OPIS BILJKE
Poreklom je iz severoistočne Indije, a sreće se u Šri Lanki, Malajskom arhipelagu, Filipinima i jugoistočnoj Kini. Lažno stablo je visine i do 8 metara. Listovi su krupni, dugi do 3 metra i širine oko 60 cm, jarko zeleni sa žuto zelenim glavnim nervom. Lisne drške su dužine oko 1 m, cvast je viseća, cvetovi veliki i jarko crveni, a žuto smeđi plodovi dužine 7-15 cm. Plodovi su slatki i jestivi, ali imaju veliki broj semenki. Upotrebljavaju se za spremanje napitaka i sokova. U Japanu se od ove vrste banana dobijaju vlakna. M. Balbisiana Colla je veoma otporna na bolesti i koristi se u procesu hibridizacije za dobijanje otpornih bezsemenih banana.
UZGAJANJE
Treba im obezbediti plodno i lako humusno zemljište, toplo, svetlo i vlažno mesto tokom cele godine. Prihranjuju se organskim i mineralnim đubrivima.. Najbolje mesto u kući je istočni, južni ili jugoistočni prozor, zimi se preporučuje dopunsko osvetlenje, a leti ih treba izneti na otvoreno, od vetra zaštićeno mesto. Banane najbolje uspevaju u vlažnim staklenicima, gde mogu doneti i plod, jer im za plodonošenje treba temperatura iznad 15 stepeni u periodu od 13-14 meseci. Optimalana temperatura leti je od 25-30 stepeni. Zalivanje zimi zavisi od temperature u prostoriji, vodeći računa da se supstrat ne isuši. Poželjno je redovno orošavanje listova i održavanje visoke vlažnosti vazduha oko biljaka kako ne bi došlo do sušenja listova i gubljenja dekorativnosti. Zaliva se mekom, odstojanom vodom sobne temperature ili za nekoliko stepeni toplijom. Prihrana sa zgorelim stajnjakom ili NPK đubrivima. Za uzgajanje u posudama svakih 15 dana tečnim kompleksnim đubrivom.
RAZMNOŽAVANJE
Mladim izdancima i semenom.
Seme se pre setve tretira rastvorom giberelinske ili jantarne kiseline jer u prirodi niče samo kada prođe kroz probavni trakt životinja ili ptica. Nakon toga semenke se drže 24-48 sati u toploj vodi i seju se u sterilan supstrat. Pri temperaturi od oko 30 stepeni i dobroj osvetljenosti nakon 5-8 nedelja javljaju se prvi ponici. Cvetanje i plodonošenje nastupa kada su biljke stare 3-4 godine.
BOLESTI I ŠTETOČINE
U sobnim uslovima moguće je trulenje korenja u saksiji, usled prevelike vlage i niske temperature u zimskom periodu. Tada treba odstraniti trulo korenje, pod mlazom vode oprati korenje i posuti prašinom drvenog uglja, presaditi biljku u novi supstrat.
Crveni pauk i grinje sa donje strane lista u sušnim uslovima.