nekako nadjoh dobar konverter za preslovavanje

Pa, drugari iz Hrvatske, sada ce tekst biti svima jasan

tekst 1 (latinica)
Flora i vegetacija PIO
,,Dolina Pčinje,,
Opšte karakteristike flore i vegetacije velika raznovrsnost i specifičnost biljnog sveta klisure Pčinje uslovljena je njenim geološkim, geomorfološkim, pedološkim, hidrološkim i ostalim prirodnim karakteristikama. Klisure i kanjoni centralnog dela Balkanskog poluostrva i Srbije su u tom smislu izvanredno heterogeni i složeni. U poređenju sa područjima koja ih okružuju razlikuju se po kompleksu osobina koje su omogućile očuvanje i razvoj veoma značajnog biljnog sveta.
Klisura predstavlja složenu sredinu koja se satoji od velikog broja staništa na kojima se razvija složena i raznovrsna vegetacija.
Klisura reke Pčinje, gornji tok
Šumska vegetacija doline Pčinje, predstavljena mozaikom fitocenoza, pokazuje i reliktni karakter. šumske zajednice sa izraženim reliktnim karakterom razvijaju se na zaklonjenim staništima, a karaktrišu se prisustvom izvesnih tercijarnih reliktnih vrsta koje ponekad i imaju ulogu edifikatora.
U opštem smislu, šumsku vegetaciju klisure Pčinje možemo grupisati u tri vegetacijska visinska područja / zone : a)Termofilno brdsko područje kserotermnih hrastovih šuma b)Prelazno područje termomezofilnih ( kitnjakovih) šuma i v) Mezofilno područje bukovih šuma. Na staništima sa nešto ekstremnijim uslovima razvijeni su šibljaci grabića i ruja i često predstavljaju trajne stadijume.
Vegetacija stena, kamenjara i sipara, takođe zastupljena u klisuri, odlikuje se zajednicama sa izraženim endemičnim karakterom. Vegetacija pukotina stena je naročito interesantna. Ona je floristički veoma raznovrsna, sa upadljivim prisustvom endemičnih vrsta. i pored relativne izolacije i nepristupačnosti određenih delova klisure, vegetacija pomenutog područja trpi mestimično veoma izražene negativne uticaje.
Posebne vrednosti i specifičnosti vegetacije
Zaštićeno područje klisure ,,Doline Pčinje” smešteno je pretežno u brdsko-planinskom regionu, gde se nalazi pod dominantnim uticajem zonalnog umereno- kontinentalnog tipa klime. Najniže predle klisura gde to uslovi dozvoljavaju, obrastaju kserotermofilne šumske zajednice. Zajednica (Orno-Quecetum pubescentis) predstavlja klimatogenu zajednicu celog područja, ali se javljaju i subasocijacije sa grabićem (subass. Carpinetosum orientalis ). U klisyri Pčinje karakteristična je klimatogena šumska zajednica sladuna i cera sa grabićem i meduncem (Quercetum farnetto-cerris carpinetosum orientalis pubescentosum Jov.) koja je najbolje prilagođena uslovima kontitnentalnog klimata ovog dela Srbije. Dok je za samu klisuru najvažnija polidominantna zajednica (Carpino orientalis-Quercetum mixtum Mis.)
Međutim, makroklima je u samoj klisuri izraženo modifikovana specifičnim položajem, pravcem pružanja doline i geomorfološkim planskim sklopom koji je okružuje. Izuzetan značaj na sastav I rasprostranjenje flore i vegetacije u ovom slučaju igra otvorenost klisure toplim klimatskim uticajima, koji prodiru kroz dolinu Vardara. Tako se u flori i vegetaciji doline Pčinje , mada ona ima prelazni karakter , mogu naći mnogobrojni mediteransko-submediteranski elementi. Takvi elementi su u unutrašnjosti Srbije veoma retki ili se uopšte ne pojavljuju. Gledano kroz rasprostranjenje vrsta, flornih elemenata i vegetacije klisure Pčinje, obuhvaćene granicama zaštiđenog dobra, uglavnom ima odlike evropsko-submediteranskog podregiona, odnosno makedonsko-trakijske provincije. Severne granice ove florističko-vegetacijske provincije nalaze se upravo u južnom Pomoravlju ( Pčinja i Preševo) i na Kosovu. Ovde je pomenuta provincija predstavljena ekstrazonalnim osiromašenim submediteranskim šumama i šikarama najbolje izraženim u nižem regionu klisuralnog dela doline. Na većim nadmorskim visinama submediteranski elementi su potisnuti elementima mezijske provincije balkanskih hrastovih šuma.
Sa aspekta očuvanja i zaštite biodiverziteta najznačajniji su sledeći elementi vegetacije:
1.šume i šikare uz submediteranske sveze Ostrio-Carpinion aegicum čije se osiromašene varijante javljaju u vidu enklava u južnom delu Srbije. U fitogeografskom smislu, ove fitocenoze su veoma interesantne i sadrže najveću koncentraciju elemenata egejskog mediterana. Prisustvo submediteranskih elemenata je izraženo i u termofilnim hrastovim šumama.
2.Vegetacija termofilnih kamenjara i suvih stepolikih pašnjaka, u kojima se takođe ispoljava prisustvo submediteranskih elemenata, često u kombinaciji sa izvesnim stepskim vrstama. Tu su naročito interesantne zajednice brdskih pašnjaka sveze Vulpio-Lotion, koje su sastavljene uglavnom od terofitskih vrsta od kojih su neke veoma retke u Srbiji.
3.Vegetacija stena i kamenjara, koju odlikuje visoko prisustvo balkanskih i mezijskih endemičnih biljnih vrsta.Tu se, pre svega, misli na endemičnu balkansku svezu Silenion-lerchenfeldianae, koja se u klisuri Pčinje razvija na stenama vrha planine Kozjak i strmim padinama Goleša (Starca).
4.Reliktne šumske fitocenoze, karakteristične strukture I florističkog sastava, indukuju staništa refugijalnog karaktera, a odikuju ih prisustvo tercijarnih reliktnih vrsta, kao što su pančićev maklen (Acer intermedium Panc.), mečja leska (Corylus colurna), klokoč (Staphilea pinnata L. ).Takve zajednice su najbolje razvijene na severnoj strani I uvalama na Kozjaku. Ovde se, pre svega misli na reliktnu polidominantnu zajednicu (Fago-Aceri intermedie-colurnetum )koja se razvija na nadmorskim visinama od 700 m pa prema vrhu planine.
Dominantna prirodna vrednost u zaštićenom prirodnom dobru PIO ,,Dolina Pčinje”, pored same reke Pčinje, je šumski kompleks planine Kozjak. Ovo područje pod šumom (preko 50% zaštićenog prostora) obuhvaćeno je Posebnom osnovom gazdovanja šumama u okviru Gazdinske jedinice ,,Kozjak “ (koju je uradilo J.P.,,Srbijašume”, Beograd), za period 2002-2011. godine.
Radi unapređenja svih funkcija šuma, Pravoslavna eparhija vranjska kao Upravljač ZPD PIO ,,Dolina Pčinje” je potpisala Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji na gazdovanju šumskim kompleksom sa firmom Fornet d.o.o.-konsalting i usluge u šumarstvu iz Beograda.Ugovor je sklopljen na period od dvanaest godina počev od 01.01.2010. do 31.12.2021. godine, što podrazumeva i donošenje nove Posebne osnove gazdovanja šumama za G.J. Kozjak. Gore pomenuta firma se ugovorom obavezala na poštovanje Zakona o šumama (Službeni glasnik”, br.30/10), poštovanje Zakona o zaštiti prirode (Službeni glasnik”,br.36/2009 I 88/2010) kao i ostalih pozitivnih propisa iz oblasti zaštite životne sredine.
Međutim, sa stanovišta očuvanja prirodnih vrednosti, šuma ima višestruku funkciju. Pre svega je stanište brojnih biljnih i životinjskih vrsta bogatog biodiverziteta, koji je poznat i čije očuvanje kao resursa predstavlja prioritetan zadatak. Brojne polidominantne šumske zajednice su veoma specifične i retke, te je neophodno očuvati ih u autentičnom stanju. Njihovim očuvanjem posredno se štite staništa brojnih drugih vrsta. Istraživanjima je utvrđeno da zbog specifičnosti uslova staništa i uticaja mediteranske i kontinentalne klime za brojne vrste ovaj predeo predstavlja severnu/južnu granicu rasprostranjenja.
Specifičnost reljefa doprinela je da se smanji eksploatacija, a samim tim i obim infrastrukturne opremljenosti terena (saobraćajnice, elektro postrojenja itd.). Isti razlozi su doprineli da mere uzgoja i unapređenja šume smanje ili potpuno izostanu. Iz tog razloga stanje u šumskom kompleksu je alarmantno.
Zahvaljujući ovoj činjenici, stepen očuvanosti sekundarnih odlika i sadržaja je zadovoljavajući, a realizacijom programskih aktivnosti neophodno je sprovesti uvid u reviziju stanja šuma i njihov sadržaj, te preduzeti mere gajenja i uređenja u svemu prema posebnoj osnovi gazdovanja šumama za G.J.,,Kozjak”. šume u zaštićenim prirodnim dobrima imaju priroritetnu funkciju šume sa posebnom namenom, Zakon o šumama
( Službeni glasnik RS”, br.30/10).
S obzirom da je stanje šuma na planini Kozjak alarmantno posebnom osnovom gazdovanja šumama G.J.,,Kozjak” predviđene su mere planiranja i unapređenja stanja i optimalno korišćenje šuma, kao i smernice za sprovođenje planova gazdovanja. Naročito je loše stanje u hrastovim (kitnjakovim) šumama čije se zdravstveno stanje bitno razlikuje od bukovih šuma, što za posledicu ima pojavu sušenja stabala, najpre od vršnih grana pa naniže, a sekundarna posledica su oboljenja fitopatološke i entomološke prirode. U smrčevoj kulturi u manjoj meri primećena je pojava hermesa, koja je uobičajena za ovu starost, te ne utiče značajnije na dalji razvoj i kvalitet. Nepovoljnu sliku stvara i veliko učešće devastiranih sastojina, kao i mala zastupljenost šibljaka, što je posledica antropogenog delovanja i orografskog tipa predela.
Programskim aktivnostima predviđa se permanentno praćenje zdravstvenog stanja i adekvatno preduzimanje preventivnih mera u cilju borbe protiv štetnih uticaja (uklanjanja obolelih i suvih stabala).
Vrh planine Kozjak:
Vegetacija kamenjara,pašnjaka i bukovih šuma
Posebne vrednosti i specifičnost flore –U flori svakog područja , pa i u flori PIO ,, Dolina Pčinje”, najveću vrednost predstavljaju endemične i reliktne vrste. Takve vrste bi trebalo da budu predmet posebnog interesa sa aspekta zaštite biodiverziteta i geofonda. Postojanje takvih vrsta prvenstveno indukuje originalnost, autohtonost i izvornost flore područja. U grupu vrsta na koje bi trebalo obratiti posebnu pažnju svakako spadaju i vrste koje se nalaze pod određenim antropogenim pritiskom. Tu se, pre svega misli na prekomerno sakupljanje, branje pojedinih biljnih vrsta u komercijalne svrhe ili na različite načine narušavanja i uništavanja njihovih staništa i populacija. Najznačajniji faktor ugrožavanja diverziteta flore i vegetacije doline Pčinje predstavlja uništavanje šumske vegetacije.
Značajne biljne vrste i zadaci na očuvanju i upravljanju njihovim populacijama
Pojava nestajanja biljnih vrsta i uništavanja njihovih staništa danas je sve izraženija. Iz raličitih razloga, već 50 taksona je zauvek iščezlo, dok je 121 predstavnik flore Srbije krajnje ugrožen na svojim prirodnim staništima u prirodi ( Stevanović ed. 1999 ). Upravljač ZPD, u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode Srbije, treba da planira određene aktivnosti na upravljanju populacijama najugroženijih biljnih vrsta. Mnoge od njih imaju ne samo lokalni, već i nacionalni značaj. Sa aspekta zaštite specijskog diverziteta, neophodno je preduzeti mere zaštite sledećih biljnih vrsta:
Sedum stefco Stef.(stefkov žednjak)-vrsta je nedavno zabeležena na teritoriji Srbije, ali se jedna od njenih najvećih populacija nalazi u klisuri Pčinje. NajvećI broj lokaliteta ove retke vrste zabeležen je upravo na teritoriji Srbije. To je balkanski endemit, opisan na teritoriji Bugarske, a javlja se osim u Srbiji, i u Grčkoj i Makedoniji. Nastanjuje stenovita mesta i kamenjare na dacito-andezitskoj geološkoj podlozi. Vrsta je u zaštićenom dobru konstantovana na Kozjaku, iznad manastira Sv.Prohor Pčinjski, i oko sela Vogance.
Delovanje negativnih faktora : Radovi na izgradnji puteva, formiranje kamenoloma i pozajmišta i pošumljavanje su faktori koji bi mogli da ugroze staništa ove vrste. Kao potencijalna opasnost stoji sakupljanje od strane kolekcionara.
Aktivnosti zaštite: Kamenjare koje nastanjuje ova vrsta isključiti iz planova pošumljavanja područja.Umanjiti uticaj ispaše, gaženja i kretanja ljudi i životinja.
Sedum aetnense Tineo (etnenski žednjak)-Vrsta je u Srbiji prvi put otkrivena 1996. godine, na lokalitetu Vražji kamen (Trgovište) u klisuri Pčinje. Naučnoj javnosti je predstavljena sa padina planine Etna na Siciliji, ali je kasnije zabeležena i u španiji, južnoj Rusiji, Anatoliji, Siriji, Iranu, Avganistanu i Tjen-šanu. Na Balkanskom poluostrvu je veoma retka, zabeležena je na svega nekoliko lokaliteta u Albaniji, Makedoniji i
Bugarskoj. Javlja se u pionirskoj vegetaciji na kamenitim i peskovitim mestima na Kozjaku, planini Starac, u okolini sela Jablanica i Vogance.
Delovanje negativnih faktora: Formiranje kamenolomai pozajmišta, urušavanje obala i uzimanje šljunka kamenitog materijala sa obala Pčinje.U ostale faktore ugrožavanja spada ekstezivna ispaša i gaženje. Pošto su lokaliteti u klisuri jedini na teritoriji Srbije postoji potencijalna opsnost ugrožavanja vrste od strane kolekcionara.
Aktivnosti zaštite: U okviru zaštićenog dobra sprovoditi mere zaštite od požara, naročito početkom leta.
Juniperus oxycedrus L. ( crvena kleka)-Vrsta se unutar dobra javlja u kserotermnim šumama, na kamenjarima I stenama do 800 m nadmorske visine ( na Kozjaku ).Rasprostranjenje je oko Sredozemnog mora , u Siriji , Persiji i Maloj Aziji. U Srbiji je retka i pojavom vezana za prodore tropskog klimata. Najveće populacije crvene kleke , kod nas, nalaze se u klisuri reke Ibar. Međutim, njena populacija u klisuri reke Pčinje nije ni približno tako bogata, a njena pojava na tom području podudara se sa granicama zaštićenog dobra. Najlepše i najočuvanije sastojine sa crvenom klekom u Pčinji nalaze se na lokalitetu Ramni rid. Vrsta ima privredni značaj, sadrži etrska ulja i koristi se kao lekovita. Takođe ima veliku ulogu u sprečavanju erozije.
Delovanje negativnih faktora: Stabla crvene kleke se često seku i uništavaju, šumska vegetacija u kojoj se optimalno javlja crvena kleka je pod stalnim udarom antropogenog faktora (seča šuma i proređivanje ). Takođe je primećeno sakupljanje epimacijuma ( plodova) i drugih delova biljke u komercijalne svrhe.
Aktivnost Zaštite: Neophodna je posebna zaštita lokaliteta na kojima se javlja pomenuta vrsta. U izvesnim slučajevima potrebno je preduzeti specijalne mere zaštite starih, naročito pojedinačnih primeraka. Potrebno je strogo zabraniti seču stabala Crvene kleke na području celog zaštićenog područja . Pored ove vrste kleke, u klisuri se javlja i obična kleka, koja ima plave epimacijume.
Plumbago europaea Ten. (blitvina, vranemil )-Ova vrsta je u flori Srbije veoma retka. Zabeležena je u okolini Vranja, Preševa i Gnjilana, a najveći broj lokaliteta utvrđen je istraživanjem teritorije zaštićenog prirodnog dobra. Nastanjuje termofilne šumske fragmente, šibljake i kamenjare, ali se javlja i kao element ruderalne flore. Svojim arealom zahvata područje Sredozemlja, Male Azije, Armenije i Irana.
Delovanje negativnih faktora: Vrsta je ruderalnog karaktera, ali izgradnja naselja savremenog tipa, formiranje betonskih površina upotreba herbicida i formiranje većih deponija bi mogli da ugroze staništa ove vrste.
Silene frivalskyana Hampe.(frivaldskijev pucavac)-Endemična vrsta Balkanskog poluostrva, konstantovana uglavnom u njegovim južnim delovima. U klisuri Pčinje je zabeležena mala populacija pomenute vrste koja nastanjuje kamenjare u okolini sela Vogance. Javlja se na malom broju lokaliteta u jugoistočnoj i južnoj Srbiji na planini Rujan i u okolini Vranja ( Zlatokop, Pljačkovica).
Delovanje negativnih faktora: gaženjem, košenjem, i naročito ispašom stoke uništavaju se mlade biljke pa se jedinke ove vrste javljaju uglavnom na zaštićenim i nepristupačnim mestima.
Aktivnost zaštite : Zaštiti populaciju od gaženja, kosidbe i ispaše.Pratiti promene brojnosti u populaciji, a ukoliko ona drastično opadne prduzeti mere In situ zaštite.
Hypericum olimpicum L. (olimpski kantarion)-Ova vrsta u flori Srbije je izuzetno retka. Konstantovana je u maloj brojnosti na planini Rujan. Njena pojava u dolini Pčinje vezana je za suve kamenite pašnjake i osuline. Predstavljena je s nekoliko desetina primeraka na loklitetu Gradište iznad manastira Sv. Prohor Pčinjski i na sličnim staništima u neposrednoj blizini sela Gornji Starac. Vrsta je arealom vezana za Balkansko poluostrvo ( Grčka, Turska, Makedonija, Bosna i Hercegovina ) i Jugozapadnu Aziju.
Delovanje negativnih faktora: Uništavanjm staništa ispašom , gaženje , košenje i paljenje površina pod prirodnom vegetacijom u kojoj se javlja ova vrsta kantariona. Sakupljanje vrste od strane kolekcionara bi moglo da ugrozi populaciju koj je inače veoma mala.
Aktivnosti zaštite: Potrebno je preduzimanje mera aktivne zaštite, koje se ogledaju kroz prostornu zaštitu populacija i zabranu košenja i kretanja stoke na lokalitetima gde se vrsta javlja. Prduzimanje Edž situ mera zaštite , pre svega proizvodnje jedinki u kulturi ( na probnim površinama ), a potom organizovanje njihovog vraćanja u prirodu.Potrebno je da se sprovodi monitoring populacije ove retke i ugrožene vrste.
Fritilaria graeca Boiss. et Sprun (vedričica) – Endemična vrsta Balkanskog poluostrva. U Srbiji je zabeležena u okolini Peći , Vranja i manastira Sv. Prohor Pčinjski. U zaštićenom prirodnom dobru nastanjuje termofilne hrastove šume na planini Starac i Kozjak.
Delovanje negativnih faktora: Uništavnje , seča i krčenje šuma u kojima se ova vrsta javlja. Snažnom degradacijom šuma vrsta se već nalazi u regresiji. Biljka ima veoma dekorativne cvetove pa je izletnici i tiristi beru ili prenose u bašte.
Aktivnosti zaštite: Sprečiti uništavnje šumskih fitocenoza u kojima je konstantovana vedričica.
Na teritoriji zaštićenog prirodnog dobra zastupljene su sledeće prirodne retkosti:
Pirus elaeagrifolia Palas ( dafinolisna kruška,)Acer intermedium Panč (maklen, prelazni maklen), Plumbago europaea L. (blitvina, vraneml), Doronicum hungaricum Rchb (mađarski veprovac), Lilum martagon L. (šumski ljiljan), Orchis purpurea Huds (kaćunak purpurni), Orchis simia Lam (kaćunak mali), Himantoglosum hircinum (L.)Spreng (smičak), Ophrys comuta Steven (mačkovo uvo). Pomenute vrste uživaju status prirodnih retkosti u Srbiji a njihovo branje, sakupljanje, ugrožvanje njihovih populacija i uništavnje njihovih staništa nije dozvoljeno (Pravilnik o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva ,,Službeni glasnik RS”,br.5/2010).
Pored pomenutih vrsta u flori predela izuzetnih odlika konstantovano je prisustvo čitavog niza biljnih vrsta koje su veoma značajne sa aspekta zaštite. Većina predstavlja retke, endemične vrste ili elemente koji se nalaze na severnoj granici rasprostranjenja. Za neke od njih, klisura Pčinje je do danas jedini poznati lokalitet u Srbiji.
Očuvanje vrsta koje se na ovom području javljajau u disjunkciji ili na granici ovog areala ima veliki značaj sa aspekta floristike, fitocenologije, fitogeografije i zaštite prirode .U grupu takvih vrsta spadaju:Leontodon cichoriaceaus (Ten.) Sanguin.,Verbscum diecikianum Borbas& Degen.,Cnicus bulgaricus P. Panov ,Silene lerchenfeldiana Baumg. ,Trifolium cherleri L., Dianthus pinifolius Sibth&Sm.,Ranunculus illyricus L., Saxifraga bulbifera L.,Linaria pelliseriana (L.)Mill.,Teesdalea coronopifolia (Berg.) Thell. i mnoge druge.
Stabla crvene kleke (Juniperus oxycedrus L.)
Vedričica (Fritillaria graeca Boiss et. Sprun )
Značaj biljnog fonda sa aspekta prirodnih resursa i načinima njegovog očuvanja
Na teritoriji ZPD živi približno 1000 vrsta iz grupe viših biljaka što predstavlja izvanredno prirodno bogastvo. Važna karakteristika flore i vegetacije pomenutog prostora je izraženo prisustvo endemičnih i reliktnih predstavnika. Međutim važna činjenica je da veliki deo tog biljnog bogastva predstavlja specifičan i značajan prirodni resurs.
U flori doline Pčinje ( u širem smislu ) konstantovano je preko 140 biljnih vrsta koje se smatraju lekovitim. Ako se tom broju dodaju i samonikle jestive biljke, kao i biljne vrste koje se koriste u hemijskoj, kozmetičkoj i drugim industrijama, taj broj može biti mnogo veći. Svakako treba pomenuti da uvek postoji mogućnost otkrivanja i ispitivanja novih biljnih vrsta sa lekovitim ili na drugi način značajnim svojstvima. Lekovite biljke sa šumskim plodovima, samoniklim jestivim biljkama i drugim biljnim vrstama koje se iz različitih razloga sakupljaju iz prirode, između ostalog, predstavljaju značajan prirodni resurs.
Važno je reći da biljni resursi, kao i ostali prirodni resursi imaju svoje prostorno i vremenski određene granice. To znači da na određenom prostoru, pa tako i na području PIO ,, Dolina Pčinje “,upravljanje prirodnim resursima podrazumeva ne samo sagledavanje potencijala i aspekte upotrebe, već kao prioritet treba da postavi načine njihovog očuvanja.