Da evo sa vecom kolicinom kalija,
pred jesen i zimu da stabiljke "odrvene" i postanu otporne na hladnocu, to radim i ja.
Za osmocot odnosno gnojiva spororastapajucih svojstva, neki kazu ovako neki onako,
ja osobno mislim sto se nekako i pokazalo na ogradi lovor visnje, dobro pognojena i svaki dan zalivana, pozutila je nije se osusila na svu srecu!
A oko citrusa, ulika i palmi neki bolji osmocot raspada se i godinu dana, stavljala sam ga i lagano 1-2 cm ispod povrskinskog sloja, i na povrsinu pa se da lijepo primijetiti.
Zato sam misljenja ako ga se stavi previse i onda navali "utapat" mislim da se napravi samo gore odnosno da se "uguse" biljke, to je moje misljenje.
Ja ta dugotrajna stavim u zemlju i tokom ljeta jos zalijevam voda+tekuci, i dosada se je pokazalo kao ok.
Jedino me stapici nerviraju jer njima ili slomim nokat, ili imam crno ispod nokta, pa ih izbjegavam, ali ni oni nisu losi.
A zadnjih dvije godine, kvaliteta, odnos cijene, i sigurnost da necu upropastiti biljke odnosno ne mogu izgoriti koristim cak i vise "hornspäne" to su otpaci zivotinjski ali odlicno gnojivo!!!
Veruda i 20°C, da cula sam i ja to, ali ja sam primijetila cak i ovdje gdje je hladnije nego kod nas doma, da kada temp. nocu ne pada ispod 5°C i dnevna bude negdje oko 10C, cak i palme krenu jako rasti. Moram priznati da kod mene i u Puli i ovdje cijeli dan imaju sunce od 9-16-17 sati!
Evo jedan mini Trahy u vrtu prekjucer sam vidjela, da je krenuo vani izbacivat novi list, znaci da ga je odradio prije ove hladnoce, i tada su temp. bile nocu oko 5 a danju izmedu 8-15C!!!