Autor Tema: moj vrt - osijek zapad  (Posjeta: 25131 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
Odg: moj vrt - osijek zapad
« Odgovori #750 u: Travanj 22, 2013, 19:01:56 poslijepodne »
Je, ovaj je najbolje prosao poslje -27 C. Stradali su vrhovi al se oporavio. Kuca kao stit je dobro posluzila. To se pokazalo i s smokvom iza cempresa. Druga iza kuce cak i ove ne bas hladne godine je smrzla do 30ak cm visine. Ispred kuce na juznoj poziciji zasada su 3 smokve,cempres,2 šipka,napokon presadjena na bolju lokaciju da ne mrznu,kiwi takodjer, te pod stepenicama chamaerops humillis rigida blue 3 komada i 10ak datulja,dactylifera,koje su prezivile zimu i cak pocele rasti. Nek ih tu pa sta im bude. Jos je u planu za koju godinu smjestit i pistaciju dok malo ocvrsne. Sad je to vec mladica od pola metra koja ce do jeseni dogurat do metra. Ruzmarin bi odlicno se uklopio i jos kojekakve grmolike mediteranske biljke. Bit ce i raznih juka pa i njih mislim zasadit ispred, tako da ce trava bit eliminirana da ima mjesta za ova "cudesa".. Steta da je ta zasticena lokacija jako mala pa je moram maximalno iskoristiti. smokva iza cempresa , par grana sam povinuo ispod stepenica tako da izbije i sa druge strane te formira jedan dio krosnje iznad ulaza u garazu, di cu jos napravit tipa pergole ako se to tako zove za kiwi. I ako negdi naletim na dobar komad trahija od minimum metra debla po oglasima ma kolko god da kosto! ako se sjecas onog rip trahija kojeg je sje.. led s krova pretprosle godine. Nikad ne prezaljen. Hehehehe.
živjelo globalno "zatopljenje"

Offline Mate2008

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #751 u: Travanj 22, 2013, 20:16:29 poslijepodne »
 :eusa_clap:
« Zadnja izmjena: Travanj 22, 2013, 20:17:14 poslijepodne od Mate2008 »
Usda zone 9a

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #752 u: Svibanj 07, 2013, 18:03:50 poslijepodne »

Smokva, moja kreacija. Malo sam je razapeo tako da sad ima s jedne i druge strane stepenica, provuceno nekoliko grana. Do jeseni ce bit za 10.  Nema niko ovaku.  :rofl:

« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2013, 18:29:06 poslijepodne od damir »

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #753 u: Svibanj 07, 2013, 18:40:55 poslijepodne »
Stepenice će sigurno dodatno štititi smokvu preko zime. Za smokvu na kontinentu je ipak najvažnija dobra mikrolokacija i dobra zaštita sa sjeverne strane. Ako se ispune ti uvjeti, smokva i na kontinentu može narasti prilično velika i biti vrlo rodna.
USDA zone: 7a

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #754 u: Svibanj 07, 2013, 19:20:24 poslijepodne »
Sve o smokvama skuzio na vlastitoj kozi. Posadjena je na juznu poziciju skoro do zida kuce. Prezivila je i pretprosle god -27 al je bila mala i pod snjegom dok su sve ostale u susjedstvu se sasusile skoro do zemlje al se poslje oporavile. Osim ove koja je uzgojena iz shemena od nekih skroz crnih smokava iz hercegovine, imam na par koraka dalje 2 smedje najsladje smokve na kontinentu, iz reznica uzgojee s tetkine vikendice, koju su kupili od jednog covjeka iz crne gore, odakle je i ta smokva donesena. Te jednu malu, pokosenu kosilicom sa strane mog braa, al se oporavlja sad i raste. Na njoj budu sitne zute i jako rodne i slatke smokve. Sve ove su juzna strana da ne mrznu, i šipke sam presadio tu. A ba sjevernoj strani kuce je neka plava crna smokva paćenica, kojoj ne pase pozicija jer redovno smrzne skoro do zemle il pedalj iznad. svake god pa tako i ove je smrzla. Ne pomaze ni zamatanje. Opet smrzne.

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #755 u: Svibanj 13, 2013, 07:08:12 prijepodne »

pistacija,raste i dalje...  :sretan:

I araucaria se primila i pokrenula,manja iz sjemena isto.

Offline Vivi

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #756 u: Svibanj 15, 2013, 19:10:23 poslijepodne »
Hello Damir !
Vidim da se boris isto sa snijegom.
Ovaj godina, ja sam kupila nesto slicno u Bauhaus.  :mrgreen:
http://www.oogarden.com/prod-5210-Traineau-a-neige-REVEX.html
Sada moja čempresa su savijena, a izgubio sam glavu od mog Magnolia grandiflora.  :icon_sad:
A Trachycarpus sve uredu.  :sretan:

Offline Vivi

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #757 u: Svibanj 16, 2013, 06:06:28 prijepodne »
Da li nije opasno za temelja kuca ta smokva ? Ona ima korjen koje moze sve "busiti" ili ?
Ona je opasna kao Paulovnia tomentosa.

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #758 u: Svibanj 19, 2013, 14:50:44 poslijepodne »
Sumnjam da bi mogla bit toliko opasna za temelje kuce.  :misli: ona ima vise povrsinsko korjenje u potrazi za vodom.

Evo opuntia fragilis pocela cvjetat.  :thumb_up: stvarno na netu nema slika cvijeta fragilisa, evo premijera..

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #759 u: Svibanj 19, 2013, 16:23:54 poslijepodne »
Fragilisi inače baš i ne vole cvjetati, no kod tebe cvjetaju sve u 16 što je samo još jedna potvrda da si pravi maher za kaktuse i sukulente. :thumb_up:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #760 u: Svibanj 19, 2013, 19:38:56 poslijepodne »
Pohvale  :thumb_up:
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #761 u: Svibanj 19, 2013, 19:50:42 poslijepodne »
Nisu ni moji cvjetali jedno  5 god. Moguc razlog je taj sto sam skidao rubne pelcere da tu grupu odrzim u nekom okviru rasta, a upravo ti rubni su nositelji cvjetnih pupova, koje sam bio bacao. Prosle godine ih je bilo par, a ove bas jako puno. Na fragilisima. Na ostalima je bilo redovno svake godine.
Sad se javio novi problem. Naime plodovi koji se formiraju na humifusi, su puni sjemena, prezime tako i prodju i stratifikacij, te sam neku dan primjetio dosta novih razvijenih iz tog sjemena koje je popadalo okolo.  Lako moguce invazija opuncija da ih ne bacam i kidam. Tzv bjeg u divljinu lako moguc. Isto sto me malo fascinira je da sam jednz kutiju s pelcerima bio zaboravii u podrumu preki godinu i pol, unutra ih je bilo dosta, bez zemlje i mrva svjetlosti, vecina je i dalje bila ziva, nakon god i po. Rjetko koji organizam bi to uspio.
Ima puno vecih mahera za kaktuse i sukulente od mene, pogledaj wuestengarten.at  :icon_mrhappy:

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #762 u: Svibanj 20, 2013, 19:36:20 poslijepodne »
Problem sa opuncijama se može jednostavno riješiti - kad ocvatu poskidaš im članke sa ocvalim cvjetovima i neće biti sjemena koje će okolo klijati.

Offline markotb

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #763 u: Svibanj 20, 2013, 21:56:05 poslijepodne »
Araucaria je bozanstvena  :060:  :thumb_up:

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #764 u: Svibanj 21, 2013, 09:11:24 prijepodne »
Araucaria je bozanstvena  :060:  :thumb_up:

Bozanstveno i kosta  :rofl:... Hehehehe
Ma odlicna je.

Palmofan, poskidam ih vilicom, al se opet zagubi koji unutar pa se prosverca i nikne.