RAZNO > VRIJEME/KLIMA

Globalno zagrevanje - prevara ili ne?

(1/11) > >>

Xenon:
Mnogi stručnjaci iz oblasti klimatologije smatraju da je "globalno zagrevanje" prevara i da nema nikakvih dokaza da ljudi doprinose značajnijim promenama klime. Ja sam mislio da je globalno zagrevanje činjenica, ali posle gledanja ovog snimka više nisam toliko siguran...

http://www.youtube.com/watch?v=stij8sUybx0

Snimak je dug preko sat i po vremena ali ga je po meni vredno videti, bar oni koji dobro znaju engleski.

__ivica:
Ako vas zanima što Christopher Monckton priča tada obavezno pročitajte i kritike:
http://www.realclimate.org/index.php/archives/2009/05/moncktons-deliberate-manipulation/
Čovjek je dosta aktivan, pa ako na www.realclimate.org u polju za pretraživanje upišete "Monckton" naći ćete podosta reakcija na njegova izlaganja.

Xenon:
Reakcije na ovom sajtu su vise ad hominem napadi na Moncktona nego bilo kakva naucna debata. Na naucnicima koji veruju u globalno zagrevanje je da dokazu da su oni u pravu a ne da ispituju motive nekoga ko sa pravom veruje da ga mozda lazu.

Ja po prirodi nisam panicar smatram da bi bilo glupo da zbog nekih panicara koji preuvelicavaju neke polutacne izvestaje iz korena menjamo nas nacin zivota. Smanjivanje emisije CO2 znaci manje koriscenja fosilnih i drugih organskih goriva. Ko je ovde spreman da zimi sedi u hladnoj kuci jer veruje u globalno zagrevanje?  :mrgreen:

Osim toga, ako globalno zagrevanje stvarno postoji, ono po prirodi stvari nama palmofilima odgovara.  :sun:

Cikas:
To su gluposti. Globalno zagrijavanje uzrokuju ljudi ispušnim plinovima. I ono definitivno postoji ( i dokazano je, nema nikakvog govora o tome da nije dokazano ) i izmjerena je brzina, klima je već sad toplija za 1 stupanj nego prije 100. Kako stvari stoje, ako nastavi ovom brzinom, za 100 godina povećat će se temperatura prema nekima za 5-6 stupnjeva, što će značiti katastrofu. Ali na žalost amerikanci potplaćuju neke znanstvenike da naprave ''studije'' koje idu u njihovu korist jer oni ne žele smanjiti emisiju stakleničkih plinova, odnosno ne žele izgubit dobit koju ostvaruju pa ustraju na svojim ''teorijama''. To što taj čovjek govori je samo plaćeno od strane zagađivača.

Ima jako puno dokumentaraca o tome na kanalima kao što su NG i NGW, History i Discovery.

To što taj čovjek govori nema veze sa vezom i nemoj nasjedati na to.

Dundo:
Inače sve civilizirane zemlje u svijetu osim SAD-a imaju kakve takve regulative u vezi toga i poštuju određene standarde. SAD je broj jedan po ispušnim plinovima, potrošnji vode i struje u svijetu i inače po potrošnji. Mislim da po osobi imaju 6-7 puta više svega navedenog od nas a o zagađenju atmosfere i inače prirode da ne govorimo.
Sad globalno zatopljenje definitivno postoji ali u kojoj mjeri to ne možemo znati, poznato je da su se u povijesti svijeta događala globalna zatopljenja i hlađenja, recimo ledena doba se pojavljuju periodički ali danas u atmosferi osim CO2 i O3 (ozona) [u atmosferi nisu najzastupljeniji ali su interesantni ovdje] imamo i razne druge spojeve kao što su freoni odnosno fluorovi i klorovi derivati metana i etana koji su jako reaktivni isto kao kisik.
Inače to radi ovako: UV svjetlost + O3(ozon) ---> O2 + O. Povratna rekacija je: IR (infracrvena) svjetlost + O2 + O ----> O3 i proces se ciklički ponavlja.
Sa "freonima" je priča skroz drugačija, ozon ne reagira sa UV-om nego sa njima i nastaje npr. ovo: Cl + O3 ---> ClO + O2 , onda ClO + O ---> O2 + Cl ...i tako da jedna molekula takvih plinova uništi dosta molekula ozona.

Važno je napomenuti da "efekt staklenika" u teoriji ne prijeti samo zatopljenjem nego i jednim paradoksalnim "globalnim zahlađenjem", znam da zvuči čudno ali neki smatraju da bi taj "staklenički omotač" mogao postati tako gust da bi spriječio grijanje Zemlje i da bi se Zemlja postupno ohladila.
Najveće katastrofe koje mogu dovest do masovnih izumiranja na Zemlji a ticu se atmosfere su sljedeće: 1. Globalno zatopljenje/zahlađenje zbog stakleničkih plinova (moguće)   2. Uništenje ozonskog omotača - povečale bi se stopa mutacija zbog UVa a malo je mutacija pozitivnih, tu dosta toga krepava. (manje moguće)  3. Previše kisika (O2) u atmosferi - ovo je u prošlosti zbog hiperprodukcije kisika fotosintezom od strane planktona i biljaka sa sobom povuklo par većih izumiranja.. prevelike količine kisika su inače otrovne. (ovaj razlog je malo vjerovatan).

Danas ima puno više faktora koji djeluju na atmosferu da se jednostavno ne zna kako će sve to djelovat u kombinaciji. Jedno je sigurno trebamo se bojat za sebe i ostalih 90% vrsta a ne za budućnost svijeta, neće nestat svijeta samo će nestat svijet kakav mi poznajemo. Zemlja će se oporavit, evolucija je tu za to. Zemlja se uvijek oporavi i promjeni.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju