Autor Tema: Navrtanje-cijepljenje maslina  (Posjeta: 40604 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Penzija

• Washingtonia
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Navrtanje-cijepljenje maslina
« Odgovori #210 u: Veljača 16, 2021, 18:37:53 poslijepodne »
U mom slučaju, radi se o kupljenom masliniku, iman jedno stablo s 3 sorte: oblica, levantinka i možda lastovka nisan siguran. I ove i prošle godine više od 50kg dok ostale ne idu priko 25kg (u prosjeku i dosta manje) jer je oblica skroz podbacila ove godine osin na par stabala a ovo je jedno od tih par. Znan da 2 godine i nisu neki uzorak ali volin podjelit ono malo iskustva šta iman.

To šta ste napisali svakako ima logike, ovo moje može bit čista slučajnost.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #211 u: Veljača 16, 2021, 23:32:31 poslijepodne »
Različite sorte na jednom stablu mogu dobro rađati,nisam govorio o rodnosti nego o usklađenosti sazrijevanja i rezidbe.U vrtu oko kuće imam devet  maslina,od toga je samo jedna monosortna,na ostalim stablima imam 2 ili 3 sorte,ukupno 21 sorta,to sam radio zbog kolekcije sorti.Često ih previše posiječem zbog uzimanja plemki tako da neke znaju loše roditi,ali u principu sam zadovoljan urodom.Nisam primjetio da je na nekim stablima bolji urod zato što je na njima više sorti.
Kod tebe se može vidit ta razlika u obliku krošnje kod različitih sorti,Okula i Levantinka imaju sličan,okruglasti habitus,Lastovka je sorta koja više raste u vis,i traži malo drugačiju rezidbu.Ona je sorta kojoj bi više odgovarala rezidba u konus,pa bi bilo dobro da je u toj kombinaciji na sjevernoj poziciji krošnje.
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2021, 23:40:11 poslijepodne od trava »
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #212 u: Veljača 26, 2021, 07:31:07 prijepodne »
Evo jedna stranica o voćarstvu,sa dosta korisnih savjeta za navrtanje

https://vocarskisavjeti.blogspot.com/2018/12/kalemljenje-voca.html
bvb

Offline Jure

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #213 u: Ožujak 15, 2021, 15:24:46 poslijepodne »
Neki gadan gladuš mi jede pupove na plemkama,i ne samo pup,pojede i koru oko pupa tako da nema šanse da ponovo propupa.Ne znam što je,da li je skorovača ili neki moljac?
Slično se i meni događa. Stavio sam vunu na debla međutim nije puno pomoglo pa sam zaključio da je moljac. Sad plemke pospem sa pitroidom kako bi bar malo spriječio štetu.

Offline plemka

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #214 u: Ožujak 23, 2021, 07:20:40 prijepodne »
Htio bi zahvaliti na ovoj temi. Baš je detaljno opisano sve što me zanima, a i uvidio sam jednu sitnu grešku koju sam stalno radio kod navrtanja, a koju ću ove godine definitivno popraviti.
Dakle, naslijedio sam oko 100 oblica starijih od 100 god i nekakvih 50-tak starih 10-30 god. U zadnjih 7 god sam navrnuo još 20-tak samoniklih i posadio nekoliko maslina. Od sortimenta imam sad 80 % oblica,10% leccino, 5% levantinka i još 3 lastovke, 2 coratine i mislim da je to to.
Na ovih 100 starica uberem prosječno oko 250-500kg godišnje što je živi užas. Od stabala koja sam brao sa trostrukim skalama, sad imam stabla koja se beru sa zemlje (da pokojni djed to vidi vjerojatno bi još jednom umro od ljutnje jer nikad nije dao grane da se kidaju). No , sve je to ništa jer bez obzira na dobro stanje maslina, one jednostavno ne rađaju.
Kroz 4. i 5.mj će izgleda poprilično radit pila i idem navrtat druge sorte. Dostupno mi je dovoljno plemki leccina, ali ja bi probao i druge sorte. Ako je netko od vas forumaša spreman udijelit koju plemku, sjedam u auto i vozim gdje treba. Eto.

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #215 u: Ožujak 26, 2021, 12:49:35 poslijepodne »
@plemka
mogu ti dati jednu domaću sortu.
Rađa obilato svake godine, osim u uslovima teške suše ili prevelike vlage, onda ulazi u alternativnu rodnost.
Plod srednje veličine u prosjeku ali zna biti veličine oblice ako ne prerodi i padaline budu OK.
Iman desetak drugih sorti ali nijedna mi se nije pokazala kao ova.
U Zadru san.

Offline bob

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #216 u: Travanj 17, 2021, 06:17:45 prijepodne »
Trava , kad će u našem kraju (Zadar) biti optimalni rokovi za navrtanje ove godine?

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #217 u: Travanj 18, 2021, 08:48:40 prijepodne »
Jučer san navrnia hrpu palica i mogu reći da još nije vrime.
Inače bi bilo u normalnoj godini ali na mnogo se kora nije odvajala kako triba.

Offline bob

• Washingtonia
  • *
    • Email
« Odgovori #218 u: Travanj 18, 2021, 13:38:38 poslijepodne »
Hvala na Vašem iskustvu. Da se kora ne odvaja i ja sam primijetio prije ove kiše. Lani mi se ni u svibnju nije odvajala zbog velike suše. Na kraju sam ipak nekako uspio navrtati "na prozor" i nije loše ispalo , obzirom na sušne uvjete ( ne zaljevam masline).

Offline dani

• Administrator
    • Email
« Odgovori #219 u: Travanj 23, 2021, 10:14:39 prijepodne »
Jučer san ponovo proba i kora se odvaja OK na granama koje su prema suncu.
Jedino su problematične one koje su u hladu i ako stablo nije u najboljoj formi.
Mislin da je OK sad navrčati pogotovo ako ne bude kiše uskoro.

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #220 u: Svibanj 02, 2021, 10:30:31 prijepodne »
Slabo sam pratio diskusiju ovdje,tek sad vidim pitanje koje mi je uputio bob :icon_redface:.Teško je davati takve prognoze,kad je najbolje vrime,zavisi od temperature,vlage,položaja,pa je nezahvalno dati neku  opću prognozu.
Trenutna situacija je vrlo povoljna,palo je nešto kiše,da je palo još bilo bi i bolje,temperature su dobre,kako di,jučer mi čovik govori da je probao nacijepljivati ali se kora ne odvaja,maslinik je na osojnoj strani prema Bokanjačkom blatu,eto,teško je prognozirati,koliko čujem na širem području uslovi su povoljnji za nacjepljivanje,ali negdje i nisu.
Uglavnom,svibanj je,naj vrime za nacjepljivanje,ako padne još koja kiša bit će super možda i do prve dekade lipnja.Navalite na Orkule!Sve mi se čini da će ostati samo po koja u nekom botaničkom vrtu ili kolekcijskom nasadu.
bvb

Offline trava

• Cocos nucifera
  • *
    • Email
« Odgovori #221 u: Svibanj 03, 2021, 08:25:50 prijepodne »
Prijatelj mi je snimio jedan uradak.
https://www.youtube.com/watch?v=JyJJbE7-WrE&t=1s
bvb

Offline dani