Neverovatna,ali i neverovatno ruzna!
p.s. jezivo mi deluje taj led,odavno to nisam imao priliku da vidim!
Neverovatna,ali i neverovatno ruzna!Meni je lijepa i ova palma i R. hystrix. Neznam zašto imaš takvu averziju prema tim "rugobama". Jedine palme za koje mogu reći da mi se pretjerano ne sviđaju su one palme povijuše iz roda Calamus koje pužu po stablima slično bršljanu a mogu biti dugačke čak 150 m. Palmark, probaj posaditi Trachycarpus nanus, on naraste maksimalno do 80 cm i dječja je igra štititi ga preko zime. Čak mu možeš i osigurati staklenik sa parnim grijanjem i ne moraš se bojati da će ga prerasti. Ili ti je i ova palma "mala rugoba". Inače meni ta palma izgleda sasvim O.K., veoma podsjeća na mladog T. fortuneia.
Probacu sa nekim pravim palmama-npr.Trachycarpusima,a ako ne mogu njih da imam ni ovo cudo mi ne treba!
p.s. jezivo mi deluje taj led,odavno to nisam imao priliku da vidim!
Xenon, da li znaš kakva je bila temperatura te zime u Oklahomi? Meni se čini da je tamo ipak manje padalina tjekom zime nego ovdje a i insolacija je ljeti veća nego u nas.
Da,cuo sam vec negde da sa ogoljenim stablom izgleda daleko lepse...ali pitanje je da li je dobro u mojoj zoni skidati to "krzno",mozda je ono dodatni termoizolator od hladnoce! Meni te dlake i ne smetaju mnogo,samo kad on ima stablo! :icon_mrhappy:
Nadam se da će mi bar neka od ovim sjemenki nići i da ću napokon imati Sabal minor u svojoj kolekciji palmi.
Moji S. minori (ne svi :wink: )
Trogodisnji Sabal minor. :cool:
Hvala na čestitkama! :sretan: Mislim S. minor posaditi čim prestanu ove kiše. Još me zanima da li ga trebam posaditi u hlad ili na sunce, Xenon tvrdi da S.minor ne podnosi sunce a svuda na internetu piše da mutreba mnogo sunca za oporavak od hladne zime. Kome vjerovati? :zbunjen:
Hvala na čestitkama! :sretan: Mislim S. minor posaditi čim prestanu ove kiše. Još me zanima da li ga trebam posaditi u hlad ili na sunce, Xenon tvrdi da S.minor ne podnosi sunce a svuda na internetu piše da mutreba mnogo sunca za oporavak od hladne zime. Kome vjerovati? :zbunjen:
Kod mene je sad minor koji je Badnjevac kao dvogodisnji drzao napolju preko zime, i... recimo samo da se nije lepo proveo, iako je preziveo. Rhapidophyllum je mnogo lakse podneo mraz. Mislim da nije realno od minora mladjeg od 3 godine ocekivati da prezivi kontinentalnu zimu.
Btw, negotinska krajina je jedno od hladnijih podrucja Srbije (verovatno zona 6b), ali Badnjevac svoje palme gaji na povoljnoj lokaciji, na brdu iznad Dunava, tako da dolazi do temperaturne inverzije i minimumi su ublazeni. U tvojoj zoni, S. minor bi verovatno sasvim lepo prezivljavao, naravno uz obilno zalivanje preko leta i adekvatno odrzavanje.
Henoh, zanimljivi su ti reariteti minora.
Badnjevac, znaš li koliki je bio minus te zime kod tebe?
Ja sam isto nailazio na takve savjete da mu paše blaga sjena
Iz nekog razloga su mi počeli propadati moji minori koji su ostali u posudama, listovi im se jednostavno sfrću odozdo prema gore i onda su gotovi. :icon_sad: Već mi se nekoliko minora osušilo na taj način. Ne znam u čemu je problem, zalijevam ih redovito i nalaze se u hladu u negrijanoj prostoriji. Da nije možda problem u tome što je više njih posađeno u jednu posudu?
Misliš tzv minora :wink:
Moj najstariji havanensis je isto na drugom listu.
Nevjerojatna je razlika u listu između njega i blackburniane.
Ja sam primjetio da kad posadim neke palme u za njihovu veličinu preveliku teglu da napreduju sporije.
Imam recimo havanensise koji su proklijali u najmanjim plastičnim čašicama za rakiju, i još je crvene zemlje
manje od pola čašice i neki takvi su skoro stigli par mjeseci stariji primjerak u večoj tegli.
Vjerojatno Palmofanov minor radi na korjenju.
Iz nekog razloga su mi počeli propadati moji minori koji su ostali u posudama, listovi im se jednostavno sfrću odozdo prema gore i onda su gotovi. :icon_sad: Već mi se nekoliko minora osušilo na taj način. Ne znam u čemu je problem, zalijevam ih redovito i nalaze se u hladu u negrijanoj prostoriji. Da nije možda problem u tome što je više njih posađeno u jednu posudu?
Identična situacija je bila i kod mene. Probaj lagano prstima pritisnuti sjemenku, mogu se kladiti da je trula i da će se raspasti. Izgleda da prvo propadne sjemenka a zatim se propadanje proširi na spoj sjemenke i korjena te palmica na kraju ugine. List se na kraju sasuši a korjen ostane čitav. Ima li tko ideju što mi mogao biti uzrok ovog propadanja? Ovakvo nešto nisam doživio niti s jednom drugom vrstom palme.
Ne znam kad je ovaj S.minor proklijao, ali moracu da budem iskren i da kazem da je jako krzljav ako je proklijao proleca ili leta ove godine. Zdrav klijanac S.minora u toku sezone izgura 2-3 lista i to mnogo duza nego sto su na prilozenoj slici. Mozda je "sve u redu", samo se radi o klijancima slabog zdravlja koji jednostavno nemaju snage i otpornosti.
Nema veze gljivice dali je vani ili unutra... napadaju one svugdje.
Ja bi reko da je stvar u višku vlage.
Meni je klijanac bio zakopan tako da je sjemenka bila malo ispod zemlje. Sve ostale palme koje imam sam sadio na ovaj način i dosada nisam imao nikakvih problema s njima. Pa i u prirodi je klijancima sjemenka ispod a ne iznad zemlje.Nije u prirodi klijancima semenka ispod zemlje. :nono:
Meni je klijanac bio zakopan tako da je sjemenka bila malo ispod zemlje. Sve ostale palme koje imam sam sadio na ovaj način i dosada nisam imao nikakvih problema s njima. Pa i u prirodi je klijancima sjemenka ispod a ne iznad zemlje.Ja imam upravo suprotno iskustvo. Sa palmama koje rastu po visu i njihovim sjemenjem. Sjemenke su na površini zemlje.
Ne isključujem mogućnost viška vlage, ali zar Sabal minor nije i u svom prirodnom staništu često u močvarnim područjima :misli:I Prestoea accuminata isto, pa pogledaj šta se mojoj dogodilo ove dane :wink:
Badnjevac,
kako su tvoji podnijeli/podnose ovaj hladni val?
Priznaj komsijo!!! :wink:Vec me je komsija PenJ kritikovao prosle godine zbog toga. :zbunjen:
S. minor, Bergen, Norveška
Sad mi je najveci problem gde cu sa svim palmicama. :mrgreen:
Treba pod potpuno istim uslovima zasejati obe vrste jednu do druge....
Ma vjeruj mi, svaka zemlja se može osušiti na takav način, bez obzira na kvalitetu.
Ima li negdje još za vidit u nas posađen veliki Sabal??
Jedini kojega sam ja vidio je onaj u Trstenome i možda na aerodromu u Resniku?
:thumb_up:
Jedino su mi oni i Sabali pokazali da rastu i zimi.
kolko je trebalo tvojim sabalima da niknu? znam da su jako spori. posadio sam dosta sjemenki al nista jos do sad. prije nekih 3 tjedna.Odgovorit ću ti ovdje budući da komentiranje i rasprava u podforumu Palme u vanjskim uvjetima nisu dozvoljeni. Mojim minorima je trebalo nekih 2 mjeseca da niknu, ispočetka sam ih držao na toplom mjestu u sobi, no kako nikako nisu htjeli nići premjestio sam ih na plinski bojler, gdje je temperatura bila preko 40C, i tada su mi nikli za nekih tjedan - dva. Klijavost im je bila jako dobra, od nekih 30-ak sjemenki niklo ih je više od 20, no nažalost je samo pet palmica preživjelo zimovanje u negrijanoj prostoriji. :icon_sad: Sjeme minora je bilo svježe i mislim da je to glavni razlog tako dobre klijavosti. Savjetovao bih ti da sjemenke staviš na toplije mjesto, prije će nići.
Presađivanje većih primjeraka Sabal minora iz prirode jako je teško, a evo i slika koje govore zašto. Podzemno stablo koje formira može biti i preko 60-70 cm u dubini zemlje plus korijenje. Badnjevac ti si pisao da si čupao svoje van iz zemlje, je li to ovako izgledalo. Jesi li ikad pokušao kojeg premjestiti s pozicije na poziciju i je li se primio? Također, obratite pozornost na zemlju u kojoj se Sabal minor nalazi. Vidi se dosta pijeska što znači da je ona vrlo propusna, barem u ovom konkretnom slučaju. Palma je iskopana s obale rijeke Pedernales u N. Hays okrugu, Texas.
Your Sabal minor probably will survive, but for next winter give him some winter protection.
Raspitivao sam se malo u botaničkom vrtu oko Sabal minora koji su imali posađen vani do zime 1984/1985 kad je stradao. Pokazali su mi mjesto i gdje je bio. Nalazio se na parceli gdje se i sad nalazi većina palmi kad ih iznesu iz staklenika i to u ograđenom betonskom kvadratu (vidi se i sada). Jedan od radnika mi je spomenuo da su imali neku konstrukciju oko palme (nešto poput one koja se sad nalazi oko T. fortuneia), ali jedan od materijala koji su koristili za zaštitu je bio i najlon. Ne znam je li palma bila pokrivena s njim kobne zime kad je išlo ispod -20, no ako je sigurno je i to pomoglo njezinom stradanju.
Koji Sabal ima najveći list i naj petiole? :misli:
Koji Sabal ima najveći list i naj petiole? :misli:Sabal causiarum ima jedne od najvećih, za najveće ne mogu tvrdit.
Opet moja slabost, palme u svojim prirodnim staništima. Odličan video o Sabal minoru u prirodnom staništu u Oklahomi Sabal minor 'McCurtain'. To je jedna od najotpornijih formi. Jako poučan video, od anatomije, različitih faza razvoja, procjena njihove starosti, od jednogodišnjih, dvogodišnjih...itd. U staništu počinju dijeliti listove po sredini s 4 godine. Cvjetaju kad imaju potpuno podijeljene listove u fazi 5 ili 6 godine najranije. Svakako preporučujem za pogledati :thumb_up:
http://www.youtube.com/watch?v=JoRCjQdQEBc (http://www.youtube.com/watch?v=JoRCjQdQEBc)
Av Min Av Max Av Temp Av Precip (mm) Wet Days (>0.1 mm) Av Sun H/Day Rel Hum (%) Average Wind Speed(Beaufort) Av No of Days with Frost Jan -2 8 3 33 6 5.3 62 - - Feb 0 11 5.5 36 7 6.5 59 - - Mar 3 15 9 51 7 7.4 53 - - April 10 21 16 79 8 8 51 - - May 15 26 21 132 10 8.8 59 - - June 20 31 26 114 9 11.1 55 - - July 22 34 28 61 6 10.6 51 - - Aug 22 34 28 63 6 10.9 48 - - Sep 17 29 23 76 6 9.7 51 - - Oct 11 23 17 63 6 7.9 53 - - Nov 3 15 9 41 5 7.1 52 - - Dec 0 10 5 36 6 6 59 - - |
Mapa koja je gore postavljena je, bar po meni, previse konzervativna, tj. ne uzima u obzir stanista S. minor koja su otkrivena u poslednjih 20-tak godina u Oklahomi, Teksasu i Severnoj Karolini.mapa nije konzervativna, nego nije detaljna. Obuhvaća dio Texasa u kojemu su staništa minora i dodirnu točku u Oklahomi, McCurtain okrug (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Map_of_Oklahoma_highlighting_McCurtain_County.svg (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Map_of_Oklahoma_highlighting_McCurtain_County.svg)). Kažem dodirnu točku jer mu je stanište u južnom dijelu okruka McCurtain uz samu granicu sa saveznom državom Texas i obuhvaća relativno malu površinu koja se i ne može vidjeti na onoj karti jer u tim razmjerima doista predstavlja točku.
Damire jel to "ono" sjeme?
:thumb_up:
Damire,jesu li ti minori proklijali u vodi,ili nakon vode.Imam i ja neke tvrdokorne,morat će pod nož.
cudi me da ovaj normalni ima ovako sitne sjemenke
Evo kako izgledaju ta ostecenja na listovima, zna li neko od cega su? :misli: Ja sam ga presadio skoro, mozda je od toga.Ali nisam dirao zile.U poslednjih 15-ak dana (od kad sam ga presadio) je izbacio ceo list i poceo jedan novi(suvise mali da ga slikam). :icon_mrhappy:
(http://img402.imageshack.us/img402/8068/dsc03151cy.jpg) (http://img402.imageshack.us/i/dsc03151cy.jpg/)
Badnjevac, imaš li nekih slika od S. minora ili R. hystrixa poput ove koju si stavio prije 2 ili 3 godine. Malo da nam digne moral do proljeća :icon_mrhappy: Znam da si pisao da si ih povadio dosta. Meni je super izgledom jedan dio koji bi bio ovakav i podsjeća upravno na stanište minora. Na proljeće sadim van nekoliko mladih S. minora i htio bih dobiti ovakav efekt kroz 10-ak godina.
(http://img232.imageshack.us/img232/7096/smdz1ae7.jpg)
Badnjevac, imaš li nekih slika od S. minora ili R. hystrixa poput ove koju si stavio prije 2 ili 3 godine. Malo da nam digne moral do proljeća :icon_mrhappy: Znam da si pisao da si ih povadio dosta. Meni je super izgledom jedan dio koji bi bio ovakav i podsjeća upravno na stanište minora. Na proljeće sadim van nekoliko mladih S. minora i htio bih dobiti ovakav efekt kroz 10-ak godina.
(http://img232.imageshack.us/img232/7096/smdz1ae7.jpg)
meni je tako bilo kod jednog minora koji je crko izraslo stablo/korjen van iz zemlje.
Samo radi ilustracije prenosim ovo da vidite koliko zna ići u minus u staništu Sabal minora u Oklahomi. U samom dnu zaokruženo 4F (-15,5 C) i 8F (-13,3 C)
(http://i400.photobucket.com/albums/pp84/m_bara/OK_cold_weather_Feb_2011.jpg)
Upravo čitam na EPS-u da su S. minori u svom staništu na jugoistoku Oklahome dobro
"I just got back from MvCurtain county, Oklahoma. Looked at 1,000 + palms, in two habitats. They look great. Photos to follow. --Erik"
moze li sjeme minora bit smedje boje? jako je sitno. dobio jutros postom a ne pise koje je nit od koga, iz amerike doslo.
I to u šumi sa listopadnim drvečem..
Stvar je južnije, ali ipak ima hladne zime.
(http://img219.imageshack.us/img219/1232/dsc00186iv.jpg)
Slike o stanju S. minora u ZOO-u u Tulsi, Oklahoma gdje su imali -24 ove zime. Temperatura od -24 izmjerena je na aerodromu, a ZOO se nalazi nešto sjevernije od aerodroma pa temperaturne razlike nisu trebale biti velike, ako ih je uopće bilo. Na istim temperaturama 1985 je u Zagrebu smrznuo S. minor u bot. vrtu.
https://picasaweb.google.com/drterdal/SabalMinorAtTheTulsaZoo?feat=directlink# (https://picasaweb.google.com/drterdal/SabalMinorAtTheTulsaZoo?feat=directlink#)
Veliki mi je problem voda. Odnosno nje ima, ali nema ih tko zalivati. Sljedeće godine planiram uvesti sistem za navodnjavanje kap po kap. Sad imamo idealne temperature za rast +30 i više, no ne i povremenu kišu koja bi sve dobro natopila. Sve palme u zemlji su mi na vikendici,a ne stignem na sve strane...
Ma ja cu svog da izmalciram i pokrijem kantom kao Henoh one humilise. Jos samo fali i njemu da udovoljavam. :icon_lol:ma palme su kao ''zenska'' moras sve da im udovoljis :thumb_up:
Zanimljiv način zaštite minora. :sretan: Palma je zaštićena krovom i zidom sa dvije strane. Preuzeto sa http://www.hardytropicals.co.uk/Palms/Sabal_Minor.php (http://www.hardytropicals.co.uk/Palms/Sabal_Minor.php)
Zanimljiv način zaštite minora. :sretan: Palma je zaštićena krovom i zidom sa dvije strane. Preuzeto sa http://www.hardytropicals.co.uk/Palms/Sabal_Minor.php (http://www.hardytropicals.co.uk/Palms/Sabal_Minor.php)
(http://i54.tinypic.com/x3brzt.jpg)
(http://i55.tinypic.com/2mdktq0.jpg)
ne bih rekao da je posadena u zemlji...
A u vezi ostalog, vi bi puno ljepih stvari bez puno truda, svi znamo da to tako ne ide... :gy::mrgreen: :icon_razz:
Trebalo bi samo istražiti koliki je moguć negativan utjecaj unošenja minora u takve šumske zajednice.
I ja sumnjam, ali treba biti oprezan, za svaki slučaj. S druge strane, možda zbog nečega minor ne bi ni mogao uspostaviti stabilnu populaciju u tim šumama.
Vrlo teško kod nas. Osim standardne teme o autohtonosti biljaka i njihovog "puštanja" u prirodu naši ljudi bi odmah u startu vjerojatno makli te palme iz prirode. Možda bi neka druga biljka tu prošla, ali palma po mnogočemu posebna bi se previše isticala za naše domaće biologe i šumare, vjerojatno bi je odmah maknuli iz okruženja.
Pobacao ja na stotine bobica Chamaereopsa po šumi južne Istre preije nekoliko godina, još ih je možda desetak bilo živo prije godinu dana....
U zadnje vrijeme sam baš razmišljao o mogućnosti da se Sabal miror pusti u prirodu u našim krajevima, tj. na prostor ex YU. Mislim da su najpogonija područja za to unutrašnjost Istre i Makedonija, a to je područje šume hrasta medunca, koji raste u vlažnijoj submediteranskoj klimi, znači ta područja zimi nisu jako hladna, a opet ima više vlage nego u pravoj mediteranskoj klimi, što bi trebali biti dobri preduvjeti za dobar rast minora. Trebalo bi samo istražiti koliki je moguć negativan utjecaj unošenja minora u takve šumske zajednice.
Scalar, kako su ti minori u kuci? Je l' izdrzavaju? :sretan: Mojima se malo osusilo lisce, ali sta im ja mogu. Na prolece u zemlju pa nek se bune kolko hoce.nisu lose teraju novi list al su spori mnogo.
Ovo je više nego dobro s obzirom na to da mu je ovo prva zima koju je proveo vani. Mislim da mu je pomoglo i to što je preko zaštite napadao debeli sloj snijega, pa ga je i to zaštitilo od gadnih minusa koji su išli i do -20C.sigurno je i sneg pomogao to je sigurno.
@ Palmofan, kako je tvoj minor, da li je krenuo s rastom?Još uvijek nije, ali se nadam da će krenuti sad kad malo zatopli. Trachy je krenuo rasti, za njega sam siguran da se izvukao, iako uz potpunu defolijaciju. :icon_sad:
Hoćeš li ih pasivno štititi ili grijati?samo pasivno da ih natkrijem kao i hystrix sto sam zimus .i nije mu nista falilo.
(http://img19.imageshack.us/img19/1825/imag0177lv.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/19/imag0177lv.jpg/)
S. minor "havanensis" od Branimira
(http://i400.photobucket.com/albums/pp84/m_bara/Palms%20and%20other%20exotics/P8070010.jpg)
Minor ima dobre sanse da se izvuce uz gubitak par listova, a palmetto-i ce morati dosta da se potrude. Ako neki od njih prezivi onda ga pazi, ima dobre gene. :icon_mrhappy:sta ce biti neka bude :thumb_up:
Ovako izgleda kad se izvuce van
korijen je i dalje ziv, barem izgledom, ali gornji nadzemni dio palme je suh kao vlat trave i kad sam ga povukao jednostavno se odvojio od korijena (isti slucaj i s proslim minorom)
(http://img372.imageshack.us/img372/116/sminorsuhimx2.jpg)
scalar super su ti sabali :thumb_up: ovi tvoji mogu vec sledece godine da pocnu sa izbacivanjem podeljenih listova... :sun:i ja se nadam siguran sam da ce opstati
Zasad se dobro drže, no eventualna šteta će se moći vidjeti tek na proljeće. Tako je i moj minor potkraj prošle zime odlično izgledao, a kada je krenula vegetacija u proljeće svi listovi su mu se osušili i do 6. mjeseca nisam znao je li živ ili mrtav.videcemo sta bude :thumb_up:
bilo svježe sjeme cijelo ljeto bili na suncu imali sve uslove al nečemoraju imati konstantnu temp a ne preko dana 40 a nocu 15 .nema veze sto je leto nije ista temp danju i nocu.
E,ta mjesta s natkrivenim terasama su idealna za palme vani. Sjecam se jednog ogromnog trahija u susjedstvu koji je godinama prezimljavao ispod terase,bez ikakvih problema. Kad su ga preselili izvan,samo par koraka ispred, bez krova nad glavom,smrzo prve godine bez povratka. Na slicnu foru qu locirane i one datulje ovdje u osijeku. Scalar,da tu probas smjestit onu krasnodarku?? Al opet poslje kad bi se prorasla ne bi imala mjesta mozda?za krasnodarke i ovako nema problema sto se tice vlage zasticene su 1m okolo stabla najlonom tako da mnogo vlage oko korena i nemaju zasad se ne zale uspesno prezimljuju . :thumb_up:
neče da mi proklija nikakokako nece da proklija ako je dobro seme :thumb_up:
svježe je bilo al neide nikako od 100 sjemenki ni jedna nije :thumb_down:Nesto si pogresno uradio...od 100 semenki,ni jedna da proklija,,,,ili je do semena ili do postupka klijanja.....Ja sam imao proslog leta 10 semenki i 8 je proklijalo...
klijao kao i sve druge palme koje su bez problema proklijale al on nečeima kad je lose i seme mozes da places ni vojna muzika ne pomaze :lol:
Koje zime? :misli:
Na slici je S. minor star nesto vise od 5 god. Tesko je generalno reci koliko S. minoru treba da formira lepezu. Ako ga gajis iz semena u zasticenom prostoru (stakleniku), brze ce formirati lepezu nego u prirodnom stanistu na otvorenom. Mislim da necu mnogo pogresiti ako kazem da mu treba 3-4 god. Posle ovog perioda, istera godisnje 3-4 lista sa lepezama...
(http://img134.imageshack.us/img134/9186/sminorxj4.jpg)
Prekrasan primjerak! :thumb_up: Da vidimo tko će se sad usudit Sabal minor nazvati "malom rugobom" !bas bih voleo da imam ovakvu rugobu (http://www.dodaj.rs/f/2z/7x/39URXm7Z/jardin058.jpg)
Koliko li je tek taj star ako ima nadzemno stablo. :zbunjen: Mozda je pod zemljom udario u nesto pa mora u visinu. :icon_lol:udario u dobre uslove i dobru klimu pa da vidis kako gura :thumb_up:
Kod mene su cak i klijanci S. minora na suvom dobro prolazili, ali cim ima vode, gotovi su. Dakle trazi iste uslove kao Nannorrhops - leti obilno zalivanje, zimi ni kapi vode na palmi i oko nje.to je to :thumb_up:
Da, to je taj Sabal minor. Preko zime sam ga štitio tako da sam oko njega stavio drveni okvir koji sam pokrio najlonom, a iznutra sam ga malčirao iglicama od bora i čempresa. No unatoč zaštiti i relativno blagoj zimi ipak je izgubio svu lisnu masu. :icon_sad: Sljedeću zimu ga planiram dobro zaštititi od vlage, već u 10. mjesecu ću tlo oko njega prekriti najlonom kako bi se isušilo do zime.tako je samo da nema vlage i je brini za njega
To što kažeš je točno. Ipak im na kontinentu treba zaštita.od zastite samo ih natkriti da ih ne zaveje sneg tako ja radim ,leti ih zalivam da uvek imaju vlage,sto se tice rasta izbace 3-4 lista evo danasnje satanje prvi list izbacuju od ove godine sabal minor je ovaj tamniji on je prosle godine izbacio prvi polupodeljeni list a ova dva svetlija su palmeto (http://www.dodaj.rs/f/n/Uh/3rxnIN3o/img0831.jpg) (http://www.dodaj.rs/f/15/r3/1C4qJgFQ/img0832.jpg)
A jesi li ti te male puno ili malo zeljevao ljeti? Koliko su narasli u sezoni?
Jeli se onaj primerak u Kaštelima leti zaljeva?Primjerak u Kaštelima nalazi se u dvorištu osnovne škole u Kaštel Lukšiću, koje je cijelo pretvoreno u botanički vrt. Djelatnici škole ljeti redovito i obilno zalijevaju sve biljke, pa tako i Sabal minor.
Trachycarpusi su ipak duže uzgajani u Europi a Sabali ne.Zato bi trebalo eksperimentirati sa što više ekotipova minora iz različitih područja kako bi mogli ustanoviti koji je najpogodniji za naše klimatske uvjete.
Možda su baš ovi pokušaji oni koji će probrati selekciju za naša područja.
Moj "najnapredniji" minor tera svoj 3. list koji je podeljen na dva dela, cekam da krene bolje da raste pa cu ga negde u zemlju ali i onda muka s njim... :zbunjen:Ja bih ga pokušao održavati u tegli što je dulje moguće, a tek kad preraste sve tegle bih ga posadio u zemlju. Ovako ćeš se mučiti s njim jer će gubiti listove svake zime, što će ga znatno usporiti.
Onih mojih 10 minora,klijanaca, je citavo. Bilo mi se ucinilo da su ko narasli malo, al da budem siguran, sve ih osisam do dna (imaju jos malo fore ispod sljunka) i sad evo nakon tjedan dana mog izbivanja iz osijeka, razlika je ocita. Dakle zivi jesu, nikako sticeni zimus, dogodila se defolijacija al zivi. Iduce zime ce bit samo pokriveni da ne kisnu jer im to ocigledno pase da dozive zelenih listova iduce proljece. I to je izgleda sve. Ipak, uz malo truda, mogu opstat. To je to.Meni se čini da tvoji minori rastu brže nego onaj moj. Da li si i njih posadio ispod geotextila?
Ja bih ga pokušao održavati u tegli što je dulje moguće, a tek kad preraste sve tegle bih ga posadio u zemlju. Ovako ćeš se mučiti s njim jer će gubiti listove svake zime, što će ga znatno usporiti.hvala palmofan jedini recept je bez kapi vode zimi i nema brige :thumb_up:
SCALAR, svaka ti čast, tvoji minori izgledaju kao da i nije bilo zime. :thumb_up:
Meni se čini da tvoji minori rastu brže nego onaj moj. Da li si i njih posadio ispod geotextila?
aham, a sta bih ja trebao uraditi da mu "noge" ne budu mokre da stavim dole strugotinu ili slamu ili nesto drugo... ? poz :thumb_up:zastititi ga od atmosferski padavina zimi pokriti ga nekom zastitom. ili ga saditi na poziciji gde ne kisne :thumb_up:
Probati ću ga isušiti od jeseni tako što ću zemlju oko njega pokriti najlonom, baš me zanima kako će prezimjeti u potpuno suhim uvjetima.moji su uz kucu u suvoj zemlji bili celu zimu prosli bez ikakvog ostecenja i odmah krenuli sa rastom kad je otoplilo
Jeli tvoj u zemlji podrijetlom iz Kaštela?Da, ta dva minora sam uzgojio iz sjemena koje sam ubrao u Kašteima.
Jeli to ovaj:
(Akaranusova slika iz 2012.)
(http://imageshack.us/a/img407/3317/p1330735.jpg)
Čime ih šopaš da ti tako dobro rastu?samo otopinom stajskog djubreta i onim koktelom sto pravim nije to nista spektakularno 2 polupodeljena lista :thumb_up:
Možeš biti sretan što ti tako dobro izgledaju, moj minor je također 2. zimu vani ali očajno izgleda i ima samo dva lista.vec sam nekoliko puta rekao: nesmeju imati vlagu zimi to je najvaznije zime se ne boje moji celu zimu budu u totalno suvoj zemlji jer su pod nadstresnicom od terase dobiju vodu samo kad ih ja zalijem kisa i sneg ne dolaze do njih.
evo i mog malca izbacuje 3 listide ide :thumb_up:
(http://img600.imageshack.us/img600/2643/ujuw.jpg)
Jučer sam iz znatiželje malo otkopao Sabal minor da vidim u kakvom je stanju korijen. Primijetio sam da je već počeo formirati podzemno deblo, što me je iznenadilo jer sam mislio da se ono formira tek kod starijih primjeraka.
(http://s23.postimg.org/59cxxwxwb/P1010083.jpg) (http://postimage.org/)
Xenon, jesu li ovi u zemlji od proljeća ili čekaju prvu zimu?
Posađene palme prije 10-ak dana
Sabal minor 'havanensis' posađen na nešto sjenovitiju poziciju od ostalih pa ćemo vidjeti. Vjerojatno će nakon prve zime s pasivnom zaštitom izgubiti bar 1/3 listova, ali se nadam da će se i brže obnavljati pošto je ipak nešto malo veći, a ne kao do sada sađeni klijanci.
(http://i400.photobucket.com/albums/pp84/m_bara/Palms%20and%20other%20exotics/P4200143_zpseadcb6b6.jpg) (http://s400.photobucket.com/user/m_bara/media/Palms%20and%20other%20exotics/P4200143_zpseadcb6b6.jpg.html)
Scalarovi minori super izgledaju jer su bili potpuno suhi tijekom zime. Ja sam svoj minor pokušao zasušiti postavljanjem najlona na zemlju ali to je bilo samo djelomično uspješno jer je zemlja ispod najlona upila vlagu od okolne zemlje koja nije bila pod folijom.zemlja im je bila kao u sahari od jesenas dao sam im po pola litre vode da ih pocastim :piva:
Ovi tvoji sabali su definitivno najbolji sabali na kontinentu. Kod tebe nakon svake zime izgledaju kao da rastu u zoni 10, svaka čast! :thumb_up: Još jednom se pokazala da je za sabale na kontinentu od krucijalne važnosti da tijekom zime budu na suhom. Ako imaš mjesta ubaci među njih Nannorrhops ritchiana -u, ona je dosta otporna pod uvjetom da je zimi tlo potpuno suho.samo im je vazno da ne dobijaju vodu zimi kod mene su zimi kao u sahari a zastita je skoro kao i da je nema natklonjeni da ih samo sneg ne zaveje onaj prvi zeleniji je minor a ona dva su palmeta.U bacio sam dve Nannorrhops ritchiana prosle godine pored njih prezimele su odlicno ali jako sporo rastu valjda ce i one krenuti (http://www.dodaj.rs/f/3j/XF/11hzKYin/img0478.jpg)
palmofan mozda je to baš zbog lišća kojim je bio zatrpan..bolje čvrsta konstrukcija odozgo i da ništa ne dodiruje listove moj je tako odlično prošao ispod stiropora. scalar jesi prihranjivao svoje sabale ove god? Koliko đubreta treba rastvoriti sa vodom za prihranu, koji odnos?
palmofan mozda je to baš zbog lišća kojim je bio zatrpan.. scalar jesi prihranjivao svoje sabale ove god? Koliko đubreta treba rastvoriti sa vodom za prihranu, koji odnos?nisam jos nista prihranjivao
palmofan mozda je to baš zbog lišća kojim je bio zatrpan..Moguće je da je neka gljivica prešla sa lišća na sabal pa ga napala. :zbunjen:
Ako se suše vrhovi samo starijih listova onda je to O.K. Nemoj ih još saditi vani, pričakaj dok ne izbace prvi lepezasti list. Ako ipak žarko želiš što prije imati minor vani onda ih u proljeće posadi na mjesto koje je posve suho zimi i dobro ih štiti pasivnom zaštitom.Hvala ti. Ja sam racunao da ce do proleca izbaciti taj neki polu lepezasti list pa zato kazem da bih ih posadio u bastu. :icon_mrhappy:
Čisto sumnjam da će do proljeća izbaciti polulepezasti list. Moj minor je nikako početkom 2008. pa još uvijek nema polulepezasti list, nego samo list podijeljen po sredini.Joj, to je bas sporo onda. Ja gledam moje klijance, i ovi noviji listovi se kao cepkaju na vrhu. Mozes da vidis na drugoj slici koju sam postavio... Znaci daleko je jos uvek od polulepezastog?
Koje je porijeklo tog tvog minora, da li si negdje nabavio sadnicu ili si ga isklijao iz sjemena?
Uf ovaj se bas odomacio. Kisno leto izgleda uradilo svoj posao. Ovih par listova uopste nisu los rast, zelim mu srecu u prezimljavanju. Ja nemam nesto srece s njima uglavnom jedan je u posudi i tu i tamo izbacuje neke duguljaste mekane listove, a ovaj jedan u zemlji nista napredniji...
vidi se da su ozedneli skupili se listovi ali bolje i to nego da od vlage strunu...malo sam ih napojio :thumb_up:
Neka, neka...treba ih tu i tamo i napojiti :thumb_up:danas 15 stepeni reko malo neka se okrepe jer za veceras najavljuju kisu i susnezicu ponovo :thumb_up:
Dobro to raste kod tebe kad je već toliko lista izbacio. :shocked:
Koliko je star? Koliko vidim po slici zemlja mu je dosta teška i ilovasta, minor ipak voli pjeskovitije tlo sa dosta humusa. Možda si trebao prije sadnje iskopati veću rupu i u nju nasuti mješavinu pijeska i komposta, to bi mu pomoglo da bolje starta u zemlji.
(http://r42.imgup.net/dsc2412da56.jpg)Odlični!!!
Sabali, juče slikano. :sun:
Ne bi me iznenadilo da neki od njih procvjeta sljedece proljece :thumb_up:
(http://r42.imgup.net/dsc2412da56.jpg)
Sabali, juče slikano. :sun:
Bojim se da vise nema Sabala kod mene, povucena sredina pre par dana.
Presadi ga u što veću i što dublju teglu i krenuće ubrzano sa rastom. Ni kod mene ne bi rasli da imaju tako malo mesta za koren.Presadio sam ga krajem lipnja prošle godine u tu teglu u kojoj sad raste. Ovo je njegova zadnja slika na forumu dok je bio u staroj tegli:
Mojem minoru su novi listovi zamjetno duži i širi nego stari, ali još uvijek nema nikakvih naznaka da bi mogao izbaciti podijeljeni list. Novi listovi također imaju iijepu plavkastu boju, iako ne toliko intenzivnu kao Sabal blackburniana.
(http://s15.postimg.org/z1wfr9lqj/PA060174.jpg) (http://postimage.org/)
Cupaj cvijece :icon_mrhappy: :thumb_up:Jes pa da izgubim glavu od zene zbog tvog saveta ha,ha :wink:
Koliko su stari? Načekat ćeš se da počnu ličiti na palmu. :icon_neutral:palmofan ovo im je 2. ljeto
:thumb_up: Cestitke Xenon. Bio je dobar predosjecaj da bi mogli krenuti ove godine.Nista od sjemena na mom S.minoru.Stetnik je Metcalfa pruinosa.Nova invazivna vrsta koja je unijeta iz SAD.Pojavila se u Italiji od kuda se prosirila u okolne zemlje
Kod mog su na cvijetu one vunaste usi u ogromnom broju.To su one koje naprave jos bijelu tvar oko svega, a hoce i bjezati, skakati kad ih se dodirne.Ove godine ih ima na svemu.Nisam siguran hoce li Sabal zbog toga odcvjetati kako treba.
Raspitivao sam se malo u botaničkom vrtu oko Sabal minora koji su imali posađen vani do zime 1984/1985 kad je stradao. Pokazali su mi mjesto i gdje je bio. Nalazio se na parceli gdje se i sad nalazi većina palmi kad ih iznesu iz staklenika i to u ograđenom betonskom kvadratu (vidi se i sada). Jedan od radnika mi je spomenuo da su imali neku konstrukciju oko palme (nešto poput one koja se sad nalazi oko T. fortuneia), ali jedan od materijala koji su koristili za zaštitu je bio i najlon. Ne znam je li palma bila pokrivena s njim kobne zime kad je išlo ispod -20, no ako je sigurno je i to pomoglo njezinom stradanju.
Slika pozicije gdje je nekad rastao S. minor u botaničkom vrtu. Onaj betonski kvadrat. U rano proljeće tamo ima sunca no u sezoni rasta baš i ne previše
(http://i400.photobucket.com/albums/pp84/m_bara/23042010_004.jpg)
Ovi minori imaju puno kraće plodne grane od onih američkih koji se mogu vidjeti po googlu,da li je to normalno,ili je to zato što su u pitaru ili je riječ o nečem trećem?Sabal minor build up in the ground a quite extended root system, more extended than one can conclude from the aerial size! I once used garlon (a very toxic herbicide) to kill olive stumps near my Sabal collection. Only my minor amd mexicana got killed because their root system had been reaching out far beyond canopy :thumb_down:
Zgodno za usporedbu. S. minor "havanensis" je isto prošao kod meneIsti Sabal prošli tjedan. Ona gornja slika je nakon brutalne zime 2011/12. To je onaj na kojem je ostalo najviše zelenog. Desno se vidi i mala Y. baccata. Još dva S. minora ostala su lijevo od njega, ali su daleko manji. Nisam uspio pronaći slike od prije, dosta je slika nestalo s foruma, ali o sjećanju posadio sam ih negdje tijekom sezone 2009. na jednom listu. Važno je napomenuti da je to ilovača teška i ljepljiva kad je mokra. U crnici ili nekoj boljoj zemlji vjerujem da bi bilo više njih koji bi bolje i brže rasli. Iz zemlje sam izvadio ove godine jednog preostalog koji je bio posađen iste te godine ispod omorike, dakle gotovo bez sunca, jako suho. Zato što je borac pružit ću mu šansu, razrasti ga i vratiti na neku bolju poziciju uz prethodnu pripremu zemlje. Vratim se ovdje za par godina.
1. zimi štićeni s malo lišća (na ovima sam suhe vrhove uklonio škarama)
(http://i400.photobucket.com/albums/pp84/m_bara/P4220675.jpg)
Za sad ima nekoliko lekcija iz ovog eksperimenta:1. Apsolutno se slažem. U voćarstvu se to zove prorjeđivanje plodova. Ako se npr. sa jabuke ukloni dio plodova, preostali plodovi će biti krupniji i razvijeniji.
1. Ne budite gramzivi, skinite veci deo semena sa kontinentalnog S. minora cim se zametne. Bolje je dobiti 20 klijavih semenki nego 200 nezrelih.
2. Za dozrevanje semena S. minora na kontinentu potrebna je povoljna godina. Ova godina je bila veoma nepovoljna (relativno susno leto, izuzetno hladna i kisna jesen, hladna zima).
3. Cvetanje i frutifikacija oduzimaju puno energije od biljke. U mom konkretnom slucaju, Sabal je mogao izbaciti jos dva lista da nije trosio energiju na razmnozavanje. Ako vam seme nije potrebno ili ako je biljka slaba, bolje je odmah ukoniti cvetne grane.
Jeli ovo desno Sabal palmetto?sve su minori
Minor izgleda svijetski. :thumb_up:
To su idealne pozicije za minore u hladnijim zonama.
Ovako je izgledalo seme kad sam ga oljustio.Stavio sam danas ostatak sjemena na klijanje. Ima ga svjetlijeg i tamnijeg.
(http://i67.tinypic.com/veyzk6.jpg)
Stalno mi šteka tema o minoru pa cu slike stavit ovdje..100% minor :thumb_up:
(https://s8.postimg.cc/ma9o0ccbp/20180903_104303.jpg) (https://postimg.cc/image/7eb4sr0wx/)
(https://s8.postimg.cc/j3f4gmk51/20180903_104321.jpg) (https://postimg.cc/image/euaeeggvl/)
Sabal minor (tzv. S. "havanensis" bot. vrt)
(http://i400.photobucket.com/albums/pp84/m_bara/Palms%20and%20other%20exotics/PB100096.jpg)
Uopće se ne hvališ sa svojim minorima. Daj malo povijesti, koliko dugo su vani, znaš li možda podrijetlo sjemena, ekotip? Pozicija je ok, ako zatreba lako ih zaštitiš.Pa toliko su spori da sam i zaboravio na njih,ovog najvećeg sam dobio pre 4 godine od jednog prijatelja iz Novog Sada ima plavkaste listove,do njega je minor mccurtain sadnicu sam dobio od Bukezija i sledeći do njega je minor louisiana isto sam sadnicu dobio pre par godina od bukezija ova dva manja su posadjeni pre 3 godine a imam još jednoga havanensis nisam ga danas slikao semenke sam dobio od tebe isto lepo napreduje slikam ga drugom prilikom
Mogao bi cvjetati ove godine.Nadam se. Još mi niti jedna palma nije imala sjeme. Pa bi to bilo nešto novo. :thumb_up:
Mogao bi cvjetati ove godine.Bio si upravu. Počeo je cvjetati. Već je izbacio veliku cvijetnu dršku.
Cikas kakvo je stanje sa sjemenom minora, da li je počelo dozrijevati?Plodovi su počeli tamniti. Ali još uvjek nisu ljubičasti/crni.
Evo mojeg danas:
(https://i.postimg.cc/KvzLYQSc/P9150980.jpg) (https://postimages.org/)
Ljeti je rastao brže, sad je naravno usporio zbog nižih temperatura. Na proljeće ga možda "uzemljim", mislim da će ga to ubrzati.
Sabal minor 'havanensis' se samozasijava. Otpale sjemenke niču u pazusima listova. Ove koje su proklijale su od prošlogodišnjeg sjemena.
(https://i.postimg.cc/xTWw2k91/E2-EE4-A7-B-3-A99-423-A-9744-6-E3-A85-EEE4-C6.jpg) (https://postimages.org/)
Sabal minor Blountstown Dwarf. Prvo sam mislio da sam ga izgubio jer nije rastao više od godinu dana. Izbio je novu sredinu rasta sa strane. Mladi Sabali i klijanci nekada ovo rade.Ista palma danas
(https://i.postimg.cc/287VH5q1/586_B6838-_CBB9-486_C-_B4_E8-_FBB9_F85_FB403.jpg) (https://postimages.org/)
(https://i.postimg.cc/nLzj9thC/A40_B57_FC-4_D62-43_C4-989_D-79254_C7_D99_B5.jpg) (https://postimages.org/)
U petak sam posadio minor u zemlju, nakon opsežnih priprema koje su trajale tri dana. :icon_lol:
Bit će mu lijepo na toj poziciji.Znam da kod vas u Dalmaciji ima puno kamenja u tlu. Ali, koliko sam shvatio, u prirodnom staništu S. minora ga nema. Kod mene je također tlo prirodno potpuno bez kamenja. Zato sam htio ukloniti kamenje, pogotovo krupno, kako bi što lakše i neometanije razvijao korijen. Osim toga, u tlu je bilo i cigli, koje su bile zbijene jedna do druge pa se zbog njih korijen ne bi mogao probiti do dubljih slojeva.
Ali ne moraš se pretjerano zamarati uklanjanjem kamenja iz zemlje. Većina palmi i prirodno raste na tlima u kojima ima puno kamenja. I u mojoj zemlji u vrtu je puno kamenja, i palmama ne smeta.
Palmofan, drago mi je da je u zemlji. :thumb_up: Ali mislim da je i prije tribala. :mrgreen:Nisam ga htio prije posaditi jer sam čekao da malo poraste i ojača. Na toj poziciji, otprilike pola metra dalje, sam imao posađen klijanac minora sa 4 - 5 listova koji se nije baš dobro proveo. Doduše, preživio je zimu ali poslije uopće nije rastao pa sam ga naposlijetku izvadio iz zemlje. Iznenadilo me je da mu je dosta korijena propalo. Još uvijek je sav nikakav, nalazi se u tegli i nikako da krene kako spada.
(https://i.postimg.cc/W1vYfhjS/2021-01-29-14-08-53.jpg)Koja je uloga štapova uz veći S. minor i boca koje su okolo?
Malo ih je vetar razduvao ali drze se dobro.
Koja je uloga štapova uz veći S. minor i boca koje su okolo?