Autor Tema: moj vrt - osijek zapad  (Posjeta: 25158 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amelito

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
Odg: moj vrt - osijek zapad
« Odgovori #600 u: Ožujak 08, 2012, 15:55:13 poslijepodne »
dobar vrt svaka čast  :thumb_up:

Offline janci

• Brahea
  • *
« Odgovori #601 u: Ožujak 08, 2012, 16:26:04 poslijepodne »
damire ti nas uvek iznenadis sa necim novim i zanimljivim :thumb_up:

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #602 u: Ožujak 08, 2012, 16:46:07 poslijepodne »
dobro je ispalo  :thumb_up: a bit ce jos bolje

živjelo globalno "zatopljenje"

Offline Yonex

• Global Moderator
    • Email
« Odgovori #603 u: Ožujak 08, 2012, 19:36:53 poslijepodne »
Moze se reci hrabra sadnja. :thumb_up: Sad samo da obezbedis zastitu, ali necemo o tome... Taman se zavrsava zima, da ne davim o novoj. :icon_mrhappy: Kad ces onu malu butiu da "uzemljis"? :sretan: Ona ima dobre sanse.
milka

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #604 u: Ožujak 08, 2012, 19:49:43 poslijepodne »
Širi kamenjar  :wink: Što planiraš ostaviti u zemlji od novoposađenih, a što vaditi pred zimu? Cupressus sempervirens je dosta dobio od zime. Znam da će se oporaviti, ali boja potvrđuje da je moralo biti oko -20 kod tebe u vrtu. Ipak to što je živ znači da nije išlo kao kod Tvrđe gdje su mjerili -25 ili više ako se ne varam.
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #605 u: Ožujak 09, 2012, 01:19:23 prijepodne »
Damire, sve izgleda odlično s obzirom na ovu zimu, a tvoj entuzijazam uvijek djeluje inspirirajuće :). Izvještavaj nas o stanju i oporavku trachija i ostalih biljaka.
DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #606 u: Ožujak 09, 2012, 17:51:19 poslijepodne »
yonex,butie cu isto ove godine posadit,jos malo cu sacekat, koji dan tjedan.
henoh,ne znam sta bi mogao ostavit,sabali sigurno. mislim cak i washingtonie,pogledat cu one fore s rezanjem listova ili ko j.lodes sto je radio s vrecama piljevine il nekog slicnog materijala,kao slama ili... ma o tome cu razmisljat na jesen kad bude vrime. sad samo sadim sve , na jesen cu vidit. cupressusi imaju ostecenja al samo na vrhovima grana ili manjih grancica,al se oporavi svake godine poslje zime,nema brige za njega. u tvrdji je bilo -25 ono oko 2 3 dana. jedno jutro je susjed izmjerio kod sebe,kuca pored mene -16 dok je sluzbeno bilo -25 za osijek. ja sam na zapadnoj strani grada,mada mikroklima nije idealna kao u nekim unutrasnjim cetvrtima,npr retvala.jednog covjeka znam koji ima nespulu i radja svake godine i ne smrzava, ne znam kako je prosla ove godine. jako cudno se dogodilo s kiwijem, koji nije izgleda smrzao ove godine.a trebao je kolko je bilo hladno.govorim o obicnom kiviju,a za argutu nema zime kod nas jer je otporan do -30.
porat, ako mislis na washingtonie,posadjene su neki dan i agave. opuncije su tu oduvjek. smokve su izgleda prezivile,zizula isto,za sipke ne znam,kiwiji ok,magnolija ok,malo pokidana od leda,lavandi ko da ni nije bilo zime. albicija isto,goji je mozda malo fasovo. i to je to uglavnom.

Offline SCALAR

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #607 u: Ožujak 09, 2012, 17:55:21 poslijepodne »
je si li gledao sta je sa onim dakti kod one kuce je su li prezivele
nije znanje znanje znati vec je znanje znanje dati

Offline vlax88

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #608 u: Ožujak 09, 2012, 19:48:09 poslijepodne »
Damire, samo rokaj i sadi, ima vremena za razmisljanje o zastiti. Imas lepu zbirku palmi i egzota, dvoriste sa punim potencijalom, sad izgleda super, a mogu da zamislim sta ce to biti za par godina kada sve bukne  :thumb_up:

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #609 u: Ožujak 09, 2012, 22:00:42 poslijepodne »
scalar, bio sam jednom prolazio pokraj kad je bilo ono jako hladno, listovi su bili skupljeni na pola. otic cu ovih dana vidit sta je s njima,mada sumnjam da je dobro. a mozda se i iznenadim. slikat cu pa da vidite.

vlax,slazem se sa tobom. sadi sad, ima vremena do iduce zime  :icon_mrhappy:

Offline bukezi

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #610 u: Ožujak 11, 2012, 00:43:18 prijepodne »
damire sve izgleda super samo napred vidim da su novi stanovnici vec u zemlji :thumb_up: :sun:
USDA Hardiness Zones 7a/7b
AHS heat zone 7

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #611 u: Ožujak 11, 2012, 01:18:17 prijepodne »
Super vrt,biće palmi ko u priči.Još samo datulje fale.Ako može jedan savjet za juke,često vidim da ljudi režu listove na jukama,meni je puno ljepše kad se listovi otkinu nego da se odrežu.Listovi se daju lijepo otcijepiti ako se potegnu u smjeru kazaljke na satu,s tim da treba paziti ako skidamo one koju su malo mlađi da ne otkinemo i koru,njih treba otkidati polagano.
bvb

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #612 u: Ožujak 11, 2012, 08:39:57 prijepodne »
hvala bukezi i trava. znam za to, da se mogu tako najlakse skinut stari listovi. a i ovako ovi koji ostanu, ovaj mali dio kad se osuse,sami otpadnu. svede se na isto. ovako podrezani malo podsjecaju na srezane grane kanarki u umanjenoj verziji  :icon_mrhappy:

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #613 u: Ožujak 12, 2012, 21:26:37 poslijepodne »
porat, ako mislis na washingtonie,posadjene su neki dan i agave. opuncije su tu oduvjek. smokve su izgleda prezivile,zizula isto,za sipke ne znam,kiwiji ok,magnolija ok,malo pokidana od leda,lavandi ko da ni nije bilo zime. albicija isto,goji je mozda malo fasovo. i to je to uglavnom.

Mislio sam na trachyje, koje si štitio, ali je ipak onaj veliki dobio oštećenja. Kako su ti c. humilis r. blue, koliko sam uspio shvatit njih nisi nikako štitio, bili su pod snijegom.
Je li ti m. grandiflora ok? Moja je izgubila većinu listova, ali baca nove pupove na vrhovima grana.
DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #614 u: Ožujak 13, 2012, 19:32:55 poslijepodne »
Mislio sam na trachyje, koje si štitio, ali je ipak onaj veliki dobio oštećenja. Kako su ti c. humilis r. blue, koliko sam uspio shvatit njih nisi nikako štitio, bili su pod snijegom.
Je li ti m. grandiflora ok? Moja je izgubila većinu listova, ali baca nove pupove na vrhovima grana.

nekoliko manjih trahija koje imam iza kuce, samo kad su najavili onih -25,sam zamotao onom gradjevinskom folijom, i nabacio po kantu na svaki, i odlicno prosli. prije toga nisu nikako bilo sticeni,to je negdi do sredine mislim 2.mjeseca. sad su otkriveni svi i dobro se drze. samo jednom je izvuceno koplje van. ostalima ne. rigida blue nisu bili nikako sticeni,jer su posadjeni pod stepenicama da ne pada kisa po njima.al su imali plus da je zima bila jako suha i nije bilo vele minusa oko -5C..... sve do one hladnoce i minusa -20 -25... od 3 klijanca 2 izvuceno koplje, onom najmanjem kojem su svi davali najmanje sanse da ce prezivit, tom su osuseni listovi al c.koplje citavo. mozda prezivi barem taj. grandiflora presadjena na drugo mjesto jer je i nju poklopio led al je nije slomio vec samo jednu grancicu od oko 10 cm. listovi prozebli,al cjelo drvo citavo. oporavit ce se.