Autor Tema: kapara-capparis spinosa  (Posjeta: 23084 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline akaranus

• Global Moderator
  • Spol: Muški
    • Mediterranean gardens and nature
Odg: kapara-capparis spinosa
« Odgovori #61 u: Travanj 22, 2016, 13:02:08 poslijepodne »
pošto će bit teglica  :thumb_up:

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #65 u: Svibanj 10, 2016, 17:24:57 poslijepodne »
 :thumb_up:

...i šta sada...na koj način ih spremaš?

Offline dalmatiansoap

• Global Moderator
« Odgovori #66 u: Svibanj 10, 2016, 20:20:12 poslijepodne »
u rasol jedno 24 sata i buć u kvasinu.

Offline akaranus

• Global Moderator
« Odgovori #67 u: Svibanj 10, 2016, 20:53:39 poslijepodne »

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #68 u: Kolovoz 10, 2016, 09:12:21 prijepodne »
Drugi cvijet na ovoj. Bilo ih je mislim 6 malih biljki, a ostale su 2. Od trave, naravno.Kao sto je pisano jako osjetljive kao male i zedne jako. Svako dulje izbivanje iz kuce bi stradala po jedna.
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline akaranus

• Global Moderator
« Odgovori #69 u: Kolovoz 10, 2016, 12:01:11 poslijepodne »
slažem se, mušićave kao male ali kad se pronađu u zemlji ta priča završava, jednu imam već 7-8 godina ove godine je i 50 cvitova dala...sve skupa 4 u zemlji, normalno da su 2 travine od toga  :wink:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #70 u: Kolovoz 10, 2016, 14:37:54 poslijepodne »
Nedavno sam,napokon,posadio i ja jednu,i onda sam je zaboravio zaliti 2 dana :thumb_down:
bvb

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Email

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #72 u: Svibanj 19, 2020, 08:12:35 prijepodne »
Imam upit jednog člana u vezi uzgoja,pa ću mu odgovoriti ovdje.
imam jedno pitanje vezano za kapare. Htio bih i posaditi na otoku , u stari kameni zid sa puno proreza i rupa. Pozicija zida je južna, blizu mora i dobrim dijelom osunčana, uz malo hlada što radi maslina. Mogućnost zalijevanja ne postoji jer sam nisam često na otoku. Obzirom da vidim da sudjelujete u temama kod puno biljaka i da  puno toga znate, moje pitanje je kako ih najefikasnije posaditi odnosno da li imate preporuke kada je najbolje uzeti sjeme i kada je najbolje napraviti kuglice i staviti ih u rupe?  Da li prodajete male sadnice kapara? Da li je bolje možda malu, tek izniklu sadnicu pokušati ugurati u rupu u zidu ili se mora ići sa kuglicom ?
Da li je zid zidani ili je suhozid?Imam iskustva sa sijanjem i uzgojem sadnica ali ne i sa sadnjom u zidove,imam dva koja sam posadio u kamenjar,i baš nešto ne napeduju.Nisam probao te sisteme sa kuglicama,ali mislim da pozicija za sadnju u zidu mora imati neke predispozicije.Na toj poziciji morala bi biti dostupna voda,u ovom slučaju kišnica,znači da bi se tu trebala dobro slijevati voda niz zid do te rupe,ili u zemlju iza zida.Kapar je dosta žedna biljka i prve godine neće baš preživit ako nemože korijenom doći do neke vlage.Ako se sije u kuglicama opet je potrebna vlaga da sjeme proklije.
Sjeme se može prikupiti već sa prvih plodova koji uzriju sredinom ljeta,takvo sjeme vrlo brzo nikne,i za takvo sjeme bih se ja odlučio,jer može niknuti sa prvim kišama,(oko Vele Gospe)i biljčica može iskoristiti kiše krajem ljeta i toplu jesen da se razvije do početka zime.Ako se čeka sa sijanjem do proljeća,naklijavanje dosta dugo potraje,ako se sije u 1.-2. mjesec nikne u travnju,dođe lito i biljčica teško preživi.
Isto je i sa sadnjom klijanca,ako nema mogućnost zalivanja,bolje ga je posaditi krajem ljeta. :sun:
bvb

Offline Shangri La

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #73 u: Svibanj 19, 2020, 15:36:05 poslijepodne »
Zid je zidani , ali davnih dana ( kada se jako štedilo na cementu).  Što se tiče vlage, taj zid je sa morske strane visine metar i pol, a sa gornje strane je samo rubnjak od kojih 30 cm , ispod je zemlja). Zid također ima i rupu (skroz desno na slici ) kroz koju se cijedi voda sa podesta. A i inače ta pozicija ima dosta vlage ( vidim po vrsti biljaka koja tamo raste i kad je velika suša), kao da ima nekih podzemnih tokova.

Zid je slikan u doba orezivanja pa nije baš najbolja slika ali to je jedina koju imam.   Znači moglo bi se ići i sa klijancima u taj zid ? Ili bi bilo bolje ići sa kuglicama ? Da li bi bilo dobro natopiti spužvu u jednu vrstu alginata koji kad se namoče  stvaraju jednu vrstu gela koji dugo zadržava vlagu a biljka ju može koristiti ( već sam isprobao na drugim biljkama i pokazalo se jako dobrim, ali kapari su ipak specifični) ? Pa onda na takvu spužvicu staviti malo zemlje i klijanac. Da li klijanac ugurati maksimalno u rupu ili ga dijelom ostaviti vani na svjetlu ? 

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #74 u: Svibanj 19, 2020, 20:11:12 poslijepodne »
Mogu potvrditi da su mlade biljke jako žedne i lako uginu za ljetnih vrućina. Dobio sam na poklon mlade sadnice nekih pedalj visine od trave. Lijepo su napredovale i cvjetale u pitaru. U tanjur u kojem se nalazio pitar sam stalno dodavao vode i biljke bi ju brzo popile. Bilo je dovoljno 7 dana u 8 mjesecu bez vode na sjevernom balkonu da svejedno propadnu  :icon_neutral:
Naišao sam opet na male sadnice u rasadniku Drijen u Zagrebu i posadio sam jednu na vrt u kontinentu. Relativno osunčana pozicija na povišenom, ali jako sporo napreduje. Izgleda da je i tu žedna.

Drugi cvijet na ovoj. Bilo ih je mislim 6 malih biljki, a ostale su 2. Od trave, naravno.Kao sto je pisano jako osjetljive kao male i zedne jako. Svako dulje izbivanje iz kuce bi stradala po jedna.
« Zadnja izmjena: Svibanj 19, 2020, 20:15:27 poslijepodne od Henoh »
'Mediteran kakav je nekad bio'