Chamaerops je otporan na požar, listovi izgore ali krene iz početka više je stvar u prije nabrojanom.
Gledam satelitske slike Sicilije i tu je poljoprivreda uzela puno maha. Sve je pod poljima i kada se spusti na ta mjesta uz pomoč street view-a Chamaeropsima nema ni traga osim u rjetkim preostalim divljinama. Nismo spomenuli i koze odnosno njihovu ispašu koja je navodno uz pomoč Rimljana počinila jedan od prvih ekocida po šume u sjevernoj Africi. One starije primjerke ne diraju ali brste mlade klijance i na taj način nestaju
cijele šume, samim time se i mikroklima promjeni, nestaje hlada, vlaga se ne zadrzava i nastaje degradirana makija a zatim i pustinja.
Na Jadranu su ako se ne varam šume također kroz povijest uništavane pa su i Kornati prije ovaca i koza bili pod šumom.
Svakako bi trebalo izvršiti dna analize Chamaeropsa sa Lokruma i to na večem broju primjeraka i sa "divljeg" djela otoka. Ako je postojao prije
nedavne kultivacije sigurno se križao sa donesenim Chamaeropsima i neznam kako bi se trebalo nositi s tim potencijalnim problemom.
Neznam ni koliko su botanički istražene razne nedostupne strmine na Jadranu. Mislim da su dostupni tereni više manje jako precizno istraženi.
Na kraju krajeva ako su se opet proširili nakon zadnje odledbe vjerojatno su genetski sličniji tipu iz Francuske i Italije. Navodno su u Francuskoj ponovno otkriveni tek 1996.godine i genetski su bliski zapadno Talijanskom tipu.
Evo kako npr. ostatak Chamaeropsa izgleda na Kapriju, Taljanskom otoku koji je tek nešto malo sjeverniji od Pelješca.
Sliku treba povečati da bi se vidjelo palmu:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capraia,_giro_periplo_99.60_fossile_vivente,_palma_nana.JPG