Moje su na potpuno netipičnom području izvan tradicionalnih zona uzgoja masline. Vrt s voćnjakom je oko 20-30 kilometara istočno od Zagreba. Okolo su vinogradi i južna i jugozapdana ekspozicija. Znalo je biti ispod -10 pa i više i niz vezanih ledenih dana (7 i više dana bez dizanja u plus).
Na paunovo oko su bile osjetljive oblica i samonikla (iskopana na Lošinju) maslina. Arbequina mi se za sada čini kao dobar kandidat za ovakva područja kao kod mene. Od dvije Arbequine obje su odmah imale ploda, kao i Sikitita.
Kad zadebljaju masline mogu rasti i prezimiti i u kopnu. Oblica još nije cvjetala, ali sad joj je 6-7 godina pa bi mogla na proljeće. Vidjet ću hoće li biti kompatibilna s nekom od drugih sorti ili ću joj morati nabaviti nekog oprašivača, ili ako ni to ne upali onda navrnuti nešto na nju.
U vrtu su dvije talijanke koje su radjale, ali ne znam koje su sorte jer nisu imale etiketu kad su kupljene. Kupljene kao ukrasne.
Posadio sam ovo proljeće Casalivu, Leccino, Kalamon, 2 Arbequine, 2 Sikitite, Krvavicu, Koroneiki. Koroneiki i kao mali je imao dosta ploda.
Pripremio sam za iduću godinu 5 Oliana, Kalamon, Istarsku bjelicu, Bužu, 2 Pendolina za oprašivanje, Coratinu…
Samo još jedno razmišljanje oko Oblice i njezinih boljki, alternativne rodnosti i drugih minusa. Uz spominjane različite klonove i mikroklimatske pozicije njoj je zadnjih godina izgleda postalo zimi pretoplo kod vas koji ste bliže obali ili ste na obali. Vidio sam snimke iz maslinika koji su na višim nadmorskim visinama (preko 500 m) i udaljeniji u unutrašnjosti kod Sinja (
https://m.youtube.com/watch?v=lPSfOMPPqMU ) ili sjeverno od Podgorice u brdima
https://m.youtube.com/watch?v=pyOcGkOblS8&pp=ygURTWloYWpsbyB6ZcSNZXZpxIc%3D Izgleda da Oblicama odgovaraju tereni koji imaju leda zimi da bolje cvjetaju s manje sterilnih cvjetova. Samo nagadjam.