Palmapedia.com  
Studeni 14, 2018, 17:42:30 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 95
  Ispis  
Autor Tema: Tehnike klijanja - "germination"  (Posjeta: 171080 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
branimir
Global Moderator

Spol: Muški

« Odgovor #450 : Lipanj 19, 2008, 21:31:37 »

Ja sam u životu proklijao od Trachya samo jedan jedini nanitail i to je niknuo dok mene nije bilo doma.
Sve ostale sjemenke raznoraznih Trachia (bar 100) su istrulile samo tako.
Nijedna boja vidljivog spektra nije nedostajala na tim raznim vrstama pljesni.
Doduše tada nisam koristio varikinu, dali ju je tko primjenio na Trachycarpusovom sjemenju i imam li se cemu nadati
s obzirom da sam posadio prvu turu koja je dio od dvijestotinjak sjemenki? (ne zbog količine nego uspjeha  thumb_down)
Evidentirano

Badnjevac
Phoenix
*

« Odgovor #451 : Lipanj 20, 2008, 18:01:58 »

Evo mog iskustva u vezi sejanja T. fortunei. Oko 30 dana stare semenke sam natapao u vodi 3-4 dana.
Semenke koje nisu potonule sam bacio.
Zatim sam svaku rucno ocistio nozem, tako sto sam bukvalno sastrugao sve sa semenke. Neke sam toliko sastrugao, da sam mogao da vidim belu masu. Pretpostavljam da ovoliko struganje nije dobro, ali sam procitao da treba obavezno da se skine omotac. Posle toga sam ostavio semenke da se osuse na jedan dan. Verovali ili ne i posle toliko struganja, kad su se semenke osusile, bilo je na njima nekih ostataka omotaca, koji su se vrlo lako otklanjali trljanjem (kao ona tanka braon opna na kikirikiju).
Posle toga je islo ispiranje u rastvoru varikine 1:10 (na jednu casicu varikine, deset casica vode). Semenke sam drzao u rastvoru oko 5 minuta a zatim doooooobro isprao pod mlazom vode (u cediljci).

Ovako pripremljene semenke sam sadio u mesavinu tresetne mahovine i perlita. Za sve semenke koje sadim koristim isto pravilo sto se tice dubine: koliki je precnik semenke, toliko duboko ide ispod nivoa medijuma.
Semenke sam vrlo gusto sejao u case od kiselog mleka (prethodno sterilizovane).

Posle mesec dana prva semenka je pocela da dize medijum. Vrlo brzo su i ostale pocele da klijaju, tako da sam posle 3 meseca imao preko 90% procenat klijanja. Ali...

Svaki put, prilikom zalivanja, primetio sam da na pojedinim mestima na medijumu dolazi do formiranja nekog gljivicnog oboljenja. Kao da je neko posuo vrlo gust beli prah na pojedinim mestima. Ako ovaj prah dodje do mesta gde izdanak palme izlazi iz medijuma, palma je gotova. Tada mogu slobodno da izvadim izdanak i utvrdim da je donji deo potpuno truo.

OK, rekoh sebi, mozda sam duboko sadio semenke. Skinio sam malo medijuma sa povrsine, tako da se vidi vrh semenki. Situacija je postala jos gora! Sada se gljivicno oboljenje jos brze formiralo. Ovog puta sam utrvdio da ove gljive u stvari napadaju semenke i zatim se sire dalje. Nije me mrzelo, pa sam celu posudu prevrnuo naopacke i izvadio busen sa palmama. Ova bela napast se siri i ispod medijuma! Prestao sam sa zalivanjem i sve sto se desilo je da je su palme prestale da rastu. Istovremeno, i ovo gljivicno oboljenje je prestalo da se siri. Onda sam celu posudu zalio blagim rastvorom fungicida i video da su palme pocele da nepreduju a bela napast je prestala da se siri. Ne znam o cemu se radi, ali stradalo je dosta palmica od ovog gljivicnog oboljenja.

Pozdrav, Badnjevac
« Zadnja izmjena: Lipanj 20, 2008, 18:09:56 Badnjevac » Evidentirano
branimir
Global Moderator

« Odgovor #452 : Lipanj 21, 2008, 20:45:36 »

Hvala Badnjevac na zanimljivom i opsežnom odgovoru.
Do sada ih nisam gulio skroz do onog smeđeg omotaca.
Imao sam i sa drgim sjemenkama situaciju da kad list pocne rasti istovremeno sjemenka pocne propadati i preko
pupkovine se "stvar" proširi i na palmu (posebno na Trachycarpusima).
Dakle u tom slucaju obustaviti vodu, promjeniti zemlju i neku blagu fungicidnu otopinu.
U jednom poljoprivrednom ducanu su me bijelo gledali kada sam ih trazio neki univerzalni fungicid
i rekli da za svaki tip oboljenja postoji posebni, na kraju nisam nista kupio.
Koji fungicid bi preporucili?
Evidentirano

penJ.
Phoenix
*

357016657
« Odgovor #453 : Lipanj 21, 2008, 20:49:10 »

ja nisam imao uspeha sa semenkama trahija.... od oko 200 semenki samo 6 proklijalih.. kao sto rece badnjevac neke bele gljivice su napadale semenke.. ali definitivno bih preporucio naklijavanje bez pokrivanja posude sa semenkama celofanom, ili cime vec, i umereno zalivanje..
Evidentirano
Pivi
Administrator

« Odgovor #454 : Lipanj 21, 2008, 21:19:13 »

ja sam koristio captan wp 50. to korite i ljudi na IPS Palmatlk forumu. Tamo su mi to i preporučili.
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #455 : Lipanj 22, 2008, 21:57:37 »

Meni još stoje sjemenke brahee ali još nijedna nije nikla, Vrećicu s njima sam stavio na balkon okrenut jugu tako da je veći dio dana osunčan, zemlja u njoj je umjereno vlažna međutim ništa od klica.  icon_sad
Evidentirano

USDA zone: 7a

Pivi
Administrator

« Odgovor #456 : Lipanj 22, 2008, 21:59:38 »

strpljenja, strpljenja...
sve ovisi o uvjetima...
Kakva je vrečica, kakve su temperature...nakon koliko vremena ispari voda iz vrečice?

Proklijat će, mora. Ni meni mjesecima ne klijaju rhopalostylisi...hoće...strpljenja.
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #457 : Lipanj 22, 2008, 22:02:24 »

Vrećica je zip-lock, voda ne isparava jer je dobro zatvorena. Nisam mjerio temperaturu ali se tokom dana vrećica toliko ugrije da se jedva može držati u ruci koliko je vruća.
Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #458 : Lipanj 22, 2008, 22:08:58 »

meni kad je rijeć o vrečici isto na suncu voda izađe kroz nekoliko dana tj. potrebno je ponovo vlažit.
strpi se, proklijat će.
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #459 : Lipanj 22, 2008, 22:11:54 »

O.K., dakle samo se trebam strpiti i čekati.
Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #460 : Lipanj 22, 2008, 22:13:02 »

a šta ti drugo ostaje?  icon_mrgreen
Mora proklijat...od koliko ono komada? niknut će ih nekoliko sigurno.
Koliko ono dugo ti stoje?
Evidentirano
palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #461 : Lipanj 22, 2008, 22:14:54 »

Mislim da si mi poslao 10 komada, mislim da stoje još od 3 mjeseca.
Evidentirano

Pivi
Administrator

« Odgovor #462 : Lipanj 22, 2008, 22:16:54 »

e pa to ti je taman. I meni je trebalo puna 3 ipo mjeseca da krenu...nekima duže.
Evidentirano
branimir
Global Moderator

« Odgovor #463 : Lipanj 22, 2008, 22:31:16 »

Meni su (ne iste) sjemenke brahee armate proklijale ovih dana nakon vise od godinu dana.
Traje to..
Evidentirano

palmofan
Cocos nucifera
*

Email
« Odgovor #464 : Lipanj 22, 2008, 22:36:47 »

Više od hgodinu dana?  shocked E sad si me stvarno ubio u pojam.
Evidentirano

Str: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 95
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!