palmapedia.com
EGZOTIČNE BILJKE => CVJETNI GRMOVI I PENJAČICE (SUP)TROPSKIH PREDJELA => Autor teme: Veruda - Svibnja 26, 2015, 23:11:14 poslijepodne
-
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/cb/Waterlettuce.jpg)
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Pistiabotanical.jpg)
Kupio sam jednu za jezerce ovih dana pa me malo zainteresiralo da istražim nešto o njoj. Radi se o tropskoj ili suptropskoj vodenoj biljci, porijeklom iz Afrike gdje je rasla na dijelovima jezera Victoria. Danas se raširila posvuda te se može pronaći kako raste u slatkim vodama sj. Amerike, od Floride do južnog Teksasa. Često se koristi u akvaristici i u kontroliranim uvjetima umjetnih jezera u vrtovima ili drugdje. Korisna je ako se kontrolira njezino širenje za smanjenje algi u vodama, ali ako se dopusti njezino dosta brzo širenje, zna biti pogubna za ribe jer im oduzima kisik.
Ne podnosi temperature vode ispod 7-8°C, ali je poznato primjerice njezino širenje u Njemačkoj gdje nesmetano raste godinama u rijeci Erft, u kojo i po zimi temperatura vode ne pada ispod 10°C zbog obližnje hidroelektrane koja stalno izbacuje topliju vodu u procesu, ali bez problema preživljava lokalne mrazove i niske temperature zraka....
-
A joj gdje baš nju. Meni je neželjeno ušla u akvarij sa biljkama koje sam kupio za akvarije i jedva sam ju je se riješio. Razmnožava se nevjerojatno brzo. U jednom danu prekrije dijelove površine vode, za 2-3 dana cijela površina vode je prekrivena njima. Ako ostane samo mali komadić ( dio lista ili korjena ) opet kreće iznova sa širenjem. Raste pred očima, sati su u pitanju. Morao sam čistit akvarij svaka 2-3 dana, jer mi je gušila ribe i ostale biljke u akvariju. Godinama sam se mučio dok ju napokon nisam uništio.
I sad mi se smuči kad ju vidim. U akvariju ne naraste velika, nego ostane sitna. Kad ju jednom staviš, nećeš je se lako više riješit. Iskreno radje bi riskirao sa algama.:thumb_down:
(http://s1.postimg.org/5opzr4i7z/7b7f0e9708bff3ffb6c168713d365.jpg)
-
Ma bit će ok..samo ako ribe ne budu dovoljno brzo pasle, malo je prorjedi rukom i ok stvar...
-
Tako ću i raditi :wink:
-
Ja sam upozorio. Nema invazivnije i brzorastuće vodene biljke od ove.
Vrlo brzo ćeš ju htjeti uništit u ribnjaku. Radje posadi lopoče, lotuse i druge vodene biljke koje je lakše kontrolirati. Ova biljka će ti u par dana pretvorit ribnjak u livadu.