Autor Tema: Naranča (Citrus sinensis)  (Posjeta: 56175 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
Odg: Naranča (Citrus sinensis)
« Odgovori #105 u: Veljača 04, 2014, 09:22:06 prijepodne »
čudno kako je nitko nije pokrao, s obzirom da je na školskom dvorištu. mislim da se mogu koristiti za pravljenje marmelada i sokova.

Offline Cikas

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #106 u: Veljača 04, 2014, 13:53:03 poslijepodne »
čudno kako je nitko nije pokrao, s obzirom da je na školskom dvorištu. mislim da se mogu koristiti za pravljenje marmelada i sokova.

Uglavnom svi imaju svoje naranče, a događa se često da ni svoje ne beru pa propadaju.

Te u školskom dvorištu znaju samo brat djeca pa se gađaju međusobno sa njima. :mrgreen:
A inače uglavnom propadnu.

Ako smijem pitati zasto su se sadile te gorke narance i za cega se koriste?

Mislim da su se koristile za sokove, kolače, mermelade itd.

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #107 u: Veljača 04, 2014, 14:41:01 poslijepodne »
SRAMOTA. kakav nemar?
Pa daj cikase poberi to da ne propadne.

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Savar
    • Email
« Odgovori #108 u: Veljača 09, 2014, 14:36:07 poslijepodne »
Evo malo izvjesca sa Dugog otoka, kao prvo naranca kod susjeda ja bih rekao da je Valencia, ono sto je mene zaintrigiralo, je to sto naranca stara oko 30 godina i isto toliko i limun pored nje visine cca 4 m i limun i naravca, odrasli su potpuno na otvorenom i na Buri. Naranca je zaista slatka i ima tanku koru. Odlucio sam cijep uzeti od njega jer je izvrsna. Susjed svake godine ubere s te jedne narance oko 80 - 100 kg naranci.

Drugi susjed s druge strane ima Naval-icu vrlo velikih plodova, nazalost nisam ju slikao.

A sada slijede narance u Bozavi i Zaglavu. (ima pored i nesto limuna) Imam osjecaj da je ove godine bilo vise naranci u Savru nego u Bozavi.

Zaglav

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #109 u: Veljača 10, 2014, 07:49:15 prijepodne »
prekrasno, šta reć. sigurno jedva čekaš da dobiješ okućnicu da ih posadiš.

Offline Savar

• Jubaea
  • *
    • Savar
    • Email
« Odgovori #110 u: Veljača 15, 2014, 12:50:01 poslijepodne »
Adriano potpuno si u pravu. Citam na reportazi o Losinju da se spremas saditi 1000 stabala agruma. A bas o tome istom sam ja pricao prije nekih 3 mjeseca sa TreeHugger da bi volio to probati istina za pocetak s nesto manje sadnica, na Dugom otoku. Divim ti se i ti si moj uzor  :mrgreen: :thumb_up:. Trava je postavljao pitanje vode, i to je i moje pitanje bilo samom sebi. Ali postoji nekoliko rijesenja, jedno je svakako busenje bunara odnosno busotine, jer je sigurno da velika vecina otoka ima u podzemlju (bolje receno podkamenlju) vode, problem je bio sto do nedavno tehnologija busenja nije bila dostupna niti pristupacna. Danas se cijena krece koliko znam od prijatelja koji je to na moru napravio (17 m dubine kapacitet 5.5 m3/h) 100 Eura po metru. Postoje plasticni spremnici i desalizinacija reverzibilnom osmozom morske vode... Kada se ide u takav jedan projekt onda svakako ima rijesenja.
 Adriano, samo naprijed !!!  :thumb_up:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #111 u: Veljača 15, 2014, 16:26:39 poslijepodne »
Što se tiče vode,i odabir podloge je jedno od rješenja za dobar uzgoj tamo gdje nema puno vode.Sadni materijal se uglavnom proizvodi na Poncirus trifoliati,koji je kao podloga dobar za područje ušća Neretve,zbog toga što ima plići korjen,koji je kao takav bolji za te terene sa visokim podzemnim vodama,većina neretvanskih nasada agruma je jedva metar a i manje iznad razine vode.Gorka naranča ima jak korijen koji prodire u dubinu i puno bolje izdržava sušu.Vidi se i po gorkim narančama koliko su to veća i jača stabla,bez ikakvih zalijevanja i gnojenja izrastu i preko šest metara u vis,što je duplo veće od najveće trifoliate koju sam vidio.Lani sam sijao gorke naranče i presadio ih u kontejnere sa 12 rupa,kad sam prije 2 mjeseca htio kontejner premjestiti bio sam neugodno iznenađen,korjenje je otišlo i po 20 cm u zemlju,tako nešto mi se nikad nije dogodilo sa trifolatama.Postoji još jedna podloga koja se koristi zadnjih godina u rasadnicima oko Neretve a to je križanac limuna i P.trifoliate,brže raste, korijen je možda nešto jači od P.trifoliate,mislim da nema takav prodirući korjen kao gorka naranča.
bvb

Offline specijalac

• Phoenix
  • *
« Odgovori #112 u: Veljača 15, 2014, 18:58:20 poslijepodne »
Ne postoji idealna podloga, vec samo ona koja je optimalna za date uslove. :thumb_up:

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #113 u: Veljača 16, 2014, 16:16:01 poslijepodne »
hvala na lijepim rijecima i savjetima. mozda sam malo pretjerao sa 1000. vidicemo koji ce tocno biti broj. rijec je o 8000 m2 zemlje koja je sada dosta zapustena. na proljece cemo frezom izorat zemlju i bagerom iskopati rupe, a na jesen posaditi biljke. nesto malo maslina i ostalo agrumi. mozda i koji sipak. slazem se sa travom da to mora biti gorka naranca s kojom imam pozitivna iskustva sa mrazom i pogotovo susom. sto se tice vode razmisljali smo o plasticnim spremnicima, ali njih bi trebalo biti vise, a svaki dode i 10000 kn. MIslim da cemo izgraditi betonsku cisternu. podzemne vode na Solti nema, odnosno nitko je jos nije nasao.

Adriano potpuno si u pravu. Citam na reportazi o Losinju da se spremas saditi 1000 stabala agruma. A bas o tome istom sam ja pricao prije nekih 3 mjeseca sa TreeHugger da bi volio to probati istina za pocetak s nesto manje sadnica, na Dugom otoku. Divim ti se i ti si moj uzor  :mrgreen: :thumb_up:. Trava je postavljao pitanje vode, i to je i moje pitanje bilo samom sebi. Ali postoji nekoliko rijesenja, jedno je svakako busenje bunara odnosno busotine, jer je sigurno da velika vecina otoka ima u podzemlju (bolje receno podkamenlju) vode, problem je bio sto do nedavno tehnologija busenja nije bila dostupna niti pristupacna. Danas se cijena krece koliko znam od prijatelja koji je to na moru napravio (17 m dubine kapacitet 5.5 m3/h) 100 Eura po metru. Postoje plasticni spremnici i desalizinacija reverzibilnom osmozom morske vode... Kada se ide u takav jedan projekt onda svakako ima rijesenja.
 Adriano, samo naprijed !!!  :thumb_up:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #114 u: Veljača 16, 2014, 17:57:28 poslijepodne »
Ali postoji najidealnija podloga za date uslove :thumb_up:
Za prvu ruku može se cisterna napraviti od folije,samo iskopati rupu u zemlji,može se iskoristiti nagib terena za prikupljanje vode,ako ga ima.Ako kopate rupe bagerom,onda uzmite onaj mali bagerić,teže je posli zatrpati rupu od pola kubika nego je iskopati na ruke. :thumb_up:
bvb

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #115 u: Ožujak 18, 2014, 17:13:23 poslijepodne »
sve cemo radit bagerom, jer ako cemo sadit na stotine agruma i maslina, to je jedini nacin. nadam se da na jesen pocinje sadnja.

evo dvije narance u masliniku oko kuce, sorte taroko i vosington. vec bacaju izboje. slike su od nedelje.

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #116 u: Svibanj 07, 2014, 16:58:22 poslijepodne »
evo taroka sa gornje slike

moro

Online adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #117 u: Svibanj 07, 2014, 16:59:45 poslijepodne »
navel narance

Offline nzivanovic

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #118 u: Srpanj 15, 2014, 08:51:08 prijepodne »
U Polihronu sam trenutno ima puno stabala narandze i limuna e sada na koj nacin uzeti limunov kalem da li samo odseci grancicu ili? Da li se moze odvojiti bocni izdanak sa stabla? Da li se on moze uziliti i da li moze biti plodan? Ili kako vec? Pozdrav sa Halkidikija

Chambery

Offline markotb

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #119 u: Srpanj 15, 2014, 09:07:13 prijepodne »
Slikaj malo Halkidiki molim te!  :thumb_up: