Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 476851 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline veljoking

• Phoenix
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Maslina (Olea europaea)
« Odgovori #2280 u: Lipanj 12, 2021, 09:23:22 prijepodne »
U nazad mesec dana primetio sam hlorotične promene na listovima masline. Listovi žute, propadaju od donjih delova grane ka gornjim međutim ne otpadaju sami od sebe i ako se pojedini lakše skidaju. Novi listovi su u redu za sada. Maslina je u cvetu samo da napomenem a prskano je protiv paunovog oka i olovne bolesti Strobijem i Nativom pre mesec dana.
Može li biti u pitanju Verticilioza ili Xylella fastidiosa?
Napominjem da su se slične pojave dešavale i prethodne sve godine uvek u rasponu od 5 do 7 meseca, samo što bi listovi tada otpadali sami od sebe.

Da li moze da se prska Bakrom posle oprasivanja??

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2281 u: Lipanj 14, 2021, 08:16:54 prijepodne »
To više izgleda kao stari list kojem je prošlo vrime.Jednom mora pasti.
Protiv paunovog oka prska se preventivno,u 8. ili 9.mjesecu,u zavisnosti od početka kasnoljetne rose ili prvih kiša.Sve prskanje van tog termina je niškoristi i samo može škoditi.
Paunovo oko ne napada sve sorte maslina,neke su potpuno imune a neke manje imune na pauna.
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2282 u: Srpanj 05, 2021, 21:47:02 poslijepodne »
Sušna godina.Visoke temperature nekim maslinama su uništile cvit,negdi opet vidim dobro rodilo,negdi su Leccini dobri,negdi loši,čujem u Istri da su jako loši.Orkule koje gledaju ka moru dobro ponile,Po Ravnim Kotarima jako slabo.Rod se zasad dobro drži,valjda će ovih 20-ak litara po m2 što su pali sinoć pomoći maslinama da održe plodove u dobrom stanju.
U zaleđu i na par mista u Zadru vidio sam na nekoliko maslina nešto uboda svrdlaša.Ne mora značiti da je pandemija,ali pogledajte malo po maslinama,ima li plodova velićine biža da su počele crniti ili su već pocrnile,i da se na njima vide sitni ubodi.
Pravo je vrime da se prorijede vodopije one koje ne skidate dobro je prikratiti na 4-5 čvorova,to naročito vridi za Orkule. :sun:
bvb

Offline lampuša

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2283 u: Srpanj 08, 2021, 10:31:52 prijepodne »
Hvala na savjetu. Pitanje kad pomlađujemo cijelo stablo nakon požara ili leda koje smo prije godinu-dvije skratili do zemlje.
Sada su udarili pusti mladi izboji, kako njegovati sad te izboje. Mislim da ste već nešto pisali na ovu temu da bi trebalo postupno mladice odstranjivat i to u nekom vremenskom periodu, da bi došli do nekih 3,4 mladice koje bi ostavili dalje, i tako da se zamladi staro stablo.
Pitanje u koliko dugom periodu odstranjivat izboje koji nam ne pašu, i u koje godišnje doba se to može obavljat, i može li se na većem korjenu ostaviti koja grana više.
Lp

Offline jovanovm

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2284 u: Srpanj 08, 2021, 20:21:09 poslijepodne »
Ima li ko savet ili dobar priručnik za orezivanje maslina? Teško mi je da nađem nekog u Beogradu ko to zna da radi, a oprobao bih se i sam. Moja bugarka Elit 5 dala par plodova po prvi put prošle godine. Već je 5 godina u zemlji, kupljena kao jednogodišnja sadnica u Sofiji. Ne znam kako da je oblikujem jer je poprilično mala, a grana se dosta nisko do zemlje.

Drugo pitanje: da li je problem što je zasađena blizu kuće? Pitam jer ne bih da imam problema zbog temelja, ali se plašim da je presadim jer joj ovde očigledno prija.

Offline veljoking

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2285 u: Srpanj 09, 2021, 09:28:05 prijepodne »
@jovanovm

Cao i ja zivim u Beogradu zadnje cetri godine. Drago mi je da.imate tu Bugarsku sortu elit 5 ,bas bih voleo da je vidim ili makar da ubacite slike ovde na forum. Ja imam leccina ,oblicu , i Barsku zuticu ali iduce.godine planiram da posadim u dvoriste, oblicu..

U Beogradu sam licno zapazio dve masline napolju bez zastite zadnjih nekoliko zima opstaju na setalistu promenada, i ma nekoj vili na dedinju.takodje u Nišu imaju cetri masline ispred.klinickog centra.

Offline veljoking

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2286 u: Srpanj 09, 2021, 22:34:19 poslijepodne »
Opet pomoć, ono žućenje tj hloroze listova se pretvorilo u ove nekroze. Poprskao sam bakrom da bih zaustavio i otpalo je par listova međutim i dalje se nastavlja. Ono što sam primetio jeste da i da na manjoj maslini koju sam dobio pre dva meseca postoje slične promene a na drugoj manjoj su jedva izražene. Takođe nešto slično se dešava i sa listovima nara i rogača. A na granama masline primetim neke delove koji su zelenkaste boje kao da je kora blago oguljena koje je fotoaparat registrovao kao braon. Generalno i sa voćem iz ovih krajeva je problem (malina, aronija, kupina, šljiva, višnja) primetne su nekroze i hloroze listova.
Da napomenem da su masline prehranjenje NPK djubrivom i folijarno i preko lista kao i gvozdjem i mikroelementima kao i rogač i nar NAKON sto su primećene prethodno opisane pojave ali da nije došlo do poboljšanja.
Zna li neko šta može biti i kako se toga rešiti? Može li biti nešto karakteristično za mediteranske biljke ili prosto da je nešto prešlo sa kontinentalnih? Da nije neka viroza? Da napomenem da nije Ksilela fastodiosa jer su ljudi iz poljoprivredne službe ispitali listove i utvrdili da nije reč o njoj a za druge analize nemaju kapacitete te zato pitam vas.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2287 u: Srpanj 17, 2021, 23:07:31 poslijepodne »
Hvala na savjetu. Pitanje kad pomlađujemo cijelo stablo nakon požara ili leda koje smo prije godinu-dvije skratili do zemlje.
Sada su udarili pusti mladi izboji, kako njegovati sad te izboje. Mislim da ste već nešto pisali na ovu temu da bi trebalo postupno mladice odstranjivat i to u nekom vremenskom periodu, da bi došli do nekih 3,4 mladice koje bi ostavili dalje, i tako da se zamladi staro stablo.
Pitanje u koliko dugom periodu odstranjivat izboje koji nam ne pašu, i u koje godišnje doba se to može obavljat, i može li se na većem korjenu ostaviti koja grana više.
Lp
U principu,trebalo bi mladice svesti na minimalan broj u 3-4 godini nakon sječe stabla.Ne treba žuriti ,bitno je da se korijen sačuva,da ne dođe do reduciranja korjena jer je ostao bez lisne mase.Treba izboje koncentrirati na pozicijama koje su na glavnim žilama,ostaviti na kraju one jače izboje koji su što više na razini ili ispod razine tla.
bvb

Offline jovanovm

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2288 u: Srpanj 19, 2021, 22:20:11 poslijepodne »
Evo i mojih malih iz okoline Beograda. Ova u saksiji je presađena u zemlju prošle jeseni, tako da je samo jednu zimu u zemlji. Orezao sam je ovako kako je na slici, imitirajući stil meksikanskih/španskih maslina iz kalifornijskih misija, tako da je sigurno poprilično amaterski.

Ova u zemlji je bugarka, jedno 5 godina u zemlji uz minimalnu zaštitu (zaštitaprikazana na drugoj slici). Slike su iz jeseni 2019, od tada su masline poprilično porasle ali nisam bio u Srbiji od tada pa ne mogu da vam pokažem. Nadam se uskoro ću moći da vas apdejtujem sa još fotki i informacija.

Offline veljoking

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2289 u: Srpanj 20, 2021, 14:32:27 poslijepodne »
@Jovanvm

Dobra je nema sta, :thumb_up: zadnje dve zime su bile blage znaci mora da je veca barem 30% ili 50% nego ovde na slici iz 2019.
Poslao sam ti poruku na email..

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2290 u: Kolovoz 07, 2021, 09:50:02 prijepodne »
file:///C:/Users/TRAVA/AppData/Local/Temp/Arbuskularna_mikoriza_i_maslina.pdf
kako ovo prebaciti?
« Zadnja izmjena: Kolovoz 07, 2021, 09:52:46 prijepodne od trava »
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2291 u: Kolovoz 07, 2021, 09:55:07 prijepodne »
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2292 u: Kolovoz 07, 2021, 16:47:21 poslijepodne »
Jel možete otvoriti?
bvb

Offline lampuša

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2293 u: Kolovoz 24, 2021, 06:31:32 prijepodne »
Pozdrav svima,
Zahvala na trudu Travi, je ja sam otvorio bez problema. Jako poučno i korisno, mislim da bi se ovom tematikom valjalo pozabavit ako se misli nešto ozbiljnije radit.
A i rekreativci također, jer ovo se može primjeniti i na druge voćke.
Lp

Offline veljoking

• Phoenix
  • *
« Odgovori #2294 u: Kolovoz 24, 2021, 19:51:34 poslijepodne »
Jedan Covek koji je poreklom iz Knina rekao mi je da ima , familiju u Golubiću, pricao je da njegovi imaju tamo posadjeno 20 stabala masline od skoro.I nekoliko zadnjih zima opstaju.pitao sam ga da ih pita bas me zanima koja je sorta..

Golubic je severnije od Knina samim tim hladniji je  koja bi mogao biti Usda zona 7b?
Kakva je klima