Autor Tema: Vrt u formiranju + balkon  (Posjeta: 15369 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Treehugger

• Jubaea
  • *
  • Spol: Ženski
Odg: Vrt u formiranju + balkon
« Odgovori #375 u: Siječanj 03, 2016, 21:22:59 poslijepodne »
Yep...debeli minus kod nas....dobro da je palo...
Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.

Offline branimir

• Global Moderator
  • Spol: Muški
« Odgovori #376 u: Siječanj 04, 2016, 00:16:11 prijepodne »
Jeli ovo sabalima prvi puta da su nenatkriveni?
Trenutno je kod tebe sigurno oko -6C. Nakon ovih par vezanih ledenih dana bi trebala slijediti kiša.

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #377 u: Siječanj 04, 2016, 10:00:36 prijepodne »
a je ga napadalo :thumb_down: koliko je išlo u minus?
Akaranus, mislim da je bilo do -7, ali za noć i sutrašnje jutro javljaju još niže.
Uff! Nadstrešnice dobro drže?
Dalmatiansoap, dobro pitanje. To se prošlih godina, ispostavilo se, pokazao kao veliki problem. Dok sam živio u Somboru nikada nismo imali značajnije količine snijega. Čuo sam se s prijateljem iz Subotice koji mi kaže da je kod njih 0 mm snijega, stara mi kaže u Somboru je tek nešto malo palo da se vidi. Na vijestima kažu u Osijeku 3 cm. Što je zapadnije to je više snijega. Da, znalo se dogoditi koje godine 20-ak cm snijega u Somboru, ali ga nikad nije padalo, pogotovo kumulativno, kao u Zagrebu i širem zagrebačkom području. Valjda zbog rubnog položaja panonskog područja uz alpski, a i zračnih masa i ciklona koje se više lome preko ovog kraja? Skinuo sam s konstrukcija snijeg pa se nadam da će izdržati novi snijeg koji upravo pada.
Trenutno je kod tebe sigurno oko -6C. Nakon ovih par vezanih ledenih dana bi trebala slijediti kiša.
Branimire, ne i prošle godine je bilo nezaštićenih Sabal minora, Sabal minora (havanensisa), Sabal 'Birminghama', Sabal x brazoriensis. Prošle godine sam štitio S. blacburnianu – koja je na proljeće naglo kolabirala i Sabal etoniu koju sam i ove godine zaštitio. Sabale je snijeg stisnuo pa se ni ne vide pod njime. Onaj veći S. minor (havanensis) sam pomogao tako što sam dvije grane Pančićeve omorike povezao i takao ga malo natkrio. Natkrio sam veći T. wagnerianus bez umatanja, male sam ostavio nezaštićene. Nezaštićeni su T. wagnerianus x fortunei, Trachycarpus 'Kumaon'. T. geminisectus, T. nanus, T. princeps su pokriveni kantama. Nannorrhops najmanji nezaštićen, druga dva su zaštićeni. Butia i Brahea su zaštićene, ali slabije nego prijašnjih godina. Pokrivene su, malčirana je površina da ne mrzne korijenje, dio gdje su im koplja sam zasuo borovim iglicama i zamotao sam ih u agril. Prošlih godina sam i na vanjski dio konstrukcije stavljao dodatni sloj agrila. Chamaeropsi humilisi i cerifere su zaštićene. Sve zaštite su kao i uvijek pasivne bez dogrijavanja strujom.
Šta je s ostalim kontinentalicima kakvo je stanje? Jeste li sve štitili?
Ja sam zbog broja palmi i ostalih stvari u vrtu odlučio drugu godinu za redom ostaviti najveći dio palmi nezaštićenima.
Pažnja slijedi veliki broj slika od jučer!
Onako kako kreće u video prilogu

Drugi kut, to je slika gdje sam slikao sina uz S. minor prije nekih dva mjeseca. Ta slika je u drugoj temi. Pažljivije oko će moći primjetiti u donjem desnom kutu koji list S. minora ispod grana omorike.

Pogled od dolje. Na bananama je još uvijek bilo malo zelenih dijelova.

Gore desno se vidi Y. rostrata – zelena forma koja je natkrivena, ali svejedno je snijeg napuhao ispod i na druge male Yucce.

Mladi T. wagnerianus

Drugi T. wagnerianus ispod himalajskog cedra

Sabal 'Birmingham'

T. wagnerianus x T. fortunei

Trachycarpus 'Kumaon' (možda ipak samo T. fortunei pod novim komercijalnim imenom)

Trachycarpus princeps hybrid ili new form kako ga još imenuju pod zaštitom.

T. fortunei iz sjemena koji od kad je vani (2010?)nikada nije bio štićen. Pozicija sjeveroistok.

Y. aloifolia

A. parryi se malo naziru ispod snijega

Dasylirion wheeleri, iza se vidi Y. brevifolia

Y. brevifolia i iza manja Y. aloifolia koja je preživjela nezaštićena i zimu 2011/12. Također, s dugačkim listovima se vidi Y. torreyi

A. macroculmis, Agave? koju sam kupio u MBM u nadi da je A. parryi, iza O. bentonii koju je snijeg i konstrukcija prošle godine polomila. Srećom jesen prije sam spasio dva 'uha'.

A. univittata, A x gracilipes i otkinuto 'uho' Opuntie scheeri ili je ne scheeri

Araucaria araucana

Y. rostrata i razne Yucce i pokoji kaktus i Agava pod zaštitom. Tek malo snijega je napuhalo ispod. A. utahiensis je uz rub pa je pod snijegom. Malo se vidi na slici.

Neke Opuntie

Cylindropuntia imbricata

E. japonica

Pinus pinea

Ima još slika, ali ih nisam stigao prebaciti.
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline bukezi

• Brahea
  • *
    • Email
« Odgovori #378 u: Siječanj 04, 2016, 11:05:16 prijepodne »
Dosta snega kod tebe henoh dobro ce doci kao izolacija...kod mene nista od snega ali zato i nocas zestoko -10c trenutno je -6c  :thumb_down:
USDA Hardiness Zones 7a/7b
AHS heat zone 7

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #379 u: Siječanj 04, 2016, 11:26:57 prijepodne »
Bukezi, nadam se da će snijeg pomoći ovih nekoliko predstojećih noći.

Za sabale...
Između dva C. humilisa koji su zaštićeni - desni pod kantom i borovim iglicama i lijevi pod nekakvom ceradom i borovim iglicama, nalazi se jedan od S. minora uzgojeni iz sjemena s RPS. Malo se vidi pod snijegom.

Ovdje se vidi S. minor (havanensis) i lijevo Nannorrhops pod zaštitom.

Offline Vedran

• Phoenix
  • *
    • Email
« Odgovori #380 u: Siječanj 04, 2016, 14:16:59 poslijepodne »
Butia je pod nadstrešnicom pretpostavljam, jesi samo uvezao lišće ili si je i umotao u što? Grijanja nema zar ne? 

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #381 u: Siječanj 04, 2016, 18:03:09 poslijepodne »
Butia i Brahea su zaštićene, ali slabije nego prijašnjih godina. Pokrivene su, malčirana je površina da ne mrzne korijenje, dio gdje su im koplja sam zasuo borovim iglicama i zamotao sam ih u agril. Prošlih godina sam i na vanjski dio konstrukcije stavljao dodatni sloj agrila.
Vedrane, natkrivena je.Na nekim od slika se vidi taj dio  vrta u daljini. Bijela cerada od starog vrtnog paviljona je posluzila za pokrivanje konstrukcije, ali je od tla podignuta na visini 40-50 cm tako da nema kondenzacije.Grijanje nije opcija za mene, rijec je o vikendici.

edit: u daljini između dva čempresa se vidi zaštita Butie

Offline Retriver Sara

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Ženski
    • Email
« Odgovori #382 u: Siječanj 09, 2016, 12:11:46 poslijepodne »
...čini mi se da je bilo i hladnije od -6 C, Dasylirion prezimljava kod tebe?

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #383 u: Siječanj 09, 2016, 21:58:35 poslijepodne »
Tih -6 je bilo u tom trenutku kad je Branimir pisao. Mislim da je islo do -8 jedno jutro.Dasylirion je prvu godinu vani pa ako ide ide, ako ne mjesto ce dobiti netko drugi  :wink:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #384 u: Siječanj 17, 2016, 22:36:04 poslijepodne »
Nekoliko današnjih slika.

Opet fleke od gljivica na Y. rostrati  :zbunjen:

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #385 u: Siječanj 17, 2016, 23:30:28 poslijepodne »
Hm, jedino rostrata pokazuje ozbiljnija oštećenja, ostalo mi se čini da je odlično prošlo do sada  :thumb_up:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #386 u: Siječanj 17, 2016, 23:33:00 poslijepodne »
Svake godine imam problema s tim gljivicama. Nekada zna biti više, nekada manje. Zna se pojaviti za vlažnih i mlačnih zima u prilično velikoj mjeri i na drugim Yuccama.

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #387 u: Veljača 14, 2016, 18:10:01 poslijepodne »

:thumb_up: Jos mjesec dana i moze sadnja novih stvari

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #388 u: Veljača 14, 2016, 19:23:41 poslijepodne »
Kako sada stvari stoje s najavom vremenski prilika možda i prije. Do kraja mjeseca nema naznake zimskih prodora, ostaje još opasnost da u prvoj polovici ožujka zima ošine repom....nadajmo se da neće jer sve dugoročne prognoze ukazuju na iznadprosječan ožujak :sun:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #389 u: Ožujak 08, 2016, 10:18:58 prijepodne »

Kad bi sve te voćke bile zamijenjene s mediteranskim čempresima, pinijama i česminom ugođaj bi bio topliji. Okolo ima i dosta vinograda i uklapa se u konstrukciju zamišljenog mediteranskog okoliša. Nisam u mogućnosti izvršiti radikalne promjene po pitanju tih voćaka i dosta drugog bilja  :icon_neutral:
Ostaju manje oaze s kojima se popravlja dojam