Butia capitata je palma koja potice iz travnatih ravnica severne Argentine, Urugvaja, Paragvaja i juznog Brazila. Palma perastih listova, visine do oko 6 metara, sa precnikom stabla nesto vecim od 1m. Listovi mogu da budu zeleni do srebrnasti, kraci nego kod P. canariensisa i povijaju se na dole cak i kod veoma mladih palmi. Petiole su "naoruzane" kao kod Phoenixa.
Ova palma je prilicno varijabilna u formi, u zavisnosti od toga iz koje populacije je seme poteklo, a verovatno objasnjenje ovog fenomena je prirodna hibridizacija sa srodnim vrstama, B. yatay, B. eriospatha i B. paraguayensis.
Raste na direktnom suncu kao i u delimicnom hladu, a od kolicine direktne sunceve svetlosti zavisi duzina listova - sto je vise sunca, listovi su kraci a forma kompaktnija. Ova palma preferira peskovito zemljiste sa dobrom drenazom ali se dobro prilagodjava i drugacijim uslovima i dosta je otporna na susu. Redovno zalivanje i prihranjivanje ce ipak biti od koristi ako hocete lepu palmu koja relativno brzo raste. Dobro podnosi vetar i otvorene pozicije. Ostaci listova relativno dugo ostaju na stablu. Nije bas najbrze-rastuca palma, ali u pravim uslovima nije ni spora.
Butia capitata najbolje uspeva u zonama 8b i 9, ali sa izvesnim merama zastite ili u jako povoljnim mikroklimama, moguce ju je gajiti i u zoni 8a pa mozda i u hladnijim zonama. Butia capitata se cesto navodi kao najotpornija palma perastih listova na niske temperature, mada ima i jos kandidata za tu titulu. Ova palma ne podnosi dobro tropske uslove.
Butia capitata je takodje poznata po svojim jestivim i ukusnim plodovima, a jedna palma moze da proizvede i do 30 kiligrama plodova svake sezone. Narandzasti plodovi sadrze veliko seme koje lici na mali kokosov orah.
Ova palma stvara hibride sa Jubaeom chilensis i sa Syagrusima, najcesce sa Syagrus romanzoffiana.
Velika je steta sto se na Jadranu skoro uopste ne vidja ova, kako lepa, tako i korisna palma.

Najuobicajenija forma ove palme

Zelenija forma

Plodovi i dzem koji se od njih moze praviti