Autor Tema: Biljne posljedice nevremena (V/2014)  (Posjeta: 374 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sedum

• Brahea
  • *
  • Spol: Muški
    • Wiki-Flora Jadrana
Biljne posljedice nevremena (V/2014)
« u: Svibanj 19, 2014, 06:47:13 prijepodne »
Općeljudske štete od nedavnih poplava su na Palmapediji već opširno razrađene u drugoj paralelnoj temi (Poplave 2014.), a ovdje se trebaju pobliže prikazati posebne štete na našim zbirkama egzota, s prijedlozima kako pomoći i sanirati ih. Počinjem s vlastitim iskustvima, tj. kako sam prošao u nedavnim olujama prošle sedmice, pa predlažem da i ostali postradali ovdje bar kraće navedu kako su im prošli njihovi egzoti i što kane dalje.
 :icon_question: :misli:
Premda sam već prije trebao otputovati na rodni Krk gdje mi je glavna zbirka i tamo obično boravim od maja nadalje, uzastopne zastrašujuće najave iz raznih medija o nadolasku jačega i produženog nevremena po kopnenom zaleđu, nagnale su me da još ostanem ovdje u Sesvetama (iako tu ovakve oluje baš nisu česte), ali je ipak bilo opravdano: Poplave ovdje doduše nije bilo jer smo na brijegu, - ali je baš oko moje ulice skroz od 13.- 16.5. uzastopno tutnjao olujni sjeverac jačine 9-10 Bofora tj. blizu 100 km/h, kao da smo pod primorskim Velebitom. Ta ulica se nalazi ispod visoravni "Vejalnica" (kajkavski = 'vjetrometina') na istočnom kraju zagrebačke Medvednice i tu posebno zimi ima jačeg vjetra, ali je ranijih godina to većinom bilo tek kratkotrajno par sati - a ne tako kroz puna 4 dana beskonačno. Samo bilje mi od oluje većinom nije stradalo, jer je većina egzota tu dopremljena iz olujne okoline Senja, gdje su uglavnom već 'očeličeni' na slične nepogode,- ali mi je dobro nastradala ostala infrastruktura: dugotrajna oluja je razbila sjevernu stranu zimskog staklenika, pa još balkonska vrata i 1 prozor (što ću popraviti prije iduće zime).
 :thumb_down: :icon_exclaim:
POMOĆ STRADALIMA: Iz paralelne teme "Poplave 2014" vidim da je medju višegodišnjim članovima Palmapedije, jedan od najviše nastradalih sada u poplavi Amelito iz Maglaja, kojemu je izgleda uništena zamalo sva zbirka egzota, - pa bi svakako bilo u redu, da se nekako organiziramo i za par mjeseci mu 'u naturi' pomognemo obnoviti bar dio tih uništenih egzota iz naših duplikata i biljnih viškova. Evo kao početni doprinos toj solidarnoj pomoći, nudim bar desetak raznih vrsta svojih kaktusa i sukulenata (i još ponešto), dok viškova palmi za pomoć nemam, jer većinu mlađih uzgajam tek otkad sam ušao u Palmapediju, - pa predlažem ostalima koji to imaju da mu poklone moguće viškove. Također je problem i prevoz jer mislim da Amelito nema vozila (ja zbog godina više ne vozim), pa netko od članova može pomoći svojim vozilom. Trebalo bi kontaktirati Amelita (koji je zbog poplave sad privremeno nedostupan) i predložiti tu našu 'biljnu' pomoć da se organizira kada se oni snađu i oporave od tog nevremena - možda do kraja ljeta.
« Zadnja izmjena: Svibanj 19, 2014, 07:07:00 prijepodne od Sedum »
Wiki-FLORA JADRANA (primorsko i otočno bilje, sukulenti i južni egzoti):  http://wwtrade.org/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
Odg: Biljne posljedice nevremena (V/2014)
« Odgovori #1 u: Svibanj 19, 2014, 08:24:31 prijepodne »
I ja sam razmišljao o pomoći u biljkama.Mali problem je što su poštarine prema susjednim zemljama otkad smo u EU jako poskupile pa je to mali problem.Inače sam Amelitu par puta slao autobusom,na njegov trošak,što je opet u neku ruku nesigurno,uvijek me strah oće li šofer primiti paket.Ako neko ima bilja za poklon bilo bi dobro da se organiziramo,da bilje za Bosnu ili Srbiju prikupimo kod članova koji to mogu staviti na bus ili ako idu autom u tim pravcima da te biljke prebace preko grane. :sun:
bvb

Offline lovranpalm3

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #2 u: Svibanj 19, 2014, 10:53:34 prijepodne »
Ja bih rado donirao palme, juke i banane itd., jedino me brine čak da netko i ide prema dolje, kako će proći granicu s punim autom ili kombijem bilja bez računa, certifikata i sl. Ipak  ovo nije donacija u hrani i odjeći pa da na granici ne kompliciraju. Možda bude drukčije u praksi, zato i ponavljam, dao bih ljudima višak bilja iz vrta, ako im je sada uopće do toga, nakon ovog užasa...

Offline Xenon

• En Taro Adun
  • Global Moderator
« Odgovori #3 u: Svibanj 19, 2014, 11:04:54 prijepodne »
Slažem se sa ovom inicijativom, ali i mene brine granica i carina u slučaju članova iz BiH. Seme će najverovatnije proći poštom, ali za biljke je to dosta teže...  :zbunjen:
USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm

Offline Treehugger

• Jubaea
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #4 u: Svibanj 19, 2014, 11:31:35 prijepodne »
Mislim da je bus bolje rješenje, tako smo bez problema slali, samo da promet proradi...Ja sam za...ili ako neko ide dole...
Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.

Offline markotb

• Cocos nucifera
  • *
« Odgovori #5 u: Svibanj 19, 2014, 20:25:00 poslijepodne »
Ja cu Amelu vrlo rado poslati Washingtonia-u i filiferu i robustu. Takodje mu mogu poslati male kanarke i dactylifere. Bus do Maglaja nema direktno od mene, ali moze do Sarajeva pa od Sarajeva do Maglaja.

Offline adriano

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #6 u: Svibanj 20, 2014, 07:05:07 prijepodne »
ako će se organizirati neki prijevoz budem i ja sudjelovao sa jednim citrusom.