Autor Tema: Vrt u formiranju + balkon  (Posjeta: 15363 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Vrt u formiranju + balkon
« Odgovori #270 u: Travanj 23, 2014, 07:14:01 prijepodne »
Lijepo,ne bi trebalo biti puno problema sa primitkom.Samo,da ne bi to bilo previše zelenog malča,kad to uskuva to će biti ko da su dobro pognojene dušikom,pa truleži koje se mogu razviti u doiru sa zemljom itd?
bvb

gringo

• Gost
« Odgovori #271 u: Travanj 23, 2014, 10:26:03 prijepodne »
Finko, ma nema šta malo je reći vrh mediteranska oaza :icon_exclaim:, za Lovor ne brini njega vjetar smeta najviše, a Čempres je super(mlad i osjetljiv ne trpi baš oko-12, oštećuje se) al' ne sumljam da će da budne pravi u Zagrebu ih je mnogo, samo redovno otresti snijeg, u Banjaluci vidio sam nekoliko deformisani baš od snjiega. A za Trahije.. :sun: samo to.

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #272 u: Travanj 23, 2014, 12:08:23 poslijepodne »
Sto se tice kolicine malca od pokosene trave on je u debljini od 5-10 cm i grije tek toliko da nije previse.Nadam se da ce oslobodjena toplina potaknuti razvoj novih zila.

Gringo, sto se tice mediteranaca imam ih 3, ali snijeg je veliki problem i nema ga tko tresti.Kada zapada zna se dogoditi da se ne moze doci s autom do vikendice.Ralice tuda ne prolaze.Mediteranske vrste takodjer vrtu trebaju dati juzniji ugodjaj, a i da nesto ostane u njemu kad naidje zima ispod - 20.
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline damir

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #273 u: Travanj 24, 2014, 10:25:09 prijepodne »
odlicni novi trahiji.  :thumb_up: 40 cm zila ispod je sasvim dovoljno da se uhvate, a jos plus potjerat ce nove sama palma, da se "spasi". kad nabavis ovako velike, ustedis si najmanje 10 godina uzgoja iz sjemena  :thumb_up:. sve ostalo sve 5. nannorrhopsi prva liga, ima na gardenpalmsu sad za 35 eura skoro metar visine,s dosta manjih okolo i to one iranske.  :cool:
« Zadnja izmjena: Travanj 24, 2014, 10:26:18 prijepodne od damir »
živjelo globalno "zatopljenje"

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #274 u: Svibanj 20, 2014, 13:21:20 poslijepodne »
Nekoliko slika mobitelom od nedjelje

prije dva tjedna proširio sam kamenjar na dio ispod Araucarie - u njemu će dominirati mediteranske, uglavnom začinske, biljke

Offline dida

• Phoenix
  • *
    • Email
« Odgovori #275 u: Svibanj 23, 2014, 07:48:06 prijepodne »
Lepo, trebalo je postaviti ove gromade na poslednjoj sl. sto me podseti da sam isto planirao na mom placu sa dosta lavande i ruzmarina.. Jel na prvoj sl. wagi?

Offline AlekLO

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #276 u: Svibanj 23, 2014, 12:51:49 poslijepodne »
Prelepo :thumb_up: :thumb_up:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #277 u: Svibanj 23, 2014, 20:52:45 poslijepodne »
dida, je, T.wagnerianus je na prvoj slici.Planiram jos kamenja dovuci.

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #278 u: Svibanj 24, 2014, 13:49:59 poslijepodne »
Vrt je svake godine sve ljepši i bogatiji vrstama. :thumb_up:
USDA zone: 7a

Offline janci

• Brahea
  • *
« Odgovori #279 u: Svibanj 24, 2014, 18:52:38 poslijepodne »
Raznolikost kod biljaka je za svaku pohvalu,ima tu mesta jos za nove biljke :thumb_up:

Offline dida

• Phoenix
  • *
    • Email
« Odgovori #280 u: Svibanj 26, 2014, 08:13:50 prijepodne »
dida, je, T.wagnerianus je na prvoj slici.Planiram jos kamenja dovuci.

Vidi se da je dobro rastao taj wagi ne lici na onog sa starih slika..

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #281 u: Lipanj 01, 2014, 20:26:50 poslijepodne »
Prilog je uglavnom posvećen Yuccama kojih je sad priličan broj vrsta, kultivara i hibrida. Uglavnom su to još mlade Yucce, većinom uzgojene iz sjemena, pa cvjetaju tek dvije. Y. filamentosa 'Bright Edge' i Y. filamentosa 'Color Gard'. Prošle godine mi je isto cvjetala Y. filamentosa 'Bright Edge' i uspio sam oprašiti jedan cvijet s običnom zelenom Y. filamentosom/flaccidom, ali se prije konačnog zrijenja plod upljesnivio iako su već bile formirane komore sa sjemenkama. Vjerojatno ću pokušati i ove godine oprašiti ove dvije Yucce čisto radi vježbe ili ako naletim na neku Y. gloriosu ili Y. recurvifoliu s njihovim peludom. Većina vrsta uzgojenih iz sjemena je naručivana s Mesa Gardena.
Y. filamentosa 'Bright Edge'

Y. filamentosa 'Color Gard'

Y. palida. Posađena ovo proljeće, lijepo je krenula. Kad dođu do nekih 5,6,7 listova i malo im zadeblja korijen kao u mladih mrkvica bolje im je u zemlji na otvorenom. Do te etape korijenje im je kao fini končići i to nije još dobro razdoblje za sadnju van. Takvo je barem moje iskustvo i u mom slučaju važi za sve vrste.

Yucca brevifolia v. jageriana

Brevifolia gore desno

Yucca ? zaboravio sam, a nisam stavljao naziv. Moguće je da je Y. neomexicana. Vremenom će se izdefinirati pa će biti lakše reći koja je.

Y. arizonica

Y. campestris

Y. torreyi
Y. neomexicana

Y. elata 'White sand' – dobio sam ju od Damira kao malog klijanca. Dugo je rasla u sjeni i sporo je napredovala. Napravio sam joj prostora pa bi se trebala popraviti.  
Y. rupicola

Benny Møller Jensen (http://www.bennyskaktus.dk/Yucca_UK.htm) misli da bi u njoj moglo biti gena Y. reverchoni ili da čak je ta vrsta. To neću znati još neko vrijeme. Sjeme je naručeno s Mesa Gardena ka Y. rupicola. Oni članovi foruma koji su dobili ovu vrstu Yucce od mene isto mogu očekivati da se na kraju ispostavi da imaju Y. reverchoni, ali vrijeme će pokazati.

Pogled na Y. recurvifoliu, Y. filamentosu ?Bright Edge, još jednu Y. recurvifoliu, a iza se nazire Y. gloriosa.

Y. rostrata
Y.rostrata i kamenjar

Y. thompsoniana – jako sporo napreduje.

Y. baccata

Y. gloriosa
Y. gloriosa variegata
Y. gloriosa x ? prirodni hibrid 'Wrighstville NC' iz Sjeverne Karoline. Od Tima Behana sam dobio sjeme
Y. gloriosa/recurvifolia 'White Shed', sjeme sam isto dobio od T. Behana

Y. recurvifolia
Y. filata 'Big Mama' (Y. filamentosa x Y. elata) od sjemena koje je poslao Tim Behan, uzgajivač Yucca iz Massachusettsa (zona 6)

Od istog sjemena, ali ispala je drugačija, i vjerojatno je hibrid Y. filata x Y. reverchoni-thompsoniana ili Y. filata x Y. rupicola. Spontani je hibrid jer su se yuccini moljci vemenom iz prvobitnog staništa na JI SAD-a proširili zbog kultivacije cijelom istočnom obalom sve do južne kanadske granice (istočni dio). Inače jukinog moljca ima i prirodno u Alberti na najsjevernijem dijelu rasprostiranja Y. glauce.  

Y. glauca
Y. aloifolia koju sam dobio od trave. Smrzla je do zemlje 2011/12 – min. oko -18 i moglo je biti +- stupanj dva. Nakon te zime je na novoj poziciji i imala je sreće da su zime bile blaže.
Y. aloifolia v. variegata, isto od trave dobivena

Y. filamentosa/Y. flaccida, od malih koje sam kupio na rasprodaji u botaničkom vrtu

Y. filamentosa x Y. 'Kartausgarten' – dobio sam klijanac od jancia, danas posađena. Hibrid je napravio netko s njemačkog foruma posvećenog Yuccama
Nisam pronašao što je točno ta Y. 'Kartausgarten' – hibrid filamentose i ? kultivar?
Yucca 'Kartausgarten' x ?
Cylindropuntia imbricata
Agave parryi?

Agave utahensis

Agave macroculmis

Agave neomexicana (=A. parryi ssp. neomexicana)

Offline palmofan

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #282 u: Lipanj 01, 2014, 20:50:07 poslijepodne »
Vrt je fantastičan, raznolikost vrsta je tolika da je to zbilja fenomenalno! :thumb_up: Ako tako nastaviš za koju godinu bi mogao tražiti da se vrt registrira kao botanički vrt ili arboretum.
USDA zone: 7a

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #283 u: Lipanj 01, 2014, 21:37:45 poslijepodne »
Krasno.Lijepa kolekcija yucca :thumb_up:
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #284 u: Lipanj 01, 2014, 21:51:55 poslijepodne »
A koji je ono kaktus ko ping-pong loptica sa bodljama?
bvb