Autor Tema: Rasprava o zonama  (Posjeta: 4551 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Veruda

• Administrator
  • Spol: Muški
Odg: Rasprava o zonama
« Odgovori #60 u: Travanj 16, 2008, 17:31:45 poslijepodne »
@Porat, izvor je knjiga Klimatologija za geografe

@Pivi, a šta kažeš na sijanje sunca (insolaciju), misliš li da je netočna  :icon_mrhappy: :icon_lol:

Offline Pivi

• Administrator
« Odgovori #61 u: Travanj 16, 2008, 17:44:58 poslijepodne »
Nemam pojma za insolacju  :mrgreen:

Ma gle...nebi rekao za onu prvu sliku da je netočna...mislim... izgeneralizirana je. Vjerojatno je srednja temperatura svugdje iznad 4, i ako ta karta pokazuje samo to onda je u redu... ali to nije onda nikakav podatak...Ima li koje mjesto na jadrana da službeno ima srednju siječanjsku temp iznad 8? neznam podatke pa pitam.
Vjerujem da ih ima.

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #62 u: Travanj 16, 2008, 17:47:37 poslijepodne »
Mislim da Hvar i Dubrovnik imaju, a onda sigurno i Vis. Vjerojatno i Korčula, južna obala Pelješca, Mljet, Lastovo, Palagruža, ...
DRNIŠ:
USDA zone: 8b (prema 8a)
Prosječna godišnja apsolut. min. temp.:  -9,4°C
Apsolutna minimalna temperatura:        -16,1°C - 1985. g.
(razdoblje od 1961. g. do 2010. g.)
Godišnja prosječna temperatura:           13,0°C
Ukupna godiš. količina padalina:      oko 900 mm

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #63 u: Travanj 16, 2008, 17:48:07 poslijepodne »
Slažem se stim da je skala za temperaturu premala tj. uzima samo do +4°C za siječanj. Ima mjesta na Jadranu preko +8°C za siječanj i stvarno je bez veze da nisu napravili npr. od 2-4˘C pa od 4-6°C, pa od 6°C-8°C itd...

Offline Pivi

• Administrator
« Odgovori #64 u: Travanj 16, 2008, 17:49:00 poslijepodne »
Da, ako je tako onda ova slika prva ne štima jer su prema njoj svi ti otoci smješteni od 4-8°C / crna boja (ako pratimo redoslijed temperatura).

Možda je skala od +4 do +8 ako uzmemo da plus 4 piše na sredini crnog...možda je kraj crnog 8... ali i sa time je onda pogrešno

Offline Veruda

• Administrator
« Odgovori #65 u: Travanj 16, 2008, 17:51:44 poslijepodne »
Dubrovnik ima nešto nižu siječanjsku od 9°C, varira od izvora do izvora između 8.5°C i 9.0°C. Hvar bi trebao biti nešto malo topliji u siječnju...
« Zadnja izmjena: Travanj 16, 2008, 18:02:40 poslijepodne od Veruda »

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #66 u: Travanj 16, 2008, 18:02:04 poslijepodne »
Da, ako je tako onda ova slika prva ne štima jer su prema njoj svi ti otoci smješteni od 4-8°C / crna boja (ako pratimo redoslijed temperatura).

Možda je skala od +4 do +8 ako uzmemo da plus 4 piše na sredini crnog...možda je kraj crnog 8... ali i sa time je onda pogrešno

Granica crnog i horizontalnih gustih crta je 4 C, a kao gornja granica nije označeno 8 C, pa to na karti znači da su crnom bojom sva područja s temp. većom od 4 C. U svakom slučaju karta je preopćenita, kao i većina onih o USDA zonama, ali daje grubu sliku.
DRNIŠ:

Offline Henoh

• Administrator
« Odgovori #67 u: Travanj 17, 2008, 11:59:01 prijepodne »
Jugo, Sad sam čitao na Svetu biljaka http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/printertopic=1/t=8551/start=0/postdays=0/postorder=asc/vote=viewresult.html
da su po Tetovu sadili Trachyje pa pretpostavljam da bi Skopje trebalo zbog Vardara imati nešto blažu klimu...čini mi se da prirodne predispozicije postoje
'Mediteran kakav je nekad bio'

Offline jugo

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #68 u: Travanj 17, 2008, 12:35:26 poslijepodne »
ok. hvala za premestanje! tako treba, kad zastranimo  :misli:

Jugo, Sad sam čitao na Svetu biljaka http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/printertopic=1/t=8551/start=0/postdays=0/postorder=asc/vote=viewresult.html
da su po Tetovu sadili Trachyje pa pretpostavljam da bi Skopje trebalo zbog Vardara imati nešto blažu klimu...čini mi se da prirodne predispozicije postoje

Da i ja sam to tamo procitao. ali sve je fino, kupili su, posadili. dali ce preziveti?!? :drva:
ili je mozda ispunjena zelja gradonacalnika (kako je vasa rec, neznam), ili mozda su pare u pitanju... znas ono praonica...  :misli:
ako su oni to ispitali i ako to prezivi bez zastite  :thumb_up: super! ja cu onda u skopjle posaditi plantazu banana i izvoziti u hrvatsku  :rofl:
mislim da je tetovo jos i hladnije, posto ima planincugu do sebe...  nalazi se na 460-500 metara nadmorske visine i ima srednje kontinentalnu kotlinska (dolina) klima, sa prosecnom gosisnjom temperaturom od 11.6 stepena!

mi imamo strumicu, gde rastu rajcice, pa ne rastu palme... ali lepo, daj boze da im uspe i da imamo grad sa palmama, a ja cu da uzivam kad odem tamo, znate onu ... ispod palmi na obali moraaaaaaa (tetovskog)  :rofl:
« Zadnja izmjena: Travanj 17, 2008, 12:50:44 poslijepodne od jugo »

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #69 u: Travanj 17, 2008, 14:41:13 poslijepodne »
Ne znam puno o klimi Makedonije, ali znam da je dolina Vardara pod određenim utjecajem mediteranske klime. Bilo bi zanimljivo vidjeti temperaturne statistike Valandova i Gevgelije ako tamo rastu masline i narovi (šipci).
A što se tiče ukusnog voća i povrća iz Makedonije to nije od jučer, prije rata ga je bilo dosta na našim tržnicama i bilo je poznato po kvaliteti. A i ova vina koja se sada uvoze su povoljna po cijeni i prilično kvalitetna.
DRNIŠ:

Offline jugo

• Washingtonia
  • *
« Odgovori #70 u: Travanj 17, 2008, 15:18:44 poslijepodne »
Ne znam puno o klimi Makedonije, ali znam da je dolina Vardara pod određenim utjecajem mediteranske klime. Bilo bi zanimljivo vidjeti temperaturne statistike Valandova i Gevgelije ako tamo rastu masline i narovi (šipci).
A što se tiče ukusnog voća i povrća iz Makedonije to nije od jučer, prije rata ga je bilo dosta na našim tržnicama i bilo je poznato po kvaliteti. A i ova vina koja se sada uvoze su povoljna po cijeni i prilično kvalitetna.

Valandovo (Macedonian: Валандово) is a town in southeastern Republic of Macedonia. It is located at around [show location on an interactive map] 41°19′1″N, 22°33′40″E. The town of Valandovo is a seat of the Valandovo municipality.

Geography and climate

Having an ideal Mediterranean climate, the town and its surroundings give the impression of a large garden abundant with the well-known and tasty Valandovo figs and pomegranates, as well as other early-spring vegetables and fruits.

Apsolutne nadmorska visina 226m, pored Vardara...

uuuuuuuh, koja reklama za taj gradic, moracu posetiti gradonacalnika  :lol:
a, da tamo raste i neki gigantski cvet... ja mislio da toga ima samo u indoneziji

The extraordinary gigantic flower that grows around the archaeological site Isar,  Marvinci

http://img76.imageshack.us/img76/4222/valnd3ka5.jpg

Offline porat

• Jubaea
  • *
    • Email
« Odgovori #71 u: Travanj 17, 2008, 15:30:59 poslijepodne »
Gevgelija-Valandovo Wine District

Gevgelija-Valandovo Wine District covers the territory under grapevines in the southernmost part of the Republic of Macedonia, along the Vardar River and around Lake Dojran. It also includes the vineyards in the area of the Valandovo and Gevgelija municipalities. This wine district is under the strong influence of the mediterranean climate, and it is only in the winter period that the influence of the continental winds can be felt along the Vardar Valley. The annual rainfall is between 536 mm and 745 mm per square meter, and in the summer there are frequent periodic droughts when it is necessary to carry out additional watering. Most of the wine district is covered by the irrigation system. The majority of grapevine plantations are on gently sloping terrains or in the plains of the Vardar River, with varying aspects favourable for grapevine growing. In this wine district, some of the grapevine plantations are located at the lowest altitude of 50 metres. The vineyards are mostly on diluvial-coarse soil, alluvial soils (along the reaches of the Vardar), eroded cinnamonic soil, and less frequently on brown soil.

Characteristics:
- average sum of active temperatures during vegetation 4410ºC
- absolute maximum temperature 44.6ºC
- absolute minimum temperature -16.0ºC

- average air temperature during the vegetation period 20.1ºC
- average late spring frosts occur to 16.03, early autumn frosts from 21.11
- average rainfall per year 598 mm
- average rainfall in the period of vegetation 310 mm
- sum of sunny hours during vegetation 1716.4

http://www.winemk.com/content.php?id=242
« Zadnja izmjena: Travanj 17, 2008, 15:32:55 poslijepodne od porat »
DRNIŠ:

Offline Tony

• Phoenix
  • *
« Odgovori #72 u: Travanj 17, 2008, 15:35:04 poslijepodne »
Upišite na wunderground.com Gevgelija i izaći će vam vrijeme,prognoza i imate ispod dolje prosjek temperatura po datumima
piše da je u siječnju prosječna temperatura 9°C  :misli:  :wink:

Offline Xenon

• En Taro Adun
  • Global Moderator
« Odgovori #73 u: Travanj 17, 2008, 17:42:01 poslijepodne »
Podrucje oko Gevgelije je zona 8b. Ima tu dosta starih maslina, narova (sipaka), a nadje se i po koja mandarina.  Valadanovo je topla zona 8a.
USDA zone: 7b/8а
AHS heat zone: 6
Average temperature: 13.6°C
Annual precipitation: 722 mm

Offline Tony

• Phoenix
  • *
« Odgovori #74 u: Travanj 17, 2008, 18:38:50 poslijepodne »
Podrucje oko Gevgelije je zona 8b. Ima tu dosta starih maslina, narova (sipaka), a nadje se i po koja mandarina. 
Znači,vrlo slično Imotskom ! :wink: