Autor Tema: Maslina (Olea europaea)  (Posjeta: 498678 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dani

• Administrator
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Maslina (Olea europaea)
« Odgovori #2310 u: Veljača 03, 2022, 09:43:46 prijepodne »
Je li počea ko rizati?

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #2311 u: Veljača 07, 2022, 13:04:38 poslijepodne »
Počeo sam pomalo rizati,neke prstenovane grane,neke deblje grane koje su višak u krošnji,i na stablima koja su nacijepljena režem grane koje su ostavljene da hrane korijen.Na stablima di je navrtak slabije izrastao,tu ću grane djelomično ili potpuno prstenovati,ta radnja će pričekati do travnja.
Gledam okolo,neki su već požurili sa rezidbom,da ne govorimo o onima koju su to obavili još netom posli berbe.Interesantno da ti koji ranije krenu sa rezidbom su baš oni koji svoje masline režu na metle?!Valjda da svojim primjerom upute ostale kako i kad triba rizati.
Nedavno sam bio na Hvaru,nešto sam bio i po Ravnim Kotarima,i bilo mi je drago vidit da je sve više maslina koje su lipo oblikovane,krošnje spuštene,nema metli,krošnje se ne dodiruju,ljudi vade stabla tamo di su ugusto sađena.Jedino je još uvik previše Orkula,a da bude i gore još uvik se sade,i to čisti nasadi :shocked:
Preporuka za rezidbu-krošnja se uređuje odozgora prema doli,prvo raditi rez unatrag a tek potom čistiti izrođene,suhe...Vodopije,tamo di je potrebno popuniti krošnju,prikratiti na pedalj,nemojte ih sve uklanjati.Vodopije su znak pretjerane rezidbe!
bvb

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2312 u: Veljača 10, 2022, 09:45:33 prijepodne »
Ja još ne bi riza. Valjda iman premalo maslina pa ne moran žuriti.
Slažen se u vezi kvalitete. Drastično poboljšanje u zadnjih par godina.
Najgore rade plačeni 'stručnjaci' koliko san vidia.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #2313 u: Veljača 10, 2022, 15:54:47 poslijepodne »
Mislim da su, 2018., Maslinari na Solti poceli rezati u Ovo vrijeme. Mraz je dosao neuobicajeno kasno 01.03. i odnio sav urod na orezanim maslinama

Offline palastura

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2314 u: Ožujak 20, 2022, 12:40:02 poslijepodne »
Odavno nisam bila na ovoj stranici, pa me skoro sram postaviti pitanje  :icon_redface:
Moje masline su stare, i pomlađivane (ono kad se stara posiječe, a mladice okolo ostave da izrastu).
Te stare su posječene prije 20-30 godina, tako i ove "mlade" nisu više tako mlade.
E sad, u onoj sredini gdje je bila stara maslina, bude panj, koji je s vremenom istrunuo.
Kod 2-3 masline mi se događa da iz te sredine stalno rastu, bujaju mladi izboji.Što ih više šišam, to ih je više.
Ne znam, možda da tako ostavim 2-3 godine, pa onda podšišam, i ostavim 2-3 da nastave.
Ili ako ih sve maknem, zatrpati rupu panja?

Ako mi ne uspije stavljanje slike, probati ću opet. Ovo je samo onako, da se vidi okvirno (koliko su udaljene jedna od druge, i gdje je izrast; na slici ga nema, jer je slikavano jednom prilikom kad je upravo bio orezan).
Hvala, lp
« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2022, 12:41:43 poslijepodne od palastura »

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2315 u: Ožujak 21, 2022, 12:22:10 poslijepodne »
Iman tu i tamo pokoju slčnu maslinu.
Ja bi proba s ostavljanjem više lisne mase na glavnim granama.
Ako previše porežeš na starim maslinama uvik ima dosta izrasta oko debla čak i ako nije obnavljano.
Rješenje je u balansu ali tog izrasta će uvik biti nažalost.

Offline bob

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2316 u: Ožujak 21, 2022, 13:15:23 poslijepodne »
Ja sam to riješio popločavanjem kamenim pločama  :thumb_up: Usput štiti i od prejakog sunca po liti.

Offline zucca

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #2317 u: Ožujak 22, 2022, 14:07:54 poslijepodne »
Za vikend sam, vozeci se autom, na vrhu 4-spratnog hotela (Hotel Boutique Bristol Sarajevo) primjetio nesto sto podjeca na maslinu... nema sanse da su je unosili, jer i saksija, a i sama krosnja svojim gabaritima to ne dozvoljavaju.... posto sam je primjetio stojeci na semforu, nisam siguran u kakvom je stanju, ali cu posjetiti taj restoran tokom aprila, cisto da vidim da li je bilo ostecenja na masini...tad cu i slike postaviti.

Zasad, evo jedne s neta:

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #2318 u: Lipanj 30, 2022, 15:53:39 poslijepodne »
Rekordna godina u okolici Zadra.
Samo mi je par sorti malo podbacilo, inače sve krcato.