RAZNO > VRIJEME/KLIMA

Najave vremenskih nepogoda

<< < (2/167) > >>

branimir:
Mene isto zanima ova tema.

Sedum:
Konačno sam smogao vremena i 'zmiksao' sada dostupne podatke i prognoze, pa evo kako su sažeto ispale namjenski-usmjerena dvotjedna i mjesečna prognoza (za palmoljupce i kaktoljupce):

1. Ovaj predzadnji vikend u listopadu treba biti nešto svježiji od prošlog tjedna (s burom na primorju), ali bez mrazova u zaledju tj. uglavnom iznad nule - osim u brdskim područjima Like i Gorskog Kotara (te srednje Bosne i Slovenije) s mogućim slabim mrazovima oko nule. Zadnji tjedan do kraja listopada, trebao bi uglavnom biti sličan kao proteklih dana, tj. pravo jesensko i mlačno vrijeme s naizmjeničnim kišama te ponešto bljedunjavog sunca i magle, u kopnenom zaledju većinom bez mraza, a na primorju s umjerenim jugom ili slabijim promjenjivim vjetrom uz povremene oblake i sunce naizmjence.

2. Izraženije ali kraće zahladjenje od 2 - 4 dana očekuje se na prvi vikend početkom studenoga i trebalo bi biti uglavnom slično kao prethodni hladni val sredinom listopada (pa najosjetljivije egzote odsad treba zaštititi - ako već nisu): u kopnenom zaledju s umjerenim noćnim mrazovima oko nule, povremeno -2C do -3*C (u brdskim krajevima još i niže) i možda uz malo snijega ili susnježice, a na Jadranu uz jaču buru - ali još bez primorskog mraza. Nakon toga opet slijedi smirivanje i slijedeći prvi tjedan studenoga se najvjerojatnije opet nastavlja kao i dosad pravo jesensko mlačno vrijeme bez jačih nepogoda.

3. Dalje nakon ta dva tjedna egzaktno-kvantitativne prognoze su već nesigurne i manje vjerojatne, ali je bar moguće donekle predvidjeti glavne kvalitativne trendove približnih promjena do mjesec unaprijed. Tako se negdje do sredine studenoga vjerojatno može očekivati nastavak sličnoga, dosadašnjeg mlačno-jesenskog vremena (možda uz poneko blaže pogoršanje), tj. u zaledju pretežno oblačno ili s maglom bez jačih mrazova, a na primorju s povremenim kišama, jugom pa umjerenom burom i promjenjivo - povremeno sunčano.

4. Negdje u drugoj polovici studenog ili potkraj mjeseca, moglo bi se očekivati treće i najjače zahladjenje, oštrije od 2 prethodna (sredinom listopada i početkom studenog) - kao prva najava prave zime (pa sve osjetljive egzote odonda treba zaštititi). Zato bi se do kraja studenog već mogli očekivati nešto dublji mrazovi s mogućim snijegom u kopnenim nizinama, a slabiji mraz bar oko nule i na primorju, osobito uz gornji Jadran i u Dalmatinskoj Zagori, vjerojatno uz dugotrajnu i jaku buru na većem dijelu Jadrana. Vrijeme nakon toga tj. u prosincu je zasad uglavnom posve nepredvidivo i većinom nedostupno iz postojećih javnih prognoza (a zbog novijih klimatskih promjena - statističke analogije po ranijim godinama su sve manje vjerojatne), - pa će bar najosnovniji vremenski trendovi za početak prosinca možda biti dostupni tek u doba iduće ovakve najave početkom studenoga.

Sedum:
Dodatni komentari prethodnoj najavi:
Dugoročne službene prognoze (mjesečne i duže) u svijetu su zasad još rijetke i naviše se objavljuju za gradove Sjedinjenih Država i Velike Britanije. Za Hrvatsku postoje domaće kratkoročne prognoze (HMZH) tek do 7 dana, te iz inozemstva polumjesečne za tridesetak hrvatskih postaja do 15 dana unaprijed (npr. www.intermeteo.com, pa www.accuweather.com, itd.).

U našem susjedstvu iz jugoistočne Europe, prave dugoročne prognoze se objavljuju samo za Srbiju (http://www.hidmet.gov.rs/eng/prognoza/sezona.php): mjesečne (30-dnevne) po danima za 5 glavnih stanica izlaze svakih pola mjeseca, a sezonske projekcije su sumarne po mjesecima do pola godine unaprijed. Zbog klimatski sličnog susjedstva su značajne njihove vremenske projekcije po budućim mjesecima, koje uz nužnu rezervu, po analogiji mogu biti korisna orijentacija i za sezonske trendove mjesečnog vremena u Bosni i kopnenom zaledju Hrvatske. Tako ondje najavljuju da bi budući mjeseci decembar, januar, mart, april i maj mogli biti uglavnom slični prošlim višegodišnjim prosjecima istih mjeseci, dok bi nadolazeći novembar u većem dijelu Srbije takodjer bio prosječan - ali u Vojvodini ipak topliji iznad prosjeka (što dijelom možda važi i za Slavoniju ?). U odnosu na dosadašnje prosjeke bi nadasve topao trebao biti naredni februar, kada očekuju preuranjeni nadolazak proljeća.

Sedum:
Evo sada kombinacijom iz raznih službenih izvora, nove dugoročne najave vremenskih nepogoda za XI. mjesec (studeni). U skladu s ranijim najavama, na početku mjeseca je zahladjenje, u kopnenom zaledju s više noćnih mrazova uzastopno (oko -3C, u brdskim područjima i niže), a na primorju s izmjenama bure i juga na obali uglavnom bez mraza (najniže oko nule uz more). Ovo pogoršanje može potrajati cijeli prvi tjedan, nakon čega se od vikenda u drugom tjednu očekuje smirivanje uz nešto bolje i mlačnije jesensko vrijeme, a u primorju ljepše i to bi trebao biti razmjerno najtopliji tjedan u ovom mjesecu. U trećem tjednu je opet vjerojatnije pogoršanje i promjenjivo uz kišu s hladnijim noćima u zaledju oko nule, a na primorju izmjena bure i juga.

U zadnjem tjednu studenoga je najvjerojatniji novi i izraziti hladni val s jačim pogoršanjem i burom te mrazovima u zaledju (manje vjerojatno i blaže na primorju). Zasad je ipak još neizvjesno koliko bi duboko bilo to zahladjenje krajem mjeseca, ali treba biti bar toliko kao početkom ovog mjeseca - a možda i znatno oštrije sve do Jadrana. Zatim se može očekivati djelomično smirivanje počekom prosinca, kad bi prvi tjedan mogao biti mlačniji više jesenskog tipa. Dalje prema sredini prosinca, trendovi vremena su uglavnom još neizvjesni i možda će biti dostupni i jasniji u idućoj ovakvoj najavi za desetak dana. U svakom slučaju već postaje neizbježno da se u kopnenom zaledju (pa i na sjevernom Jadranu) južni egzoti i palme zaštite od nadolazećih mrazova i vjetra, koji krajem mjeseca mogu postati dovoljno opasni za njihovo održanje.

Sedum:
Sada slijedi ukratko nova vremenska najava, kombinacijom iz više raznih izvora do kraja studenoga i početkom prosinca. U odnosu na prethodnu najavu s početka mjeseca, sadašnji slijed najavljenih promjena do kraja mjeseca pomaknut je u kašnjenju za nekoliko dana, ali se u iduća dva tjedna ipak ne očekuju neke jače nepogode. Zato ovaj drugi tjedan studenoga još treba biti promjenjiv i prohladan ali s nešto više sunca, ipak u zaledju uz blaže noćne mrazove oko nule i u brdskim područjima s manjom mogućnosti susnježice. Tek za vikend sredinom mjeseca i početkom trećeg tjedna se očekuje izraženo zatopljenje s ljepšim vremenom, tako da ni u zaledju nisu predvidjeni mrazovi, a dnevne temperature na primorju i kontinentu (osim gorja) bile bi podjednake, negdje izmedju 13C i 18C, što bi bio najtopliji dio mjeseca.

Zatim oko predzadnjeg vikenda i u zadnjem tjednu opet bi slijedilo umjereno pogoršanje s prohladnim vremenom kao dosad, na kontinentu bi tada moglo biti susnježice i blažih noćnih mrazova oko nule, a na primorju promjenjivo s vjetrom. Tek oko zadnjeg vikenda u mjesecu se očekuje jače zahladjenje, u zaledju s mrazovima ispod nule i mogućim snijegom ili bar susnježicom, a na primorju uz buru - ali intenzitet i dubina toga završnog zahladjenja zasad još nisu sigurno predvidivi. Nakon toga, u prvom tjednu prosinca moglo bi se opet očekivati nešto mlačnije i promjenjivo vrijeme tj. slično kao u najvećem dijelu studenog. Dalje prema sredini prosinca, vremenski trend iz dostupnih izvora zasad je još uvijek nejasan i vjerojatno će biti donekle poznat pri idućoj najavi za desetak dana.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju