PALME > PALME (Arecaceae)

Tehnike klijanja - "germination"

(1/287) > >>

Pivi:
Imate sjemenke palmi? Napišite svoja saznanja i postupke o tehnikama klijanja.
Evo ovdje ću za početka predstaviti neke.

Kada se sjeme nabavi staviti ga u vodu nekoliko dana da se moći. Vodu treba mijenajti svaki dan.
Ako je sjeme još sa mesom (koricom) na sebi nakon 2 dana u vodi bit će ga puno lakše očistit.
Dakle bitno je da se sjeme prije nego se stavi u klijalište dobro namoći u vodi par dana i očisti.
Bitno je da je sjeme friško jer će samim time i postotak klijanja biti veći.

Neki klijalište naprave u zip lock vrečicama, neki u plastičnim posudama za hranu (poželjno prozirne)... svatko na svoj način.
Kao mediji tj. ono u ćemu će sjemenka klijati se koriste isto tako razni materijali; treset (peat moss), vermiculite, perlit,  Coco Peat (vlakna sa ljuske kokosa)...
Večini palmi najbolje odgovara temperatura za klijanje od oko 25-35°C.
Medij (zemlju) je potrebno navlažit i održavat vlažnim, ali nikako mokrim jer će sjeme istrunuti.

Evo neke slike, a o detaljima ćemo naknadno u ovoj temi  :wink:

1. Prvo nabavite sjeme  :icon_mrhappy:

2. Onda ga stavite u vodu na nekoliko dana. Vodu mijenjajte svaki dan!

3. Pripremite smjesu:
-treset (peat moss)

-coco peat

Vermiculite

4. Stavite sjemenke u smjesu
Plastična posuda sa poklopcem

Zip log vrečica

5. Čekajte da sjeme polako počme klijati

6. Polako će počet i prvi listići. Nemojte dugo čekati da odvojite male palmice u posebne posude.

penJ.:
bas sam razmisljao da bi bilo super da imamo i ovu temu... moja tehnika se satoji u tome da na dnu plasticne case stavim malo vate(pamuka)i navlazim, i preko toga semenke , i casu zatvorim celofanom, zatim sve to stavim na radijator. klijanje krece za max 20 dana.. leti, semenke stavim u zip lock kesice, sa vlaznim pamukom, i na terasu da se "krchka"..hehe..i uvek je klijavost 100% :thumb_up:

koju biste tehniku preporucili za naklijavanje lepezastih palmi(washingtonia, trahikarpus, i td.), i da li im treba duboka saksija kao feniksu??? misli..

pa za sada imam iskustva samo sa kanarkama i phoenix dactylifera...

Pivi:
Za washingtonije ti ne treba neka posebna tehnika, one dosta lako i brzo klijaju.
Ali pošto si u hladnijoj klimi sada zimi im omogući toplo mjesto (cca. 30ak stupnjeva) ako želiš da ti brzo isklijaju.
Uzmi obićni univerzalni supstrat (smeđa rahla zemlja - treset) i održavaj ga vlažnim (ne morkim) i na toplom mjestu.
Meni su tako proklijale u 7 dana. Prvo ih namoći u vodi nekoliko dana.
Za washingtonije preporučujem dublju posudu kako bi im se korijen u početku dovoljno razvio.

Sa trachycarpusom nemam iskustva, ali kod njega velika temperatura za klijanje nije potrebna.

dexxter:
Koji je najbolji mesec da se posadi seme? Sad ako ih posadim i izniknu za mesec-dva sta da radim sa njima bez sunca do proleca?

Pivi:
Kako bez sunca? Stavi ih negdje gdje je toplo i gdje ima svijetla.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju