Autor Tema: Limun (Citrus limon)  (Posjeta: 81330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
Odg: Limun (Citrus limon)
« Odgovori #105 u: Studeni 08, 2013, 01:34:01 prijepodne »
roditelji mi javljaju da moji mejeri nisu ni blizu zute boje, ali su zato puni cvijeta i malih tek formiranih plodova, tako da u isto vrijeme imaju velike zelene, ali nedozrele plodove od proljetne cvatnje i male plodove i cvijetove od jesenske. Ovu godinu su ocito podijelili na proljetnu i jesensku cvatnju. Inace je uvijek dosad bila samo proljetna cvatnja koju bi pobrao krajem 10. Ako plodovi od jesenske cvatnje prezive zimu,mogao bi ovaj put imati dvije berbe.     

Offline Savar

• Jubaea
  • *
  • Spol: Muški
    • Savar
    • Email
« Odgovori #106 u: Studeni 10, 2013, 05:56:52 prijepodne »
Moj jos cvjeta, ima malih zametnutih ali i velikih, ali jos nitijedan nije poceo jos zutiti, a morao sam ga skloniti unutra i pripremiti za zimu. Valjda ce i on nagodinu konacno u zmlju na otoku.

I dalje nemam pojma koja je sorta  :misli:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #107 u: Studeni 10, 2013, 07:41:56 prijepodne »
Moga bi biti Lisbon :thumb_up:
bvb

Offline Vedran

• Phoenix
  • *
    • Email
« Odgovori #108 u: Studeni 10, 2013, 09:08:35 prijepodne »
Općenito u kojim uvjetima je najbolje držati limun u tegli preko zime, a da ne dođe do gubitka lišća?Mandarina, maslina...več 2 godine mi izgube lišće, a držao sam ih u negrijanoj garaži, gdje ima nešto prirodnog svijetla s temp. uvijek u plusu.Kontam da bi i limun mogao njihovim stopama.

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Savar
    • Email
« Odgovori #109 u: Studeni 10, 2013, 10:04:43 prijepodne »
Vedrane, iz mog iskustva, limun ovaj na slici gore koji je skoro 30 godina, list mu je opao u vecoj mjeri samo ako je bio vise u mraku i kada ga prije zime nisam dobro pognoio kako gnojivom tako i zeljezom kojeg svi agrumi intezivno traze i trebaju. Od kada to radim i drzim ga u zatvorenom pored velikog stakla tako da cijelu zimu ima povremeno sunca i svjetla nema veceg opadanja lista. Citao sam da svakih nekoliko godina zimski gubitak lista ( limuna u tegli) u vecoj mjeri je uobicajena stvar za limun. Moja ideja je da mu treba osigurati sto vise moguce uvjete koji vladaju u toplijem dijelu godine, odnosno kakvi vladaju na Mediteranu kao prirodnom podneblju (mada dolazi s istoka) tijekom zime, gdje on ostaje zelen tijekom cijele godine. Ove godine buduci mu sazrijevanje i rast ploda prethodi upravo u zimi, intenzivno sam ga gnojio i redovito ide u zaljevanje, kao i odrzavaje temperature iznad 15 stupnjeva, u protivnom ce ili odbaciti list ili plodove. Nadam se da ce sunca biti dovoljno ove zime u protivnom nisam bas siguran da ce sav zametnuti i zeleni plod izgurati. Interesantno mi je da je ove godine izrazito kasno poceo davati plodove i da do  sada niti jedan nije bar malo poceo zutiti. Prijasnjih svih godina su svi plodovi do kraja listopada bili zreli, mada je tretiranje i sve ostalo bilo potpuno jednako kao i svih prethodnih godina.

Hvala Trava, isao sam malo gledati slike Lisbona po Internetu, mogao bi biti, jer tocno izgledaju i plodovi i list i stablo kakav je moj. Inace limun je koliko ja znam donesen iz Crne Gore kao mladica. Sada citam da raste vani u USDA zoni 9 i 10 sto znaci da ce kod mene na otoku moci rasti.
« Zadnja izmjena: Studeni 10, 2013, 10:22:44 prijepodne od Savar »

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #110 u: Studeni 10, 2013, 14:24:03 poslijepodne »
moji na Solti isto jako kasne ove godine. prosle godine su vec u 10. bili zuti. Postoji takozvano zimsko gnojivo kojim se mediteranske biljke gnoje u ovo vrijeme. Meni su moji zagrebacki limuni prosle godine bili u negrijanom zatvorenom hodniku pored staklenog zida koji gleda na jug. Imali su maksimalno svijetla cijeli dan, medutim svi su izgubili lisce, a jedan se potpuno osusio. MIslim da je, iako negrijan, hodnik ipak bio pretopao za limun, jer je temperatura bila oko 20 stupnjeva, a zimi limun miruje, pa mu visoka temperatura ustvari smeta, jer on misli da treba pocet s vegetacijom, a za to nije vrijeme, jer je suncevog svjetla ipak premalo. Ove godine cu ih staviti u negrijanu sobu na temperaturu, po mogucnosti nizu od 15ak stupnjeva. MIslim da njima cak ni blazi minusi, ne smetaju koliko im smeta previsoka temperatura, ali vidjeti cemo kako ce proci ovu zimu, pa cu biti pametniji. Isto tako ih treba malo odmaknuti od poda. Specijalac je specijalac za prezimljavanje limuna. njemu svi prezime bez problema. Ne znam da li on icim gnoji prije zime. 

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #111 u: Studeni 10, 2013, 15:07:55 poslijepodne »
Agrumi vole da ih se pognoji u jesen,sa stajnjakom,to je najbitnija gnojidba u cijeloj godini.
Sve biljke,mediteranske a i njima slične ,treba zasušti prije unošenja u kuću,smanjiti na minimalni optimum količinu vlage u zemlji.Pitare bi trebalo odići od tla,temperatura blizu tla je obično niža nego tamo gdje je najčešće mjerimo(u visini očiju)a i cirkulacija hladnog zraka je veća pri tlu,još gore ako je pod hladan.Glavni uzrok odbacivanja lišća kod agruma je premokri supstrat.Korijen mokar i hladan,krošnja suha i topla,ne slaže se nikako.Manje vlage u zemlji čini da je supstrat topliji...
I preporučam za kućni uzgoj limune uzgojene iz reznice,trifoliata je listopadna i kao takva manje  pogodna za kuću.
bvb

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #112 u: Studeni 10, 2013, 19:43:03 poslijepodne »
mozda bi ove kucne trebalo toplom vodom zalijevati. Kupio sam ih na odjelu sobnog bilja u MBM u, pa se nadam da mozda nisu cijepljene na trifoliatu. Naravno da u mbm nemaju pojma koja podloga je u pitanju.  Ove na Solti smo sada malo pognojili NPK gnojivom 7 14 21. Ja opet idem na Soltu za 3 tjedna. Da li je dobra ideja da im onda bacim malo zemlje za citruse.

evo malo slika od jucer

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #113 u: Studeni 10, 2013, 19:44:41 poslijepodne »

Offline markotb

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #114 u: Studeni 10, 2013, 20:14:32 poslijepodne »
Super je :cool:

Offline specijalac

• Phoenix
  • *
« Odgovori #115 u: Studeni 10, 2013, 20:54:54 poslijepodne »
Divne su ti slike Adriano! :sun: Sto se tice zime, ja preferiram svetlo, a hladno prezimljavanje u prostoriji sa ne previse suvim vazduhom i po mogucstvu redovnim provetravanjem. Sto se gnojidbe tice, prestajem sa gnojenjem vec sredinom 9. meseca, sto biljkama omogucuje da na vreme prestanu sa rastom i udju u dormantnu fazu, jer tada bolje podnose zimu. Sto se tice citrusa na otvorenom, tu je jos bitnije na vreme smanjiti N, kako ne bi doslo do kasne jesenje vegetacije, koja bi tada bila jos podloznija izmrzavanju. Nije steta ako izmrznu izdanci na citrusu koji cvetove nosi na proletnim (novim) izdancima, ali ako je u pitanju pomorandza, klementina, mandarina ili drugi citrus koji cvetove formira preko zime na proslogodisnjim izdancima, onda ce i rod biti znatno smanjen.

Pozdrav,
Igor

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #116 u: Studeni 10, 2013, 21:54:40 poslijepodne »
kod mene je sad vegetacija i cvatnja ko usred proljeca. ovih malih plodova ima milijun. pretpostavljam da je to zato sto je proljetna cvatnja dala puno manje plodova, jer su u to vrijeme kisa i vjetar odnijeli vecinu cvjetova, pa sad biljka ima potencijala za nove plodove, a i vrijeme je lijepo, a mozda je to samo normalni zivotni ciklus limuna, iako se dosad nije tako ponasao. Mozda ovi mali tek formirani limuni i prezime, ako ne bude velikih minusa. U susjednim dvoristima sam u proljece vidao poluzrele limune, sto znaci da mogu prezimiti i mali plodovi. Dosta je cudna i misteriozna biljka taj limun, ali kad jednom pozute plodovi, nema ljepseg prizora u prirodi.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #117 u: Studeni 10, 2013, 22:03:35 poslijepodne »
Za 10ak dana unosim u negrijanu sobu moje balkonske prijatelje, pa sta bude.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #118 u: Prosinac 09, 2013, 21:19:28 poslijepodne »
evo jos malo slika od jucer

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email