Autor Tema: Rasprava o zonama  (Posjeta: 4615 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sedum

• Brahea
  • *
  • Spol: Muški
    • Wiki-Flora Jadrana
Odg: Rasprava o zonama
« Odgovori #165 u: Prosinac 10, 2010, 09:37:13 prijepodne »
Taj čudni podatak za Rijeku (tj. Sušak) -17°C vjerojatno je iz 'polarne' zime na Jadranu 1929, najjače u 20. stoljeću:  Senj -19°C, Baška -16°C, Crikvenica -14°C, Hvar -7.2°C ...(nigdje uz Jadran iznad nule). Morski led bijaše kao na Baltiku: u luci Senj metar i pol debeo, Baška pola metra ...ne ponovilo se (jer ode nam većina jadranskih palmi i egzota). Poredba za 'utjehu' da u zaledju može biti još duplo gorje (kao u Sibiru): Delnice -34°C, Čakovec i Gospić -35°C, Gračac -36°C...  Ali zato treba načelno uvažiti da su na sjeveroistoku Kvarnera ipak bar ponekad mogući i žestoki mrazovi oko -15°C do -20°C.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2010, 09:51:24 prijepodne od Sedum »
Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #166 u: Prosinac 10, 2010, 14:31:15 poslijepodne »
Gornja Una je već tridesetak godina zaredom u literaturi (od desetak raznih autora) predobro poznata kao naš najtopliji submediteranski ogranak u savskom slivu Dinarskog zaledja. Glavna veza s Jadranom tu nije Zrmanja, nego uz Bosnu dublji kanjon Butišnice do Krčke rijeke na vrelu Une. O tom je sad baš u prosincu izašla detaljno dokumentirana studija dinarskog fena u časopisu Pomorska meteorologija - Split s više termograma i klimadiagrama oko Une (gdje sam zbog popisa bilja sudjelovao kao koautor).
Tu je stvarno stanje vrlo slično sjeverno-talijanskim jezerima i Ticinu južne Švicarske, koji su čak stotinama km od mora - a ipak imaju fenski izdvojeno mediteransku klimu, tvrdolisne makije, masline, palme, agave... itd. Zato uz gornju Unu sve do Bihaća (Ripač) uopće ni nema kontinentalnog bilja (osim okolnih planina) i sve divlje je primorski submediteran: bjelograb, Vitex (konopika), Celtis, smilje (Helichrysum), žalfija, Moltkia, Dioscorea ...i slični južnjaci. Ponekad treba čitati oziljne tiskovine i poći na teren (a ne samo lebditi u virtualnom web-svijetu).

Ja uopće ne dvojim da je to najtoplije područje u savskom slivu, još manje dvojim u Vašu stručnu ocjenu vegetacije koja tamo raste, ali zaključivati iz toga da je to područje USDA 8b je u najmanju ruku preoptimistično. Na žalost nemamo izmjerenih podataka, pa možemo samo zaključivati, ali to bi značilo da je područje od M. Broda do Bihaća, koje upravo s dijelovima Dalm. Zagore 'komunicira' preko uskih kanjona (kroz ovaj Butinšice, koja teče do Knina, koliko mi je poznato ide unska pruga, a također ima prijevoje od nekih 600 m), ima više prosječne. god. aps. minimume od mjesta u Dalmatinskoj Zagori, za koje imamo podatke i možemo pouzdano izračunati u kojoj su USDA zoni, npr. Drniša (8b/8a), Knina (8a/8b), Sinja (8a).

Što se tiče karte prosj. god. temperatura za BiH, i ona je također preoptimistična, jer Tomislavgrad, a pogotovo Konjic, ne mogu imati prosj. god. temp. između 13 i 14 C, jer Drniš ima 13 C, Knin 12,9 C, a Sinj 12,5 C. Široki, Posušje i Grude ne mogu imati 14-15 C, jer Imotski ima 13,2 C, a od njih znatno topliji Vrgorac ima 14 C, itd.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2010, 14:34:32 poslijepodne od porat »
DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #167 u: Prosinac 10, 2010, 14:45:50 poslijepodne »
Ovo me je definitivno zabrinulo što su mi rekli: U Rjeci bilo i - 17, a to je 7a zona!
Sve jedno ću se ja kozultirati sa vama kada trebam posaditi neku biljku, drvce..., to mi je najsigurnije. Još jednom hvala gospodinu Sedumu i Poratu!

Mira,

USDA zona se ne određuje po apsolutnoj minimalnoj temp. ikad izmjerenoj u nekom području, nego po prosjeku aps. min. godišnjih temperatura, izmjerenih u duljem nizu godina. Taj prosječni aps. god. minimum je za Rijeku nekih -6 C, što ju svrstava na granicu 9a zone (neki manje povoljni djelovi grada 8b).
Naravno da su nam uz ove srednje god. aps. minimume značajni i oni višegodišnji, jer biljke koje uzgajamo su uglavnom višegodišnje..

Inače podatak o -17 C je jednom prilikom iznio Ahmet, to je temp. koju je izmjerio na prozoru svoga stana u zimi '85. god.
rijeka inače ima vrlo izražene mikroklime, zbog svoje razvedenosti, brdovitog položaja, dijelova otvorenih buri i strujanju hladnog zraka, kao i onih zaklonjenijih, s boljom mikroklimom, kao što su dijelovi Kantride, Kostrene, itd.
DRNIŠ:

Offline Tony

• Phoenix
  • *
« Odgovori #168 u: Prosinac 10, 2010, 17:18:05 poslijepodne »
Čekaj... želite reći da Bihać ima submediteransku klimu? :misli:

Yucca

• Gost
« Odgovori #169 u: Prosinac 10, 2010, 18:09:25 poslijepodne »
Čekaj... želite reći da Bihać ima submediteransku klimu? :misli:

Ne bas, vec samo da je  dolina  Une pod izrazenijim maritimnim uticajem  :wink:

Offline Sedum

• Brahea
  • *
    • Wiki-Flora Jadrana
« Odgovori #170 u: Prosinac 10, 2010, 18:13:27 poslijepodne »
... Na žalost nemamo izmjerenih podataka, pa možemo samo zaključivati, ali to bi značilo da je područje od M. Broda do Bihaća, ...
Što se tiče karte prosj. god. temperatura za BiH, i ona je također preoptimistična, jer Tomislavgrad, a pogotovo Konjic, ne mogu imati prosj. god. temp. između 13 i 14 C, jer Drniš ima 13 C, Knin 12,9 C, a Sinj 12,5 C. Široki, Posušje i Grude ne mogu imati 14-15 C, jer Imotski ima 13,2 C, a od njih znatno topliji Vrgorac ima 14 C, itd.
Za Tomislavgrad, Konjic i Posušje doista još nema dovoljno podataka za dugoročne prosjeke i minimume, osim iz novijih automatskih postaja, pa se tu termozone mogu tek približno domišljati po analogiji. Medjutim,- za Bihać, Grude i ŠirokiBrijeg nema domišljanja i naprosto je neistinito da navodno "nema podataka" (jer se ne uklapaju u zadanu shemu): Baš naprotiv, Bihać, Grude i Široki su medju desetak glavnih postaja službene mreže HMZBiH, koje dugo rade već preko stoljeća još od Austrougarske, pa imaju dugoročne toplinske prosjeke, minimume i svakako su puno pouzdanije od poredbe s kraćim automatima iz dalmat. Zagore:
Bihać (od 1892):  srednja god. 10.6°C, aps.min. -24.8°C (1929).
Grude (od 1895):  srednja godišnja 13.5°C
Široki Brijeg (od 1889): srednja god. 14.0°C, minimum -15°C.
Dodatno još i poluzimzelena divlja vegetacija od Neretve doseže do Gruda i Širokog, što potvrdjuje južniju pripadnost na granici submediteran/eumediteran.
Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #171 u: Prosinac 10, 2010, 18:26:10 poslijepodne »
Dalm. Zagora po mojem sudu nije na žalost dovoljno pokrivena meteorološkim stanicama, ali od navedenih mjesta u gornjim postovima Drniš ima stalnu pomoćnu meteorološku stanicu DHMZ-a, koja kontinuirano bilježi podatke od '61. godine (osim u ratnim godinama). Stanica se prije nalazilana rubu grada, prema miljevačkom platou, a sada je na nešto bliže centru grada, na 20 ak m nižoj nadmorskoj visini. Sinj i Knin imaju stanice DHMZ-a, kao što svi znamo, dugi niz godina.

Što se tiče Bihaća bilo bi zgodno da netko dođe do podataka o godišnjim minimumima, da izračunamo USDA i otklonimo dilemu. A što se tiče Širokog, godišnji prosjek mu je pola stupnja viši nego što sam mislio (iako se na karti nalazi u sredini područja od 14-15 C), a s obzirom na ovaj minimum od -15 C u 120 god, mjesto je koje ima dosta potencijala za sadnju egzota. Južniji Ljubuški i Međugorje još i više.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2010, 18:32:28 poslijepodne od porat »
DRNIŠ:

Offline Tony

• Phoenix
  • *
« Odgovori #172 u: Prosinac 10, 2010, 18:43:31 poslijepodne »
 :shocked:

Uvijek sam mislio da je Široki Brijeg kao i Posušje, dosta hladniji od Imotskog i Gruda. No, čini se da nije tako. :icon_lol:

Offline Flash

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #173 u: Siječanj 18, 2011, 12:35:58 poslijepodne »
Recite mi, ako nije ova tema završena, u kojoj sam ja zoni?

Pošto sam u blizini Zagreba i sudeći po podacima sa ostalih topica to bi bila zona 7a ili 7b? 

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #174 u: Siječanj 18, 2011, 14:08:27 poslijepodne »
Bez meteoroloških podataka teško je reći, ali prije će biti 7a nego 7b. Zagreb, koji je nalazi na južnim obroncima Medvednice, i time je djelomično zaštićen od hladnih prodora je 8a na svojim višim dijelovima, posebno onima bliže centru, zbog toplotnog učinka samog grada, a prema nižim i rubnim djelovima on je 7b. U malom mjestu poput Brežica toplotni efekat samog grada nije izražen, a i nalaze se na sjevernoj strani Žumberka tako da im ni to ne ide u prilog. Znam da je obližnji Samobor u zimskim večerima često osjetno hladniji od Zagreba, ali to je samo subjektivno zapažanje.
DRNIŠ:

Offline sale

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #175 u: Studeni 17, 2014, 08:54:37 prijepodne »
Cenjeni forumaši, a ovaj forum okuplja definitivno najstručnije klimatologe amatere u regionu :wink:, možete mi reći kakvu klimu ima Denver (Colorado)? Poznato mi je koja je USDA zona ali to sa našim podnevljem i nije baš uporedivo. Zanima me klimi kog grada ili regije u Evropi bi odgovarala klima Denvera?

Offline Xenon

• En Taro Adun
  • Global Moderator
« Odgovori #176 u: Studeni 17, 2014, 09:41:40 prijepodne »
Denver ima planinsku kontinentalnu klimu sa povremenim prodorima pustinjskih vazdušnih masa sa juga i jugo-zapada. Mislim da nema mesta u Evropi koje ima ekvivalentnu klimu.
USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm

Offline sale

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #177 u: Studeni 17, 2014, 10:01:55 prijepodne »
Hvala na brzom odgovoru. :thumb_up: Pitam jer neke egzote, koje inače ne potpadaju pod tematiku ovog foruma, rastu tamo a po zdravoj logici ne bi trebale.
Znači klima Pirineja nije ekvivalent klimi Denvera?

Offline Xenon

• En Taro Adun
  • Global Moderator
« Odgovori #178 u: Studeni 17, 2014, 15:18:07 poslijepodne »
Ni blizu. Evropski planinski lanci imaju dosta niske dnevne maksimume, a u Denveru oni znaju da odu preko 20 stepeni zimi i do 40 leti ako vetar nanese topao vazduh iz pravca Kalifornije ili Meksika.

Sa druge strane, takva klima ima i prilično niske minimume i mraza preko zime ima dosta.
« Zadnja izmjena: Studeni 17, 2014, 15:18:15 poslijepodne od Xenon »
USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm