Autor Tema: Ostali citrusi/agrumi (grejpfrut, kumkvat, pomelo...)  (Posjeta: 103428 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Ostali citrusi/agrumi (grejpfrut, kumkvat, pomelo...)
« Odgovori #45 u: Kolovoz 19, 2012, 16:05:52 poslijepodne »
Mlada je ona,može čekati.Uvijek je zanimljivije vidjeti da li će se izroditi kakav križanac.Imam ih i ja nekoliko,sa kumkvata iz rasadnika u kojem je bilo više vrsta agruma,tko zna ko je tata?
bvb

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #46 u: Kolovoz 29, 2012, 16:54:36 poslijepodne »

By adriano22222 at 2012-08-28

ovo je nekakav agrum kojeg imam u dvoristu kuce na Solti, ali ne znam koji. jos ranije sam stavio njegove slike na forum, samo je slikan iz daleka.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #47 u: Kolovoz 29, 2012, 16:55:09 poslijepodne »

Offline medec

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #48 u: Rujan 11, 2012, 13:11:21 poslijepodne »
Lisni mineri napali su mi limun četrun, sadnice grejpa i mlade naranče. S obzirom da nemaju roda mogao bih prskati protiv tog nametnika. Koje sredstvo mi preporučate? I gledao sam kod susjeda, njemu minera skoro pa i nema, a na mojem četrunu 40% listova. Može biti zbog prejake vegetacije četruna, ove godine je bacio 4-5 generacija izbojka, i još uvijek raste.

Offline specijalac

• Phoenix
  • *
« Odgovori #49 u: Rujan 11, 2012, 14:15:05 poslijepodne »
Protiv minera, jedino donekle efikasno sredstvo, za koje ja znam, jeste preparat na bazi mineralnog ulja. Lisne minere je generalno jako tesko kontrolisati jer ih stiti mina koju formiraju na poledjini lista. Mineralno ulje je kontaktni insekticid (i akaricid), koji bi mogao koristiti u 1% koncentraciji u sezoni aktivnog rasta. Izvan vegetacije sme se prskati i do 3% rastvorom. Kasno djubrenje i orezivanje podstice kasnu letnju i jesenju vegetaciju, a poznato je da se mineri iskljucivo javljaju na mladim izbojcima, pa je verovatno to i razlog njihovog nastanka. Evo i jedan poucan clanak.

Pozdrav,
Igor

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #50 u: Rujan 11, 2012, 21:49:48 poslijepodne »
Za divno čudo ,kod mene ove godine nema lisnih minera,možda ih je potamanila jaka zima?
bvb

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #51 u: Rujan 12, 2012, 14:58:14 poslijepodne »
kod mene ih ima puno.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #53 u: Rujan 12, 2012, 18:16:50 poslijepodne »
I moji agrumi su napadnuti od te napasti... :thumb_down:

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #54 u: Rujan 13, 2012, 23:01:11 poslijepodne »
Danas sam našao nekoliko napadnutih klijanaca gorke naranče u plasteniku.Stvarno ogavna beštija.Može gadno oštetiti biljku,u stanju su nekim agrumima potpuno uništiti mlade ljetoraste.Zanimljivo je to da ne napadaju stare listove,možda zbog toga što stariji listovi imaju više nekih tanina,toksina kojih je koncentracija manja u mladim listovima?
bvb

Offline medec

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #55 u: Rujan 26, 2012, 10:24:09 prijepodne »
Posadio sam 2 klementine u vrtu udaljene jedna od druge 20 metara. Negdje na jednakoj udaljenosti od njih raste mi gorka naranča, udaljena otprilike 15 metara od klementina. Nisam neki stručnjak, i nemam iskustva s klementinama, pa me zanima jeli ta udaljenost dostatna da se klementine opraše ili bi trebao posaditi oprašivač negdje bliže? Uzmite u obzir da između rastu druge vrste agruma.

Offline specijalac

• Phoenix
  • *
« Odgovori #56 u: Rujan 26, 2012, 13:56:16 poslijepodne »
Klementina je samooprasiva kao i vecina ostalih citrusa, tako da nemas problema sa time. :sun:

Pozdrav,
Igor

Offline medec

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #57 u: Rujan 26, 2012, 17:31:54 poslijepodne »
Hvala, ali zašto mi u glavi zuji da klementinu oprašuje ili grejp Natzumikan, ili gorka naranča? Jeli se to odnosi na neku drugu vrstu agruma?

Offline specijalac

• Phoenix
  • *
« Odgovori #58 u: Rujan 26, 2012, 20:04:00 poslijepodne »
Hvala, ali zašto mi u glavi zuji da klementinu oprašuje ili grejp Natzumikan, ili gorka naranča? Jeli se to odnosi na neku drugu vrstu agruma?

Nije to netacno, uopste, naprotiv, svi citrusi su medjusobno oprasivi. Medjutim, takvo oprasivanje nije pozeljno, jer produkuje mnostvo semenki cak i kod besemenih sorti klementina (vazi i za ostale citruse). Za razliku od besemenog ploda koji je rezultat samooprasivanja ili oprasivanja istom sortom klementine, sto je slucaj na velikim plantazama. Na velikim zasadima je mnogo veca verovatnoca da pcela nosi polen sa bas iste sorte klementine, nego da je zalutala sa komsijskog nasada, mada je i to moguce kod sadnica koje se nalaze na samom rubu plantaze. Medjutim sto se ide dublje u nasadu, sve je veca verovatnoca da je plod rezultat samooprasivanja ili oprasivanja istom sortom. Pretpostavljam da ne volis da pljuckas semenke dok jedes klementinu. :icon_mrhappy: A to bi se neminovno desilo kada bi grejp ili pomorandza oprasila njen cvet. Pcele znaju pomrsiti konce uzgajivacima, pa stoga oni neretko pribegavaju vestackim metodama oprasivanja cveta kao sto je prskanje nasada giberlinskom kiselinom (GA3) u vreme cvetanja. Evo jednog interesantnog clanka koji ce potkrepiti cinjenice koje sam ovde izlozio. Te semenke dalje nemaju nikakvu upotrebnu vrednost jer ce klice najverovatnije biti rezultat hibridizacije.

Slucaj kod koga nije dovoljna jedna biljka za oprasivanje su neki hibridi mandarine, poput tangora i tangela. Na primer, da bi minola zametnula plod neophodan je polen sa druge biljke (potencijalno druge minole), jer ona nije samooprasiva. To je bas lep primer kada je neophodna medjusobno oprasivanje, ameri to zovu cross-pollination. :sun:

Pozdrav,
Igor

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #59 u: Listopad 02, 2012, 14:38:06 poslijepodne »
http://www.bakersfieldcalifornian.com/entertainment/community/x1827696731/Leaf-miner-major-pest-for-young-citrus

Po ovome ispada da je najbolje ne radit ništa oko tih minera, osim kod mladih agruma.