Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 56433 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lampuša

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #270 u: Svibanj 17, 2023, 12:04:35 poslijepodne »
Pozdrav svima,
Ne znam sića li se itko ovakvih kiša u 5.misec, mislim teško. Ali ovo je dobar preduvjet da ima dosta vlage, još samo da ugrije i mislim da bi mogli produžit sezonu navrtanja.
Je da je maslina već dobro krenula i rese se već otvaraju, ali mislim da bi se mogle nać još po neka plemkica u krošnji ili di koja vodopija.
A pun misec je čini mi se od 4.6 do 10.4 pa ako netko prati mjesečeve mjene. Evo bit će lipo samo da ugrije, mislim da lito neće omaknit.

Lp

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #271 u: Svibanj 19, 2023, 23:43:17 poslijepodne »
Znalo je biti kišnih proljeća,u ožujku, ili travnju,pa i u svibnju,Nisam baš vodio evidencije,ali bilo je godina kad nisi mogao posaditi prekopati premokru zemlju i posaditi  povrće.
Plemke se uvik mogu naći,ako nema vodopija,dobre su i grane iz vrhova krošnje,ne smeta ako su pune rese,ili su već krenuli bočni izboji kod svakog lista,rese se pokidaju,izboji se porežu na 2-3 mm od grane,iz pazuha ili znad mjesta gdje je bila resa izbit će novi vegetativni pup.Dobra može biti i dvogodišnja lijepa malo ravnija i neoštećana grana.
bvb

Offline bob

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #272 u: Srpanj 21, 2023, 19:00:54 poslijepodne »
Oprez kolege maslinari ! Jasminov moljac je počeo naveliko "paliti" vrhove mladica. Ove godine me nije iznenadio jer sam pred desetak dana počeo zaštitu sa Neo pitroidom u prahu (kojeg je preporučio Trava u jednom postu).Naprašim malo vrhove navrtaka svakih 4 do 5 dana i nijedan mi do sada nije stradao. Prednost praha je što pokazuje novi izrast koji treba dodatno zaprašiti. Nadam se da ni Vama nema štete na navrtcima  :thumb_up:.
« Zadnja izmjena: Srpanj 21, 2023, 19:02:33 poslijepodne od bob »

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #273 u: Rujan 09, 2023, 19:17:35 poslijepodne »
Stvarno ovu godinu je puno jasminovog moljca,u điru je već druga ako ne i treća generacija.Budući da je ptičji fond jako prorijeđen,bolje reći gotovo nestao,moguće da zbog nestanka istih jako se namnožio moljac.Više puta sam gledao kako sjenice,velike plave i male plavetne,obigravaju oko vršaka grana u potrazi za gusjenicama.Nema više sjenica za vidit oko maslina.
bvb

Offline Ekonomist

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #274 u: Studeni 04, 2023, 19:55:36 poslijepodne »
Nažalost moljac je ove godine bio uporan. Ispočetka sam posipao neopritoridom i kontrolirao pa se nije pokazivao do kolovoza. Ali došlo ljeto a ja na kupanje s unučadi i zaboravio masline. Kad sam došao nakon 10 ak dana muka me uhvatila. Dobro opržio vrhove maldih maslina a navrtke i izboje iz stabla jako napao. Neopirtoidom se ne može to obraniti. Ima ekološki preparat (baturad) i u prskalicu i poprskao sve masline starije, mlade i navrtke. Ponovili opet u drugom polovini kolovoza da ga preduhitrimo i masline su se oporavile za 15 ak dana s novim mladicama.  Već sam više od mjesec dana u Zagrebu ali mi nisu javljali da je bilo više napada. A sada su već hladnoće po noći oko 10 stupnjeva (vidim na slici kamere) pa neće više letiti ove godine.

Offline Ekonomist

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #275 u: Studeni 25, 2023, 19:40:17 poslijepodne »
Kratko o navrtanju maslina je napisano na ovoj web stranici: izbormaslina.com
O navrtanju je puno pokazano ali želja mi je bila prikazati tipove navrtanja i kada se taj tip primjenjuje.

Također ostale informacije biti će vam pri ruci.

Offline Mare

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #276 u: Siječanj 21, 2024, 18:28:23 poslijepodne »
Pozdrav svima...nov sam na forumu iako sam se registrirao jos
2012 god, ali nisam bas bio aktivan...postavit cu jedno pitanje
vezano za post od g.Trave, a na temi Maslina cu opširnije predstaviti svoj maslinik i pitanja vezana za njega...

Posto mi je maslinik u fazi obnove, masline su u dosta lošem stanju trulo središnje deblo sa dosta palica oko njega, čitajuči forum, sa obnovom stabla tj. sa piljenjem trulog debla nebi trebalo počinjat prije nego idem kalemit? Znaci nista ne dirati do tamo 5.mj. onda sve ispilat i nakalemit 2 do 3 palice po deblu?hvala na odg.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #277 u: Siječanj 21, 2024, 23:17:17 poslijepodne »
Pozdrav Mare
Trulo i suho možeš ukloniti,nije poželjno rezati živa,zdrava debla koja se namjeravaju precijepiti.
bvb

Offline Talea

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #278 u: Veljača 21, 2024, 15:13:42 poslijepodne »
Pozdrav svim entuzijastima i zaljubljenicima maslinu koji se okupljaju na sada vec ovoj kultnoj temi foruma koja spaja sve maslinare nasih naroda i narodnosti, a ponajvise gospodinu Travici!

Dok sam citao ove stranice upalo mi je u oko da je prostim spojem moguce teoretski navrnuti podlogu debljine cackalice.
Je li to itko pokusao s maslinom i kakva su iskustva?

Pitam zato sto sam ozilio pedesetak reznica cipressina (nisam vjerovao da ce od toga ista biti- to je trebao biti samo pokusaj krajem 2023 koji eto na moje iznanadnjenije uspio) i sad mi ih je zao baciti, a radije bih posadio levantike ili bjelice nego cipressine. Reznice su oziljene i sljedi im sadnja u plasticne kontenjere.
Ima li smisla ovo kalemiti, kada i kojom metodom? Je li itko kalemio levantiku ili bjelicu na cipressino- kako ova podloga utjece na sortu koja se kalemi na nju?

Za mene prije je bolje jer ne da mi se sada cekati i brinuti o njima 2 godine da porastu pa ih onda prevrcati jer u tom vremenu mogu oziliti novu rundu levantinki/bjelica...
E sad je li to prije izvedivo sad u travnju/svibnju ili mozda cak ozujku posto ce nakon sadnje biti u plasteniku?

Evo slika:
https://ibb.co/tLt6p1d
Korijenov sustav nije nesto razvijen ali postoji i moguce ga je jos "navuci" zagrijavanjem podloge. Zelenu masu vecinom predstavljaju dva do cetiri lista.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #279 u: Veljača 21, 2024, 21:44:48 poslijepodne »
Radio sam sa tako tankim podlogama ali sa malo jačim korijenom,sa klijancima..Prosti,kosi rez,cca 2cm.Treba samo dobar tanji,dobro naoštren nož i dobro oko.
Bio je davnije neki video,talijanski,isto rad sa klijancima,ko na pokretnoj traci,podloga se prikraćuje i radi se rascijep ili ti raskol,plemka se siječe na klin,naravno rez sa dvije strane i ubacuje u rascijep.Ne mota sa trakom nego samo prčvrsti sa posebnim štipalicama,potom navrtci idu u posebna rastila,sa kontroliranim,sterilnim  uvjetima,visoka vlaga,stalno orošavanje sa maglicom i povoljna temperatura.
bvb