm/Zimmerpflanze-fur-Wohnraum-oder-Buro-Musa-dwarf-Cavendish-Bananenbaum-/161386927373?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Blumen_Pflanzen&hash=item259369150d)
Ne to je Dwarf Cavendish, banana genetike AAA ( forma čiste Muse acuminata ). Jako je neotporna na hladnoću ( jedna od najneotpornijih ). Crkava na temperaturama poviše nule.
Ti trebaš Dwarf Namwah, ili neki drugi kultivar ABB genetike ( hibridi acuminate i balbisiane ). Izbjegavaj kultivare AAA genetike, jako su osjetljivi na hladnoću. :icon_smile:
-
Ok hvala Cikas, pokusat cu naci ovu varijantu Namwah
Na ovom linku sam nasao podatke oko gnoidbe u svakoj fazi. http://homeguides.sfgate.com/use-fertilize-nam-wah-banana-trees-61199.html (http://homeguides.sfgate.com/use-fertilize-nam-wah-banana-trees-61199.html)
Cikas jesi ti svoju isklijao iz sjemena ili si kupio vec biljku u pitaru? Gdje si ju nabavio, jer vidim da se nudi u EU uglavnom ova Cavendish varijanta?
-
Ok hvala Cikas, pokusat cu naci ovu varijantu Namwah
Na ovom linku sam nasao podatke oko gnoidbe u svakoj fazi. http://homeguides.sfgate.com/use-fertilize-nam-wah-banana-trees-61199.html (http://homeguides.sfgate.com/use-fertilize-nam-wah-banana-trees-61199.html)
Cikas jesi ti svoju isklijao iz sjemena ili si kupio vec biljku u pitaru? Gdje si ju nabavio, jer vidim da se nudi u EU uglavnom ova Cavendish varijanta?
Ovi jestivi kultivari banana se ne mogu dobiti iz sjemena. Zato što plodovi ovih banana nemaju sjeme.
Razmnožavaju se isključivo iz bočnih izdanaka. Ja sam svoju kupio u Njemačkoj kao bočni izdanak.
Postoji ti puno Njemačkih online shopova koji prodaju banane. Njemci ti inače imaju jako puno raznih jestivih kultivara i divljih banana. :thumb_up:
Evo kako izgleda sad. Sviđa mi se ova mliječna boja pseudostabla sa malo crvenkastog.
(http://s18.postimg.org/r3d6bn089/rsz_p8240067.jpg)
(http://s27.postimg.org/d4nye1gyb/rsz_p8240068.jpg)
(http://s18.postimg.org/atrlmhey1/rsz_p8240069.jpg)
-
Uživa
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG2214_zps7szkcein.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG2214_zps7szkcein.jpg.html)
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG2216_zps9vfuzb9f.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG2216_zps9vfuzb9f.jpg.html)
-
Evo moja prešišala Fen Ba Jiao u visini. I postala najveća banana u vrtu poslije Basjoo ( njih neće nikad moći prešišati, imaju 4 metra :mrgreen: ).
Prije par dana
(http://s11.postimg.org/yh0vh69cj/rsz_p9040090.jpg)
I danas :thumb_up:
(http://s22.postimg.org/mrpzqgixd/rsz_p9060079.jpg)
(http://s24.postimg.org/mdgar1l91/rsz_p9060080.jpg)
-
Jako je robusna i brzo raste. Samo bi volio da i ona pusti koji izdanak. :thumb_up:
(http://s16.postimg.org/5z7dcs8l1/rsz_p9120078.jpg)
(http://s17.postimg.org/xlppkvsa7/rsz_p9120079.jpg)
(http://s11.postimg.org/c9apwrecj/rsz_p9120080.jpg)
-
Izvrsno izgleda Cikas :thumb_up:
-
Oporavlja se od onog vjetra. Otvara novo lišće. A i dosta je narasla, već je prešla zid. :thumb_up:
(http://s4.postimg.org/dnyctpfil/rsz_pa010143.jpg)
(http://s27.postimg.org/kpwyey2dv/rsz_pa010144.jpg)
(http://s3.postimg.org/omrxkc1gz/rsz_pa010145.jpg)
-
Raste i deblja se. Samo nikako da pusti izdanke.
(http://s22.postimg.org/5ym0663ld/rsz_pa120152.jpg)
(http://s28.postimg.org/tq99tmril/rsz_pa120153.jpg)
-
Nakon kojeg vremena cvijeta? Izgleda ba dobro, samo sto meni ne izgleda kao patuljak :mrgreen:
-
Zavisi koliko joj traje sezona rasta. U globalu sve banane cvjetaju kad izbace otprilike 40 listova. A za to treba otprilike 2-3 godine.
Ovaj kultivar obično cvjeta na visini od 1,70-2 metra. Radi se o patuljastom kultivaru. Patuljasti kultivari su omiljeni jer je lako ubrati plodove, nisu potrebne skale. Postoji također i velika verzija ove banane. Koja se zove Namwah ili Tall Namwah. Plod i okus im je sličan, razlika je uglavnom u visini biljke. Tall Namwah može narasti 4-5 metara visoko, pa je teže ubrati plodove ( Dwarf Namwah je nastao kao mutacija Tall Namwaha ). :icon_smile:
-
Brzo napreduje kod tebe Cikas! Svaka cast odlicne su! :sun:
-
Hvala na objasnjenju Cikas. Dali je i taj obicni Namwah otporan kao i Dwarf mutacija ?
-
Hvala na objasnjenju Cikas. Dali je i taj obicni Namwah otporan kao i Dwarf mutacija ?
Otpornost im je ista na hladnoću. :icon_smile:
-
To je dobar podatak, za one koji vole velike banane!
-
Da i jedna i druga su odlične banane. Postoje još i drugi Namwah kultivari, ali njih je teže nabavit na žalost.
-
I Musa Dwarf Namwah voli ovo vruće sunčano vrijeme. Novi list je sve veči.:thumb_up:
(http://s22.postimg.org/v90o30yu9/rsz_pa180151.jpg)
Kako mi Musa Dwarf Namwah i Musa Fen Ba Jiao rastu jedna do druge, vidim sve više razlika između te dvije banane. Pa sam ih malo uspoređivao.:icon_smile:
Dva lista otprilike jednake starosti sa gornje strane.
Sa lijeve strane je Dwarf Namwah a sa desne Fen Ba Jiao.
Dwarf Namwah ima crvenkastu glavnu venu, Fen Ba Jiao ima zelenu glavnu venu.
(http://s4.postimg.org/ty1ha2lf1/rsz_pa180152.jpg)
Dva lista slične starosti sa donje strane.
Listovi Dwarf Namwaha su kraći, uži, imaju puno duže petiole, baza lista ima izraženiji V oblik, također glavna vena je izraženije crvenkasta.
Fen Ba Jiao ima veće listove, šire, petiole su kraće, baza lista ima izraženiji široki U oblik, a glavna vena nije toliko crvenkasta/ružičasta.
(http://s22.postimg.org/44xnbxug1/rsz_pa180153.jpg)
Usporedba starih listova kod oba kultivara.
Listovi kod Dwarf Namwaha imaju crvenkastu glavnu venu na gornjoj strani lista bez obzira na starost. Fen Ba Jiao uvjek ima zelenu glavnu venu sa gornje strane lista.
(http://s13.postimg.org/k0l0hq46v/rsz_pa180154.jpg)
Banane su slične veličine. S tim da je Dwarf Namwah ipak malo veća.
Dwarf Namwah još nema izboja, Fen Ba Jiao ih ima 6 za sad.
(http://s27.postimg.org/aii1qakz7/rsz_pa180155.jpg)
-
Dwarf Namwah više i nije baš Dwarf. :thumb_up:
(http://s29.postimg.org/rx6bhpoon/rsz_pb080159.jpg)
(http://s30.postimg.org/sz1y2osgh/rsz_pb080160.jpg)
-
Jako dobar patuljak, :thumb_up: nadam se da cu ga i ja uspjeti nabaviti.
-
Ovdje ti imaju odličan izbor banana.
Nemaju više ''Dwarf Namwah'', ali ima drugih zanimljivih otpornijih jestivih kultivara. :thumb_up:
http://www.frosthartepalmen.de/index.php/online-store/view/category/virtuemart_category_id/30 (http://www.frosthartepalmen.de/index.php/online-store/view/category/virtuemart_category_id/30)
-
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG2838_zpswuf7no4e.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG2838_zpswuf7no4e.jpg.html)
:thumb_up:
-
i ja bih ovu da imam imal neko viska za prodat :thumb_up:
-
Dalmatian, jel to tvoj Dwarf Namwah niko ?
-
To je izboj sa kraja studenoga, neobično za doba godine.
-
Da da pardon mislio sam na izboj. Super :thumb_up:
-
Jel to ''Dwarf Namwah'' ili standardni Namwah ( Tall Namwah ) ? :icon_smile:
-
Dwarf, cvitala je ispod 2 metra.
-
Jeli to uobičajeno da baca korijenje iznad površine zemlje,jeli joj je to ko zračno korijenje?
-
Banane nemaju zračno korjenje.
Ali što su skupine banane koje dijele iste rizome ( banana mat ) starije, to se rizomi počnu jako debljati i širiti, izvirivati iz zemlje, te puštati korjenje na površini. To je normalna pojava, a ovako na prvu podsjeća na zračno korjenje. :icon_smile:
-
Od svih jestivih kultivara koje imam, ova je trenutno najveća i najdeblja, ali još uvjek ništa od izboja.
(http://s9.postimg.org/md91ltfxr/rsz_pc080173.jpg)
(http://s23.postimg.org/729he0etn/rsz_pc080174.jpg)
-
I ona je očišćena jučer.
Danas je i njoj počeo izvirivati novi list. :thumb_up:
(http://s23.postimg.org/spw9y8eaz/rsz_p1130155.jpg)
(http://s13.postimg.org/oiitd7bcn/rsz_p1130157.jpg)
-
prerano
-
Bolje prije nego kasnije. Banane ako ne rastu, trunu. Trulež se mora ukloniti. :thumb_up:
-
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG5166_zps1uwymh5s.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG5166_zps1uwymh5s.jpg.html)
:thumb_up:
-
dalmatiansoap dali je to kod tebe baš Dwarf Namwah ili se radi o normalnom odnosno Tall Namwah?
-
Po svim parametrima Dwarf. I 90% svih "ice dream" su Namwah.
-
Za Ice cream znam da je većina njih zapravo neki Namwah tip. A tek kad banana procvjeta se može sa sigurnošću znati imaš li doista Blue Java.
-
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG5253_zps456nm8o6.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG5253_zps456nm8o6.jpg.html)
-
Kad će berba? :056:
-
Neće prije Božića
-
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG5505_zpskfuqldwn.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG5505_zpskfuqldwn.jpg.html)
:thumb_up:
-
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG6079_zpshgjqbc73.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG6079_zpshgjqbc73.jpg.html)
pred zimovanje
-
Odlična!Kolika bi bila da nije dwarf?
-
4,5-5 metara
-
!.liga soap ! :thumb_up:
-
4.5m woww :sretan:
-
(http://i730.photobucket.com/albums/ww305/dalmatiansoap/Mobile%20Uploads/IMAG7483_zps5wg79z8r.jpg) (http://s730.photobucket.com/user/dalmatiansoap/media/Mobile%20Uploads/IMAG7483_zps5wg79z8r.jpg.html)
:thumb_up:
-
Dalmatian, jel ti Namwah rodila nekim zrelim plodovima? Pitam jer bi ju volio nabaviti, interesantna mi je jer je jestiva. Mada vidim da ju je jako tesko naci kao sadnicu buduci nisam entuzijasta za isklijavanje.
-
Da li ima neko sadnicu dwarf Namwah te da li bi uspijela prezivit u Puli i rodit? Hvala
-
Hi, I've shared 1 photo via Photobucket. Please click the link to view photos: http://share.photobucket.com/shareprofile/indexshare.php?id=NTkzOTg= (http://share.photobucket.com/shareprofile/indexshare.php?id=NTkzOTg=)
Ovo je ostalo od nje.
-
Hi, I've shared 1 photo via Photobucket. Please click the link to view photos: http://share.photobucket.com/shareprofile/indexshare.php?id=NTkzOTk= (http://share.photobucket.com/shareprofile/indexshare.php?id=NTkzOTk=)
-
Steta a ova zima je dosta bila jaka nadam se da ce ti se uspijet izvuc
-
Evo pronašao sam da je ima za kupiti trenutno ovdje https://www.achat-vente-palmiers.com/en/indoor-banana-trees/1990-musa-dwarf-namwah.html#.WsXavn--mUk (https://www.achat-vente-palmiers.com/en/indoor-banana-trees/1990-musa-dwarf-namwah.html#.WsXavn--mUk) pa ako je netko zainteresiran. Provjerio sam dostava iznosi 28Eura za Hrvatsku, ali u toj cijeni dostave može se ubaciti još drugih biljaka.
-
Uzeo bi ja nesto ako moze cujemo se porukama